آشنایی با استانداردهای شبکه بلاکچین اتریوم

آشنایی با استانداردهای شبکه بلاکچین اتریوم

آشنایی با استانداردهای شبکه بلاکچین اتریوم

افرادی که در شبکه بلاکچین اتریوم برنامه‌های غیر متمرکز خودشون رو گسترش و توسعه می‌دهند در شبکه اتریوم باید یکسری چهارچوب‌ها را رعایت کنند که این چهارچوب ها را با استانداردهای مختلف می‌شناسند. مهمترین آنها عبارتند از :

۱. استاندارد ERC_20 :
در هنگام انتقال تتر قطعاً با این عنوان برخورد داشته‌اید یکی از استانداردهای اساسی شبکه اتریوم است که ۹۹ درصد از توکن‌های ICO شده بر شبکه اتریوم از این استاندارد استفاده می‌کنند.
در واقع با کمک این استاندارد می‌توان توکن را بوجوداورد.

۲. استاندارد ERC_223 :
این استاندارد توسط یک توسعه دهنده ایجاد شد که می‌خواست مشکلات استاندارد ERC_20 را حل کند.

 مزایای خوبی که این استاندارد دارد این است که از گم شدن اتفاقی توکن‌ها جلوگیری می‌کند. (بعضی اوقات توکن‌ها برای قراردادهای هوشمندی ارسال می‌شوند که در آن قراردادها توکن‌های ارسال شده تعریف نشده است در این حالت توکن‌ها گم می‌شوند.استاندارد به وجود آمده از این اتفاق جلوگیری می‌کند البته سرویس ENS اتریوم احتمال رخ دادن این اتفاقات را کمتر از پیش کرده است. مورد بعدی این است که این استاندارد به گَس یا فی ِ کمتری نسبت به ERC_20 نیاز دارد.

 عیبی که این استاندارد دارد این است که متاسفانه هیچ توسعه‌دهنده‌ایی تا به حال از این استاندارد برای ICO توکن‌هایش استفاده نکرده. صرافی‌ها برای استفاده از این استاندارد باید گزینه‌هایی را حذف و ایجاد کنند که زمان بر است.

۳. استاندارد ERC_720 :
این استاندارد سبب ساختن یک توکن NFT می‌شود. NFTها توکن‌هایی هستند که کاملاً منحصر به فرد بوده و هیچ توکن دیگری شبیه به آن نیست. (مثل اینکه برای خونه خودتان یک توکن ایجاد نمایی.)

۴. استاندارد ERC_621 :
این استاندارد باعث کنترل عرضه و تقاضا است. با استفاده از استاندارد ERC_20 تنها عرضه اتفاق می‌افتد و وارد چرخه خرید و فروش می‌شوند اما هیچ محدودیتی در مورد میزان عرضه ایجاد نمی‌کند یا صددرصد توکن‌ها آزاد بشوند یا هیچکدام از آنها.
استاندارد ERC_621 کمک می‌کند تا میزان توکن آزاد شده توسط توسعه دهندگان مشخص شود و بتوان آن را کم و زیاد کرد.

۵. استاندارد ERC_1400 :
شامل چندین استاندارد می‌شود و برای ساختن توکن‌های امنیتی طراحی شده است توکنیزه کردن ِ وثیقه‌های موجود اعم از سهام اوراق قرضه یا امتیاز خرید و فروش چیزی است که تا به امروز به مدت چند سال پیش بینی شده است و این استاندارد مسؤل آن است.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.