ارز دیجیتال فیسبوک (Libera) چیست ؟

ارز دیجیتال فیسبوک (Libera)  چیست ؟

ارز دیجیتال فیسبوک (Libera) چیست ؟

فیس بوک قرار است ارز رمزنگاری شده خود را به نام سکه فیس بوک (یا سکه FB) در  ۲۰۲۰ به عنوان بخشی از یک طرح مرموز به نام “Project Libra” راه اندازی کند. اما این که چه خواهد بود ، چگونه کار خواهد کرد ، و چه هدفی را دنبال خواهد کرد؟ ما هنوز همه پاسخ ها را نداریم ، اما اطلاعات کافی برای شروع جمع آوری قطعات برای یک تصویر گسترده تر وجود دارد دارد که در ادامه به آنها میپردازیم .

 

ارز دیجیتال (سکه) فیس بوک : تاکنون چه می دانیم؟

 

قرار است بلاکچین فیس بوک یک سیستم پرداخت با ارز رمزنگاری شده باشد که توسط ارز رمزپایه بومی آن تأمین می شود. ارزش رمزارز (سکه) فیس بوک یک دلار پایدار است که به دلار ایالات متحده وابسته است.

هیچ رازی نیست که فیس بوک می خواست با استفاده از یکپارچه سازی آنها در برنامه های رسانه های اجتماعی خود مانند Whatsapp ، Instagram ، Messenger و Facebook ، به بخش پرداخت های تلفن همراه وارد شود. تلاش های اولیه آن برای انجام این کار به سال ۲۰۱۵ برمی گردد زمانی که این شرکت اعلام کرد قصد دارد ویژگی پرداخت های تلفن همراه را به برنامه مسنجر اضافه کند. با این حال ، ژانویه ۲۰۱۸ بود که مارک زاکربرگ برای اولین بار پیشنهاد داد که فیس بوک قصد دارد نحوه استفاده از رمزنگاری و ارزهای رمزپایه را در سرویس های خود بررسی کند.

 

به گفته وی:

 

“دراین راه روندهای مهمی وجود دارد – مانند رمزگذاری و ارز رمزنگاری شده – که نیرو را از سیستم های متمرکز می گیرند و دوباره به دست مردم می رسانند. اما این خطر برای کنترل سخت تر وجود دارد. من علاقه مندم که عمیق تر وارد این موضوع شده و جنبه های مثبت و منفی این فناوری ها و نحوه استفاده بهینه از آنها را در خدمات خود مطالعه کنم. “

بعداً در ماه مه ۲۰۱۸ ، اولین شایعاتی مبنی بر اینکه فیس بوک شروع به تشکیل تیم اختصاص داده شده به بلاکچین و ارز رمزپایه کرد ، وجود داشت. دیوید مارکوس ، رئیس سابق PayPal و معاون اصلی محصولات پیام رسان فیس بوک به عنوان رئیس پروژه منصوب شد. در آن زمان ، بسیاری شروع به گمانه زنی کردند که فیس بوک قصد دارد ارز رمزنگاری شده خود را راه اندازی کند.

در ژوئن ۲۰۱۸ ، گزارش شد که فیس بوک ایوان چنگ را به عنوان مدیر مهندسی و بلاکچین منصوب کرد. این باعث گمانه زنی در مورد برنامه رمزنگاری فیس بوک می شود.

این بحث ها تا دسامبر ۲۰۱۸ سکوت کرد ، زمانی که بلومبرگ گزارشی در مورد پایدار کوین برای کاربران WhatsApp منتشر کرد ، که منجر به صحبت در مورد “سکه WhatsApp” شد. این شایعه حاکی از آن بود که سکه به بازار حواله در هند متمرکز خواهد شد.

در فوریه ۲۰۱۹ ، گزارش شد که فیس بوک در حال حاضر سکه خود را به صرافی های مختلف ارزهای رمزپایه می فرستد. ارز رمزنگاری شده آینده “سکه فیس بوک” یا فقط “سکه FB” نامیده می شود. در اخبار مرتبط ، مارک زاکربرگ اعتراف کرد که به طور بالقوه علاقه مند است از فناوری بلاکچین به عنوان ابزاری برای تأیید اعتبار در شبکه های اجتماعی استفاده کند.

در ماه آوریل ، ناتانیل پوپر گزارش داد که فیس بوک به دنبال یک میلیارد دلار بودجه خارجی برای ارز دیجیتال آینده فیس بوک خود است. وی همچنین افزود که بورس اوراق بهادار به سبد ارزهای خارجی متصل خواهد شد.

 

ناتانیل پوپر می گوید :

 

به روزرسانی در مورد ارز رمزنگاری شده فیس بوک: منابع اطلاعاتی من می گویند که فیس بوک اکنون به دنبال جلب شرکت های VC برای سرمایه گذاری در پروژه رمزنگاری فیس بوک است که ما در اوایل سال جاری آن را گزارش کردیم. من شنیده هم که آنها مبالغ کلان را هدف قرار داده اند – حتی ۱ میلیارد دلار.

(Nathaniel Popper (nathanielpopper 

۸ آپریل ۲۰۱۹

مدت کوتاهی پس از آن ، منتشر شد که فیس بوک با VISA و Mastercard در مورد سکه فیس بوک خود صحبت کرده است و برای کمک به راه اندازی سیستم پرداخت مبتنی بر ارزهای رمزنگاری شده خود به ده ها شرکت مالی دیگر و بازرگان آنلاین کمک می کند. علاوه بر این ، نام رمز مخفی این پروژه به بیرون درز کرده است – نام آن “Project Libra” بود.

طبق آخرین گزارش های ماه مه ۲۰۱۹ ، فیس بوک دو متخصص پیروی از Coinbase را استخدام کرده است تا به شرکت در آماده سازی برای راه اندازی سکه فیس بوک در ایالات متحده کمک کند. همچنین ، رویترز گزارش داد که فیس بوک شرکت جدیدی به نام Libra Networks را در ژنو سوئیس به ثبت رسانده است. شبکه Libra روی سرمایه گذاری ، پرداخت ها ، تأمین مالی ، مدیریت هویت ، تجزیه و تحلیل ، داده های بزرگ ، بلاکچین و فناوری های مرتبط تمرکز خواهد کرد.

در پایان ماه مه ، بی بی سی گزارشی بدون منبع را منتشر کرد که در آن فیس بوک آزمایش توکن خود را با نام GlobalCoin در پایان سال ۲۰۱۹ آغاز می کند و می خواهد آن را در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ راه اندازی کند. همچنین گزارش مذاکرات فیس بوک با موسساتی مانند بانک انگلیس ، ایالات متحده را ذکر می کند خزانه داری و          Western Union.

علی رغم بسیاری از درز اخبار ، گزارش ها و شایعات ، هنوز در مورد پروژه Libra بیانیه رسمی از فیس بوک دریافت نکرده ایم. این شرکت هنوز در پشت آخرین نظر خود ایستاده است که می گوید ، “فیس بوک در حال بررسی بسیاری از برنامه های مختلف ارزهای رمزپایه است” ، بدون اینکه اطلاعات زیادی در مورد مورد استفاده از بلاک چین و سکه فیس بوک فاش کند.

 

 

 

 

هدف از بلاکچین فیس بوک چه می تواند باشد؟

 

تاکنون چیزی به جز حدس در مورد اینکه سکه و بلاکچین فیس بوک می تواند چه باشد و چه کاربردی می تواند داشته باشد ، به دست آوردیم. با این حال ، طبق گفته فیس بوک ، به زودی ۲.۴ میلیارد کاربر آن قادر به کشف ، مرور و دریافت توصیه های محصول از تولید کننده های محتوا درباره این محصولات ، سازماندهی حمل و نقل و پرداخت بدون پرداخت هرگز ترک فیس بوک ، اینستاگرام و واتساپ هستند ، همانطور که توسط تلگراف گزارش شده است.

این خبر همزمان با بزرگترین تغییر طراحی فیس بوک در یک دهه اخیر است. ظاهراً ، وب سایت و برنامه فیس بوک با حفظ حریم خصوصی بیشتر به سمت گروه های خصوصی و با خبرهای جدید شخصی شده حرکت می کنند. فیس بوک دیگر به عنوان “میدان شهر” عمل نخواهد کرد ، اما بیشتر شبیه “اتاق نشیمن” است که در آخرین کنفرانس F8 اعلام شد. این احتمال وجود دارد که Libra Networks و یک بلاکچین بومی فیس بوک نقشی محوری در رمزگذاری داده های کاربر ، مدیریت هویت و مکالمات خصوصی داشته باشند.

جدا از حریم خصوصی و امنیت ، بلاکچین فیس بوک همچنین احتمالاً سیستم پرداخت مبتنی بر ارز رمزپایه را تأمین  کند. چنین سیستمی امکان معاملات نظیر به نظیر (P2P) را در کلیه سیستم عامل های موجود در شبکه های اجتماعی موجود و خرید در سایت های تجارت الکترونیکی خارجی فراهم می کند. طبق گزارش وال استریت ژورنال ، فیس بوک در نهایت ممکن است یک درگاه پرداخت مناسب ایجاد کند تا در برنامه ها و وب سایت های مختلف شخص ثالث تعبیه شود ، دقیقاً مانند دکمه های لایک و ورود Facebook.

 

 

 

 

فیس بوک در حال حاضر یک بازار داخلی دارد که به خرید و فروش کالاهای مختلف اختصاص دارد. از Blockchain می توان برای انجام پرداختهای درون پلتفرمی و مدیریت شهرت خود بدون خروج از سیستم عامل استفاده کند. چنین توسعه ای می تواند پیامدهای زیادی برای صفحات تجاری نیز داشته باشد.

این مورد در مورد اینستاگرام و واتساپ نیز صدق می کند. در سال های اخیر ، اینستاگرام از مزایای رونق اینفلوئنسر مارکتینگ بهره مند شده و به نقطه داغی برای هر تجارت مصرف کننده تبدیل شده است. اکتبر گذشته این شرکت یک کانال خرید اختصاصی را برای کسب و کارهای موجود در این سیستم عامل معرفی کرد. توانایی در لیست قرار دادن ، بازاریابی ، کشف و پرداخت هزینه محصولات به طور مستقیم در سیستم عامل ، فقط فروشندگان و مصرف کنندگان را به هم نزدیک می کند.

در همین حال ، واتساپ در حال آزمایش ویژگی پرداخت های تلفن همراه خود در هند است. در حال حاضر ، این سیستم به کاربر نیاز دارد تا شماره تلفن اصلی خود و یک حساب بانکی را که از (Unified Payments Interface UPI) پشتیبانی می کند ، یک سیستم پرداخت هند در زمان واقعی که برای معاملات محلی بین بانکی استفاده می شود ، متصل کند. بنابراین ، بعید است که هیچ ارز رمزنگاری شده ای درگیر شود ، خصوصاً با توجه به موضع تند هند در برابر همه چیزهای رمزنگاری شده. مارک زاکربرگ گفته است که محصول پرداخت ها به تدریج در کشورهای دیگر در سال ۲۰۱۹ عرضه خواهد شد ، بنابراین ممکن است در آن زمان شاهد استفاده از ارز رمزنگاری شده فیس بوک باشیم. بعید نیست WhatsApp کاتالوگ محصولات خود را نیز بدست آورد.

 

 

 

 

چنین اقداماتی حاکی از آن است که هدف اصلی فیس بوک رقابت در بخش خرید تجارت الکترونیکی ، گرفتن غول های آنلاین مانند آمازون یا eBay و همچنین شرکت های پرداخت آنلاین مانند PayPal ، Apple Pay و Google Pay است. زنجیره بلوک فیس بوک احتمالاً برای پرداخت های کاربران و تقویت امنیت ، احراز هویت کاربر و حریم خصوصی فیس بوک اجرا می شود.

 

موارد استفاده بالقوه از سکه فیس بوک (FB Coin) چیست؟

تاکنون گمانه زنی های زیادی در مورد معنای سکه فیس بوک برای کاربران شبکه های اجتماعی و سایر نقاط جهان وجود داشته است. اگر قرار باشد به گزارش ها اعتماد شود ، می دانیم که FB Coin به احتمال زیاد یک پول ثابت با بودجه خارجی است که توسط سبد ارزهای خارجی پشتیبانی می شود. گفته می شود سکه فیس بوک میخ ۱: ۱ را با دلار آمریکا حفظ خواهد کرد.

 

چنین سکه ای می تواند چندین مورد استفاده بالقوه داشته باشد:

 

  • کیف پول فیس بوک با سکه فیس بوک که برای پرداخت هزینه کالاها و خدمات از بازرگانان شریک یا تبلیغات فیس بوک ، اینستاگرام یا واتساپ استفاده می شود.
  • ارسال ارز رمزنگاری شده فیس بوک برای دوستان برای به اشتراک گذاشتن قبض ها و سایر هزینه ها برنامه های فیس بوک (Whatsapp ، Messenger ، Facebook ، و Instagram).
  • یک “گزینه تسویه حساب که کاربران می توانند آن را در سراسر وب منتقل کنند.”
  • به کاربران شبکه های اجتماعی کسری از FB Coin برای مشاهده تبلیغات پاداش می دهند.
  • پاداش کاربران ممکن است به دلیل فعالیتشان (پست ها ، پسندیدن ها ، نظرات) در شبکه های اجتماعی ، دقیقاً مانند Steem.
  • بازرگانان می توانند با استفاده از سکه فیس بوک هزینه معاملات را کاهش دهند.
  • کاربران ممکن است بتوانند کالاها را مستقیماً از تبلیغ کنندگان و تأثیرگذاران با استفاده از سکه فیس بوک خریداری کنند.
  • ممکن است چندین ادغام جالب با شبکه های پرداخت VISA و Mastercard وجود داشته باشد که به کاربران امکان می دهد سکه های فیس بوک را به راحتی به فیات تبدیل کنند.
  • فیس بوک می خواهد شرکت های تجارت الکترونیکی و توسعه دهندگان برنامه سکه آن را بپذیرند تا بتواند به یکی دیگر از درگاه های پرداخت آنلاین تبدیل شود.

 

 

آیا سکه فیس بوک با بیت کوین ، اتریوم و سایر ارزهای رمزپایه باز رقابت خواهد کرد؟
تردید وجود دارد که فیس بوک یک دفترچه باز و غیرمتمرکز ایجاد کند. کارشناسان معتقدند سکه فیس بوک قرار است یک سیستم پرداخت متمرکز باشد که توسط سکه های ثابتی مانند  Tether (USDT) ، Circle (USDC) ، TrueUSD  یا (Paxos Standard Token PAX) استفاده می شود. طبق گفته خوان  ویلاورده از Weiss Ratings ، ارز رمزنگاری شده فیس بوک به عنوان یک دارایی رمزنگاری واقعی عمل نخواهد کرد و به عنوان یک نسخه بلاکچین از PayPal ، Apple Pay ، Google Pay و کارت های اعتباری عمل خواهد کرد.

 

به گفته وی:

 

“سکه فیس بوک با پردازنده های پرداخت مستقر رقابت خواهد کرد. ارزهای رمزنگاری شده ، مانند بیت کوین یا اتریوم ، برای ایجاد اختلال در آنها ، از ابتدا ساخته شده اند. “

به گفته او ، این شرکت در حال ورود به فضای ارزهای رمزپایه نیست بلکه صرفاً از فناوری بلاکچین در صنعت سنتی fintech استفاده می کند.

خوان ویلاورده می گوید:

“سکه فیس بوک لایه دیگری خواهد بود که در بالای سیستم مالی موجود ساخته شده است – یک واسطه دیگر ، یک طرف دیگر ، به علاوه تمام خطرات مربوطه. بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده قرار است که هر یک از این لایه ها را منسوخ کنند ، “

با این حال ، دیگران فکر می کنند سکه فیس بوک برای تصویب رمزنگاری خوب است و می تواند به طور بالقوه مشروعیت صنعت رمزنگاری را افزایش دهد. به عنوان مثال ، اسپنسر بوگارت ، یکی از شرکای Blockchain Capital معتقد است که “با داشتن میلیاردها کاربر ، غول رسانه های اجتماعی فیس بوک می تواند دارایی های دیجیتالی را به تعداد زیادی از کاربران بالقوه نزدیک کند و حتی می تواند به عنوان” کاتالیزور نمایشی عمل کند. “

 

 

 

 

با این حال ، نظرات مخالف نیز در باره ابن وجود دارد. به عنوان مثال ، لیزا الیس ، یکی از شرکای موفت ناتانسون فکر می کند که فیس بوک ممکن است به دنبال یک سیستم باز باشد که توسط یک هیئت مدیره مستقل اداره می شود.

“یک سیستم رمزنگاری باز احتمالاً تجارت را از طریق سیستم فیس بوک تشویق می کند تا سیستم رمزنگاری بسته ، زیرا رمزنگاری باز دارای سیالیت بیشتری است (تبادل آن با ارز فیات راحت تر است ، بنابراین مصرف کننده تمایل بیشتری به استفاده از آن دارد) ، “او اظهار داشت ، همانطور که بارونز در گزارش خود عنوان کرده بود.

علاوه بر این ، فیس بوک قبلاً سعی کرده است اعتبارات فیس بوک را اجرا کند ، یک سیستم پرداخت بسته که معلوم شد یک شکست است. همکاری با VISA و Mastercard فقط به نظر می رسد نظریه بلاک چین فیس بوک بودن یکی دیگر از درگاه های اینترنتی مانند Apple Pay و Google Pay را تأیید می کند.

YouTuber ColdFusion نیز نظر خود را ابراز کرده و نگرانی های بیشتری درباره حریم خصوصی بیان کرده است. به گفته وی ، سکه فیس بوک می تواند در بازارهای در حال توسعه بسیار زیاد باشد ، اما همچنین ممکن است منجر به مسائل جدیدی در مورد حریم خصوصی در مورد عادات هزینه کاربر و به اشتراک گذاری داده های معاملات شود.

یوتیوب خاطرنشان می کند: “اگرچه ممکن است فیس بوک بگوید که آنها می خواهند از حریم خصوصی خود اطمینان حاصل کنند ، اما از نظر تاریخی چنین نبوده است.”

گذشته از همه نظرات و گمانه زنی ها ، ما هنوز نمی توانیم ببینیم سکه و رمز ارز فیس بوک چگونه خواهد بود.

مراقب کلاهبرداری های سکه در فیس بوک یا FB Coin باشید زیرا که احتمال آن زیاد است

تا کنون ، هر آنچه از ارز دیجیتال فیسبوک (libera) میدانیم به صورت خلاصه در زیر آمده :

“فیس بوک در حال بررسی راه هایی برای استفاده از قدرت فناوری بلاکچین است. این تیم کوچک جدید در حال بررسی کاربردهای مختلف است. بررسی های ما در باره این رمز ارز جدید تا به امروز به این مقدار بوده است. “

صرف نظر از این ، کلاهبرداران خستگی ناپذیر اینترنتی از انجام آنچه که در آن مهارت دارند جلوگیری نمی کند. در حال حاضر چندین وب سایت مانند Facebooktoken.org وجود دارد که در حال سازماندهی یک ICO فیس بوک هستند.

 

 

 

نیازی به گفتن نیست ، اینها وب سایتهای کلاهبرداری هستند که سعی در استفاده از سرمایه گذاران ساده لوح دارند. مراقب باشید و به هیچ وجه با تایید رسمی ICO فیس بوک روبرو نشوید.

ما را در وست ایران دنبال کنید تا هر روز از اخبار و اطلاعات جدید در مورد این ارز جدید مطلع شوید

 

نکته : دیوید مارکوس (David Marcus)، مدیر بخش مالی فیسبوک، اعلام کرد که امیدوار است ارز دیجیتال این شرکت با نام جدید، معروف به دییِم (Diem) و کیف پول فیسبوک به نام نووی (Novi) در سال ۲۰۲۱ عرضه شود.

 

 

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.