ارز دیجیتال کامپاند(Compound) چیست؟

ارز دیجیتال کامپاند(Compound) چیست؟

ارز دیجیتال کامپاند(Compound) چیست؟

Compound یک پروتکل غیر متمرکز و مبتنی بر بلاکچین است که به شما امکان می دهد رمزنگاری را وام دهید و وام بگیرید. COMP رمز اصلی کاربری آن این است که به شما در اداره پروتکل قدرت می دهد.

اول ، بیایید یک دقیقه وقت بگذاریم و مختصرا در مورد امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) صحبت کنیم تا بتوانیم در مورد مکانی که ترکیب در اکوسیستم رمزنگاری وسیعتر متناسب است ، اطلاعاتی کسب کنیم.

ارزهای رمزپایه به این دلیل شناخته می شوند که به عنوان پول غیرمتمرکز در رابطه با پرداخت ها عمل می کنند. بیت کوین (در حالی که اکنون بسیاری آن را ذخیره بیشتری از ارزش مشابه طلا می دانند) البته اولین و بهترین مثال است. آلیس می تواند بدون مراجعه به بانک یا واسطه خدمات مالی دیگر ، باب را در بیت کوین بپردازد ، در عوض از طریق شبکه بیت کوین ، یک شبکه غیرمتمرکز از گره های مستقل برای تأیید معامله ، اقدام کند.

با این حال ، خدمات مالی فراتر از پرداخت به خدماتی مانند چک و پس انداز ، وام  ، بیمه ، مالیات و حسابداری و غیره است. ایده پشت DeFi اکنون باید کاملاً برایتان واضح باشد : تمرکززدایی تمام خدمات مالی با استفاده از پروتکل های بلاکچین و ارزهای رمزپایه.

ستون فقرات اصلی جنبش DeFi امروز Ethereum است ، یک بلاکچین غیرمتمرکز که قراردادهای هوشمندی را امکان پذیر می کند که بر اساس آن می توان سایر برنامه های مبتنی بر بلاکچین غیر متمرکز (Dapps) با ارزهای رمزپایه بومی را ساخت. مرکب یکی از این پروتکل ها است که در وهله اول مربوط به خدمات مالی وام گرفتن و وام رمزگذاری شما است.

نحوه کار آن در اینجا است. کامپاند از استقراض و وام دادن مجموعه خاصی از ارزهای رمزپایه پشتیبانی می کند. از زمان نگارش این موارد ، این موارد عبارتند از: Dai (DAI), Ether (ETH), USD Coin (USDC), Ox (ZRX), Tether  (USDT), Wrapped BTC (WBTC), Basic Attention Token (BAT), Augur (REP), and Sai (SAI  اکنون هرکسی که رمزنگاری کند می تواند رمزنگاری را بلافاصله وام دهد و قرض بگیرد ، بدون اینکه وقت و تلاش و هزینه خود را برای معامله با یک واسطه مالی سنتی بگذارد.

اگر مالک هر یک از ارزهای رمزپایه ذکر شده در بالا باشید ، می توانید مبلغی را که می خواهید به پروتکل Compound ارسال کنید ، قفل کنید ، سپرده گذاری کنید ، وام دهید – معنی همه آنها یک معنی است. قفل کردن رمزنگاری با Compound درست مانند قرار دادن پول خود در یک حساب پس انداز است ، اما با یک پروتکل غیر متمرکز و مبتنی بر بلاکچین. شما به جای واریز پول خود به بانک ، رمزنگاری خود را به کیف پول Compound ارسال می کنید. و دقیقاً مانند وام دادن به بانک ، بلافاصله سود دریافتی رمزنگاری خود را شروع می کنید. بهره ای که کسب می کنید در همان نشانه ای است که شما قرض داده اید – به این معنی که اگر BAT ارسال کردید به BAT سود کسب می کنید ، اگر DAI ارسال کرده اید DAI را بدست آورید و غیره یک قرارداد هوشمند در پروتکل مرکب ، که توسط هزاران نفر دیگر در سراسر جهان ارسال شده است.

در طرف دیگر معادله استقراض است. هنگامی که رمزنگاری خود را در Compound قفل کردید ، می توانید در مقابل آن وام بگیرید. ترکیب به چک اعتباری نیاز ندارد بنابراین هر کسی در هر کجای دنیا که دارای رمزنگاری باشد توانایی وام گرفتن دارد. مرکب براساس کیفیت دارایی تعیین می کند که چه مقدار مجاز به وام گرفتن هستید. بنابراین ، به عنوان مثال ، اگر ۱۰۰۰ BAT به ارزش ۵۰۰ دلار ارسال کرده اید و Compound حد وام (همان ضریب وثیقه) BAT را ۵۰٪ تعیین کرده است ، می توانید از هر رمزنگاری دیگری که Comound پشتیبانی می کند ، به ارزش ۲۵۰ دلار وام بگیرید (به لیست بالا مراجعه کنید). و دقیقاً مانند قرض گرفتن پول از بانک ، باید پول پولی را هم که می گیرید پرداخت کنید.

بنابراین ، ما وام داریم ، وام هم داریم ، هر دو مربوط به نرخ بهره است. برای وام ، سود کسب می کنید. برای وام گرفتن شما سود پرداخت می کنید. بگذارید یک دقیقه وقت بگذاریم و در مورد نحوه محاسبه و اجرای خودکار آن نرخ های بهره توسط پروتکل مرکب صحبت کنیم.

به یاد داشته باشید که صرف نظر از اینکه وام می دهید یا وام می گیرید ، ابتدا باید رمز را در کامپوند قفل کنید. در صورت انجام این کار ، در عوض رمزهای مرکب (cTokens) دریافت می کنید که نشان دهنده تعادل رمزنگاری شماست. CTokens از Ethereum به عنوان نشانه ERC-20 ایجاد می شود و یکی از مزایای بزرگ و نوآوری های بازار پول رمزپایه مبتنی بر بلاکچین است. آنها می توانند به سایر Dapps در اکوسیستم DeFi مشابه سایر نشانه های Ethereum منتقل ، معامله و یا برنامه ریزی شوند ، همه اینها در حالی است که سود (یا پرداخت) سود دریافت می کنند. شما دقیقاً مانند سایر دارایی های دیجیتالی موجود در بلاک چین Ethereum ، با کلیدهای عمومی و خصوصی خود ، این cTokens را کنترل می کنید.

نرخ بهره تابعی از میزان رمزنگاری موجود (با عنوان نقدینگی) در هر بازار است و بر اساس عرضه و تقاضا در زمان واقعی نوسان می کند تا همیشه شرایط فعلی بازار را منعکس کند. نرخ بهره ای که مشاهده می کنید به عنوان نرخ بهره سالانه ذکر شده و هر بار استخراج بلوک Ethereum به آن تعلق می گیرد. هر ۱۵ ثانیه مقدار cTokens شما ۱/۲۱۰۲۴۰۰ (که تعداد ۱۵ بلوک دوم در سال است) از نرخ بهره سالانه ذکر شده در آن زمان افزایش می یابد.

وقتی یک استخر بزرگ رمزنگاری شده در کامپوند قفل شده باشد ، نرخ بهره کم است زیرا در آنجا تعداد زیادی برای قرض گرفتن وجود دارد ، بنابراین برای اضافه کردن به آن استخر بزرگ ، حقوق زیادی دریافت نمی کنید. اگر استخر کم باشد ، نرخ بهره بالاتر است و درآمد بیشتری کسب می کنید. نوسان نرخ بهره (شناور) باعث وام رمزگذاری جدید به استخرهای کوچک (برای کسب سود بیشتر) و بازپرداخت رمزنگاری قرض شده در استخرهای کوچک و وام گرفتن از استخرهای بزرگ می شود (برای پرداخت سود کمتر).

همانطور که در بالا ذکر کردیم ، هر زمان که شما از Comound قرض می گیرید ، باید رمزگذاری خود را قفل کنید که ارزش آن بیشتر از آنچه به عنوان وثیقه می گیرید ، است تا وام دریافتی شما بیش از وثیقه باشد. از آنجا که رمزنگاری شما به عنوان وثیقه نیز بی ثبات است ، ممکن است از نظر ارزش افت کند. با نزدیک شدن به ارزش رمزنگاری ، شما قرارداد هوشمند cToken را به صورت خودکار بسته می کنید. به این حالت تصفیه (یا ، حاشیه فراخوانی) گفته می شود. در این صورت ، آنچه را که قرض گرفته اید حفظ می کنید اما وثیقه خود را از دست می دهید.

COMP رمز حاکمیت پروتکل مرکب است و هر روز مبلغی از پیش تعیین شده بین کلیه وام دهندگان و وام گیرندگان در پروتکل مرکب توزیع می شود. توزیع های COMP با هر بار استخراج بلوک Ethereum (هر ۱۵ ثانیه) در مقداری متناسب با سود متعلق به هر دارایی اتفاق می افتد. حاکمیت کامپاند از طریق رمز COMP هدف از بین بردن یک نقطه شکست مهم و متمرکز است: تیم کامپاند.

هرکسی که حداقل ۱٪ از کل کالای COMP را در اختیار داشته باشد می تواند پیشنهادهای تغییر پروتکل را ارائه و رأی دهد. هر رمز COMP نشان دهنده یک رأی است. پیشنهادات کد اجرایی است که منوط به یک دوره رأی گیری سه روزه است. اگر یک تغییر حاکمیت به پروتکل توسط انجمن تصویب شود ، دو روز بعد لازم الاجرا می شود و به هر کسی فرصت می دهد تا هر موقعیت باز را قبل از اینکه تغییرات اعمال شود ، ببندد. به این ترتیب ، کامپاند بلاکچین کاملاً خود مختار است.

COMP و توکن محلی آن ، مزایای بلاکچین را به وام دهی و وام رمزگذاری در اکوسیستم DeFi که به سرعت در حال گسترش است ، می رساند.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.