ارز فیات (Fiat) چیست ؟

ارز فیات (Fiat)  چیست ؟

ارز فیات (Fiat) چیست ؟

به عبارت ساده ارز فیات پول قانونی است که ارزش آن را از دولت صادر کننده آن می گیرد. قدرت دولتی که ارزش پول فیات را تعیین می کند در این نوع پول کلیدی است. بیشتر کشورهای جهان از سیستم ارزی فیات برای خرید کالا و خدمات ،سرمایه گذاری و پس انداز استفاده می کنند. ارز فیات در تعیین ارزش پول قانونی جایگزین استاندارد طلا و سایر سیستم های مبتنی بر کالا شده است.

ظهور ارز فیات
ارز فیات قرن ها پیش در چین نشات گرفته است. استان سیچوآن در طی قرن یازدهم اقدام به صدور پول کاغذی کرد. در ابتدا آن را با ابریشم ،طلا یا نقره عوض می کردند. اما سرانجام کوبلای خان به قدرت رسید و در طول قرن سیزدهم یک سیستم ارزی فیات ایجاد کرد. مورخان ادعا می كنند كه این پول ریشه ریزش و خرج بیش از حد و تورم بیش از حد آن در سقوط امپراتوری مغول بسیار موثر بود.

پول فیات نیز در قرن هفدهم در اروپا مورد استفاده قرار گرفت و توسط اسپانیا ،سوئد و هلند تصویب شد. این سیستم در سوئد یک شکست بود و دولت سرانجام آن را برای استاندارد نقره کنار گذاشت. در طول دو قرن بعدی ،فرانسه جدید در کانادا ، مستعمرات آمریکا و سپس دولت فدرال ایالات متحده نیز با استفاده از پول های ناخوشایند آزمایش نتایج بدست آوردند.

در قرن بیستم ایالات متحده دوباره به استفاده از ارز مبتنی بر کالا تا حدودی محدود بازگشت. در سال ۱۹۳۳  دولت به کار مبادله پول کاغذ به طلا خاتمه داد. در سال ۱۹۷۲ تحت ریاست جمهوری نیکسون  ایالات متحده استاندارد طلا را به طور کامل کنار گذاشت و نابودی خود را در مقیاس بین المللی نهایی کرد و به سیستم ارزی فیات روی آورد که این منجر به استفاده از ارز فیات در سراسر جهان شد.

ارز فیات در برابر استاندارد طلا
سیستم استاندارد طلا اجازه تبدیل اسکناس های کاغذی به طلا را می داد. در واقع تمام پول کاغذی توسط مقدار محدودی طلا که در اختیار دولت ها بود پشتیبانی می شد. بر اساس یک سیستم ارزی مبتنی بر کالا ،دولت ها و بانک ها تنها در صورت داشتن ارزش مساوی از فروشگاه های طلا می توانند ارز جدید را به اقتصاد وارد کنند. این سیستم توانایی دولت در ایجاد پول و افزایش ارزش پول آنها را صرفاً براساس عوامل اقتصادی محدود كرد.

از طرف دیگر تحت سیستم ارزی فیات ،پول ممکن است به چیز دیگری تبدیل نشود. با پول فیات مقامات می توانند به طور مستقیم بر ارزش پول خود تأثیر بگذارند و آن را به شرایط اقتصادی گره بزنند. دولت ها و بانک های مرکزی کشورها کنترل بسیار بیشتری بر سیستم های ارزی دارند. آنها می توانند به رویدادهای مختلف مالی و بحران ها با ابزارهای مختلف مانند ایجاد بانکداری ذخیره کسری و اجرای تسهیلات کمی پاسخ دهند.

مدافعان استاندارد طلا معتقدند که یک سیستم ارزی مبتنی بر کالا از ثبات بیشتری برخوردار است زیرا توسط چیزی فیزیکی و ارزشمند پشتیبانی می شود. طرفداران ارز فیات مخالف این هستند که قیمت طلا جز ثبات نبوده است. در این زمینه ارزش هر دو ارز مبتنی بر کالا و پول فیات می تواند نوسان داشته باشد. اما با وجود یک سیستم ارزی فیات دولت دارای انعطاف پذیری بیشتری برای اقدام در شرایط اضطراری اقتصادی است.

نکات مثبت و منفی استفاده از ارز فیات

اقتصاددانان و سایر کارشناسان مالی در حمایت از ارز فیات اتفاق نظر ندارند. مدافعان و مخالفان با شور و اشتیاق درباره جوانب مثبت و منفی این سیستم ارزی بحث می کنند که در ادامه این نکات میپردازیم.

  • کمبود: پول فیات با کمبود کالای فیزیکی مانند طلا تحت تأثیر قرار نمی گیرد.
  • هزینه: تولید پول فیات نسبت به پول مبتنی بر کالا مقرون به صرفه است.
  • پاسخگویی: ارز فیات به دولت ها و بانک های مرکزی آنها انعطاف پذیری در رسیدگی به بحران های اقتصادی را می دهد.
  • تجارت بین الملل: ارز فیات در کشورها مورد استفاده قرار می گیرد و آن را به یک نوع ارز قابل قبول برای تجارت بین الملل تبدیل می کند.
  • راحتی: برخلاف طلا ،پول فیات به ذخایر فیزیکی متکی نیست که به ذخیره سازی ،محافظت ،نظارت و سایر خواسته های پرهزینه احتیاج دارند.
  • بدون ارزش ذاتی: ارز فیات هیچ ارزش ذاتی ندارد. این اجازه می دهد تا دولت ها از هیچ پول خلق کنند ،که می تواند منجر به تورم فوق العاده شود و سیستم اقتصادی آنها را فروپاشاند.
  • از نظر تاریخی دارای ریسک: از نظر تاریخی  اجرای سیستم های ارزی فیات به طور معمول منجر به سقوط مالی می شود که نشان می دهد این سیستم ها برخی از خطرات را به همراه دارند.

نتیجه گیری :

آینده هر دو نوع ارز به هیچ وجه قطعی نیست. در حالی که ارزهای رمزپایه هنوز راهی طولانی در پیش دارند و مطمئناً با چالش های بیشتری روبرو خواهند شد تاریخچه ارز فیات آسیب پذیری این شکل از پول را نشان می دهد. این دلیل بزرگی است که بسیاری از مردم در حال بررسی امکان حرکت به سمت سیستم رمز ارز ها برای معاملات مالی خود هستند.

یکی از ایده های اصلی ایجاد Bitcoin و ارزهای رمزپایه ، کشف شکل جدیدی از پول است که در شبکه توزیع شده نظیر به نظیر ساخته می شود. احتمالاً بیت کوین برای جایگزینی کل سیستم ارزی فیات ایجاد نشده است بلکه برای ارائه یک شبکه اقتصادی جایگزین ایجاد شده است. هنوز هم مطمئناً این پتانسیل را دارد که بتواند یک سیستم مالی بهتر برای جامعه بهتر ایجاد کند.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.