انواع دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger)

انواع دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger)

انواع دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger)

در این مطلب می‌خواهیم به اتفاق با انواع دفتر کل توزیع شده یا همان Distributed Ledger به زبانی ساده آشنا شویم

۱.بلاکچین (BLOCKCHAIN) :
محبوب ترین نوع دفتر کل توزیع شده می‌باشد.تمام بلاکچین‌های ایجاد شده هدفشان این است که هر ۳ ویژگی ِ امنیت، مقیاس‌پذیری و نامتمرکز بودن را به بالاترین حد خود، همزمان داشته باشند.
اما کماکان برای بالا بردن ۲ مورد از آنها باید از قدرت یکی از آنها کاست.

۲.هش‌گراف (hashgraph) :
هش‌گراف و بلاکچین اهداف یکسانی دارند : همتا به همتا بودن، شفاف بودن و امنیت بالا. اما نحوه رسیدن به این اهداف متفاوت است بگونه‌ایی که در این نوع از دفتر کل توزیع شده تراکنش‌ها سریعتر از بلاکچین اتریوم و بیتکوین انجام می‌شود در نتیجه اپلیکیشن‌هایی که بر این بستر ساخته می‌شوند سرعت پردازش بسیار بالایی خواهند داشت.
همچنین در این روش کارمزد تراکنش آن کمتر از یک سنت است و در چند ثانیه انجام می‌شود.
در بلاکچین‌ها ماینرها می‌توانند تراکنش و زمان آن را برای تایید انتخاب کنند اما هشگراف تراکنش آن را به ترتیبِ دریافت، تایید می‌کند که نتیجه آن کاهش قابل توجهی از زمان انجام تراکنش است.

۳.گراف مدور جهت دار یا (DAG) :
یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های آن انجام ریزتراکنش‌ها بدون کارمزد است و علت این اتفاق مهم این است که هرچقدر شبکه رشد کند و افزایش یابد مقیاس‌پذیری هم بیشتر می‌شود.

۴.هولوچین (HOLOCHAIN) :
مزیت هولوچین نسبت به سایر روش ها این است که می تواند بی نهایت تراکنش را مدیریت کند و تعداد تراکنش بخاطر نوع عملکرد این سیستم قابل تعریف نیست.
زیرا در سیستم هولوچین هر یک شخص(NODE) که به سیستم وصل شود به عنوان یک بلاکچین عمل می‌کند و تمامی اطلاعات را دارا می‌باشد. به علت این ویژگی، بستر بسیار بسیار مهم و مناسبی برای برنامه‌های غیر متمرکز است( اخیراً به علت مشکلاتی که بر این پروژه بوجود آمده است قیمت آن بسیار کاهش یافته).

۵.تَنگل (tangle) :
این نوع از دفتر کل توزیع شده فقط مخصوص شبکه آیوتا با ارزدیجیتال به نام IOTA است.
تمام تمرکز آن برای اینترنت اشیا می‌باشد برای تایید تراکنش ها ماینری وجود ندارد و هرچه استفاده از شبکه بیشتر باشد، مقیاس‌پذیری پذیری آن بیشتر می‌شود.تنگل را به‌عنوان بلاکچین نسل بعد معرفی می‌کنند.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.