اوراکل(oracle) در بلاکچین چیست؟

اوراکل(oracle) در بلاکچین چیست؟

اوراکل(oracle) در بلاکچین چیست؟

اوراکل در دنیای بلاکچین معنا و مفهوم خاص خودش را دارد و تمامی پروژه های اوراکل می‌خواهند داده‌های دنیای واقعی را به دنیای بلاکچین منتقل کنند. اوراکل‌ها در ابتدا به دو دسته تقسیم شدند :

۱.اوراکل‌های نرم افزاری :
اطلاعات را از وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌های آنلاین و سایر منابع آنلاین جمع‌آوری می‌کند و به بلاکچین منتقل می‌نماید.
در واقع این نوع اوراکل تمامی اطلاعاتی که در بستر اینترنت به صورت آنلاین وجود دارد را می‌گیرد و به شبکه بلاکچین می‌فرستد.

۲. اوراکل های سخت افزاری :
با استفاده از دستگاه‌هایی که انواع وسایل را اسکن می کنند، سر و کار دارند و اطلاعات آنها را به شبکه بلاکچین می‌فرستند. مثلاً اطلاعاتی که از طریق سنسورهای دستگاه دریافت می‌شود یا اطلاعاتی که از طریق دوربین ماشین ارسال می‌شود را آنالیز می‌کند
و سپس به شبکه بلاکچین می‌فرستد. این نوع اوراکل تمامی اتفاق‌های واقعی را به کدهای دیجیتالی تبدیل می کند و آن را به بلاکچین‌های قرارداد هوشمند می‌فرستد.

مشکل اصلی اوراکل‌ها :

۱.شبکه بلاک چین (blockchain) چیست؟ بلاکچین اطلاعات محیط واقعی را به واسطه ها اوراکل‌ها دریافت می‌کند. حال اگر اوراکل هک بشود یا اطلاعات نادرست دریافت کند در نهایت این شبکه بلاکچین است که به خاطر اطلاعات اشتباه دیتا اشتباه دریافت می‌کند.

۲.دیگر مشکل این که از آنجایی که اوراکل جزئی از بلاک چین قرارداد هوشمند نیست در نتیجه پروتکل‌های امنیتی که بلاکچین‌ها می‌توانند ارائه بدهند را ساپورت نمی‌کند.

بعد از این محدودیت ها اوراکل‌ها به دو دسته‌ تقسیم شدند : متمرکز و نامتمرکز
۱.اوراکل‌های متمرکز :
اوراکل هایی هستند که توسط یک نهاد کنترل می‌شوند واطلاعات توسط یک مرکز جمع آوری می‌شوند.که مشکلات این روش بیان شد.

۲.اوراکل های غیر متمرکز :
برای جلوگیری از خطرات موجود اهداف یکسانی با بلاکچین دارند. این نوع از اوراکل برای اطمینان از صحت دریافتی از دنیای واقعی به یک منبع اطلاعات بسنده نمی کند و اطلاعات را از منابع مختلفی می‌گیرد. درواقع این نوع اوراکل می‌خواهد کاری کند تا برای اثبات صحت یک اتفاق،نیازی به اعتماد به یک منبع نداشته باشد بلکه همانند بلاکچین از هزاران نفر شاهد استفاده کند .

معروف ترین نوع اوراکل ها
چین‌لینک (LINK) و بَند (BAND) هستند.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.