ایران به دلیل استخراج رمزنگاری و گرمای تابستان، صادرات برق را متوقف می کند

ایران به دلیل استخراج رمزنگاری و گرمای تابستان، صادرات برق را متوقف می کند

ایران به دلیل استخراج رمزنگاری و گرمای تابستان، صادرات برق را متوقف می کند

چالش ایران با افزایش روزافزون مصرف برق به اوج جدیدی رسیده است و این کشور را به سمت توقف صادرات برق سوق داده است.

ابوزر صالحی ، مدیر کل شرکت توزیع برق ایران (تووانیر)، در تلویزیون دولتی اعلام کرد که صادرات برق را به صفر رسانده است تا مشکلی در تأمین برق در کشور وجود نداشته باشد. وی گفت که برق رسانی به استان هرات افغانستان که ۷۰ درصد برق خود را از ایران وارد می کرد ، به منظور تأمین نیازهای داخلی کاملاً متوقف شد.

طبق اعداد مشترک توسط شرکت توانیر، تقاضای برق روزانه به بیش از ۶۵۰۰۰ مگاوات رسیده است ، در حالی که تولید حدود ۵۴۰۰۰ مگاوات است. گذشته از گرمای تابستان، Bitcoin (BTC) و فعالیت های استخراج رمزنگاری در کشور – که به دلیل یارانه های قابل توجه برق خود برای صنعت محلی مشهور است. به عنوان یکی از دلایل تقاضای زیاد برق ذکر شده است.

ایران استخراج رمزنگاری را در سال ۲۰۱۹ برای صدور مجوز و تنظیم معدنچیان در داخل کشور قانونی ساخت. اما کشور همچنین شاهد افزایش جهش در فعالیت های استخراج غیرمجاز بوده است، بطوریکه بسیاری از کارگران معدن غیر مجاز از شبکه برق مسکونی برای تأمین نیروگاه های استخراج معدن مصرف کننده انرژی استفاده می کنند.

اولین اقدام ایران در سال جاری جریمه معدنچیان رمزنگاری با استفاده از انرژی خانگی بود.

ممنوعیت استخراج معادن تا زمان سپری شدن ماه های گرم تابستان در پی آن بود. ممنوعیت استخراج رمزنگاری توسط رئیس جمهور حسن روحانی در ماه مه اعلام شد، تا اطمینان از دسترسی به برق برای مصرف داخلی تا ماه سپتامبر ادامه یابد. روحانی همچنین ادعا کرد که ۸۵ درصد فعالیت های استخراج در ایران بدون مجوز است.

به عنوان آخرین چاره قبل از توقف صادرات برق، ایران همچنین از همه معدن استخراج کنندگان رمزارزها که به طور قانونی کار می کنند، خواست تا فعالیت های خود را متوقف کنند. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در زمان روحانی، این خبر را در دیدار با مقامات وزارت نیرو اعلام کرد. وی گفت: ما اطمینان خواهیم داد که برق در مکانهای مهم قطع نخواهد شد.

در همین حال، ایران به سرکوب فعالیت های غیرقانونی استخراج معدن ادامه می دهد. ماه گذشته ، مقامات بیش از ۷۰۰۰ دکل استخراج معادن در مزرعه ای که در پایتخت تهران فعالیت می کند، توقیف کردند

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.