بلاک استک (Blockstack) چیست ؟

بلاک استک (Blockstack) چیست ؟

بلاک استک (Blockstack) چیست ؟

Blockstack یک شبکه محاسباتی و اکوسیستم غیرمتمرکز برای برنامه های غیرمتمرکز (dApps) است. این پروژه اخیراً به عنوان اولین فروش رمزگذاری در تاریخ ایالات متحده که از کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) مجوز دریافت کرده ، خبرساز شده است. این تیم از سال ۲۰۱۳ فعال بوده است.

هدف اصلی تیم Blockstack این است که به کاربران کنترل داده ها و هویت خود را بدهند. آنها با ارائه مجموعه ای از ابزارها و پروتکل های توسعه دهنده برای کاهش موانع راه اندازی توسعه dApp ، این هدف را به دست می آورند.

در ادامه بل همی نگاهی میندازیم به : 

 • Blockstack چگونه کار می کند؟
 •  پیشرفت تیم Blockstack
 • از کجا STX بخریم
 • STX در کجا ذخیره میشود
 • افکار نهایی
 • نتیجه نهایی

Blockstack چگونه کار می کند؟
Blockstack یک اکوسیستم جامع است که شامل اجزای بی شماری میباشد که شما را قادر می سازد در کمتر از یک ساعت از “Zero-to-DApp” بروید حال اجازه دهید چند قسمت لازم رادر ادامه بررسی کنیم :

Stacks Blockchain
همانطور که احتمالاً حدس می زنید ، بلاکچین Stacks پایه و اساس Blockstack است. این یک فرایند انتخاب رهبر با Tunable Proofs برای حفظ اجماع را اجرا می کند. Tunable Proofs Blockstack را قادر می سازد تا اجماع بومی (Proof-of-Work PoW) و قدرت هش یک بلاکچین معتبرتر را ترکیب کند.

در حال حاضر ، بلاکچین Stacks ترکیبی از اجماع اثبات کار خود و توافقنامه اثبات سوختگی بیت کوین را شامل می شود. برای تبدیل شدن به یک رهبر (استخراج کننده) ، رمز ارز اصلی (بیت کوین) را می سوزانید و مجموعه ای از معاملات را انجام می دهید. اگر معاملات شما با زنجیره “برنده” مطابقت داشته باشد ، پاداش استخراج دریافت می کنید.

هنگامی که شبکه به اندازه کافی بزرگ شد ، تیم Blockstack قصد دارد بلاکچین Stacks را کاملاً به یک توافق PoW بومی تغییر دهد.

تأیید اعتبار Blockstack
یکی از اولین ویژگی های پروژه ، تأیید اعتبار Blockstack ، هویت شما را به تمام dApp های موجود در اکوسیستم Blockstack متصل می کند. بلاک استک از ورود به سیستم با نام کاربری جهانی شما و به جای گذرواژه ها ، رمزنگاری کلید عمومی که بر روی نرم افزار دستگاه محلی شما اجرا می شود ، استفاده می کند.

احراز هویت کاملاً زنجیره ای است و توسط Blockchain Blockstack و Blockstack Naming System نگهداری می شود.

ذخیره اطلاعات Gaia

با توجه به مقاله سفید Blockstack ،

“[Gaia] یک سیستم ذخیره سازی کنترل شده توسط کاربر است که برنامه ها را قادر می سازد تا با قفل های داده خصوصی ارتباط برقرار کنند. “

افراد به جای بلاکچین Stacks ، میزبان این قفسه های داده هستند. درعوض ، بلاکچین اشاره گره هایی را به قطعه ای از داده Gaia ثبت می کند. مانند سایر اشکال ذخیره سازی بلاکچین ، Gaia دیگر اعتماد به ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی ابر شخص ثالث مانند آمازون و گوگل را برطرف نمی کند.

قراردادهای هوشمند شفافیت
Blockstack شبیه به Ethereum’s Solidity زبان برنامه نویسی میباشد قرارداد هوشمند خود را با نام Clarity پیاده سازی می کند. برخلاف Solidity، Clarity در یک معامله کامل بدون تورینگ است. با این حال این تورینگ در طول تاریخ معاملات کامل است.

Blockstack اکثر منطق تجاری dApp را از زنجیره خارج کرده و از تدوین قراردادهای هوشمند توسط ماشین مجازی (VM) جلوگیری می کند. در حقیقت اکثر dApp هایی که از Blockstack استفاده می کنند در واقع قراردادهای هوشمندی نیستند.

کتابخانه ها و SDK ها استفاده شده در بلاک استک
انجمن توسعه دهندگان Blockstack دارای لیست قابل توجهی از ابزارها برای کمک به توسعه دهندگان در ساخت برنامه های Blockstack میباشند . این لیست شامل مجموعه ایی از کتابخانه ها برای موارد زیر است:

 • اندروید
 • iOS
 • جاوا اسکریپت
 • واکنش بومی

اگر شما یک توسعه دهنده تازه کار هستید ، تیم همچنین آموزش ایجاد dApp را در کمتر از یک ساعت ارائه می دهد.

برنامه استخراج

Blockstack هر ماه با داشتن جایزه ۱۰۰۰۰۰ دلاری به بهترین برنامه های اکوسیستم پاداش می دهد. برنامه برتر ۲۰ درصد از کل جایزه (۲۰۰۰۰ دلار) را دریافت می کند. بهترین برنامه بعدی ۲۰ درصد از باقیمانده استخر (۱۶۰۰۰ دلار) را دریافت می کند. و همینطور ادامه دهید تا استخر استخراج خشک شود.

 

Blockstack با چهار شرکت مستقل (Product Hunt ، Awario ، TryMyUI ، آزمایشگاه های اینترنتی) همکاری کرده است ، که با استفاده از داده های اختصاصی مجزا برنامه ها را رتبه بندی می کنند. رتبه بندی برنامه شما به سایر ویژگی ها بستگی به این دارد که چه ویژگی های Blockstack را یکپارچه کرده اید ،چگونه از ماه گذشته پیشرفت کرده اید و چند انحراف استاندارد از میانگین امتیاز در گروه خود فاصله دارید.

توکن (STX)
رمز Stacks رمز بومی اکوسیستم Blockstack است. شما STX را برای ثبت دارایی های دیجیتال ، اجرای قراردادهای هوشمند ، انجام معاملات و لنگر انداختن برنامه های زنجیره ای و سایر فعالیت ها هزینه می کنید.

تاریخچه پشرفت تیم Blockstack 

Blockstack ، ساخته Muneeb Ali و Ryan Shea ، در ابتدا به عنوان یک سیستم هویت غیرمتمرکز در سال ۲۰۱۴ راه اندازی شد. در طول سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ ، تیم خدمات Blockchain Naming را ایجاد کرد و دو نفر دیگر از اعضای تیم را به خدمت گرفت.

در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۷ ، آنها Blockstack Authenticator را راه اندازی کردند و نسخه سفید پروژه را منتشر کردند. در پایان همان سال ، تیم فروش توکن را انجام داد که در آن  زمان حدود ۵۰ میلیون دلار سرمایه جمع کردند.

در طول سال ۲۰۱۸ ، تیم Blockstack چندین کتابخانه توسعه را منتشر کرد ، یک فروشگاه جهانی برای dApps راه اندازی کرد و کیف پول Stacks را در میان چندین افتخار دیگر به نام خود ثبت کرد.

در حال حاضر امسال ، Blockstack نمونه اولیه ای برای VM خود ایجاد کرد و الگوریتم اجماع جدیدی را منتشر کرد و برنامه او برای ادامه سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ برای عرشه خود :

 • وضوح قرارداد هوشمند SDK
 • هاردفورک به اجماع جدید
 • پشتیبانی کامل از قرارداد هوشمند کاملاً برجسته
 • بهبودهای Gaia

این پروژه در برخی از برترین شرکتهای سرمایه گذاری خطرناک در جهان از جمله YCombinator ، Union Square Ventures و Winklevoss Capital  سرمایه گذاری کرده است

از کجا STX بخریم :

فروش توکن Stacks تحت مقررات A + به طور کامل توسط SEC تنظیم می شود ،بنابراین انتظار می رود که اطلاعات شخصی مربوط به قوانین شناختن مشتری (KYC) و مبارزه با پولشویی (AML) را ارائه دهید.

فروش توکن از ۱۱ جولای آغاز شد و تا زمان جمع آوری ۲۸ میلیون دلار از این پروژه ادامه خواهد داشت. برای ثبت نام ، به صفحه ثبت فروش توکن Stacks بروید.

STX در کجا ذخیره میشود ؟

شما باید STX خود را در کیف پول رسمی Stacks ذخیره کنید که در سیستم عامل های Mac و Windows موجود است.

 

برای امنیت بیشتر ، استفاده از کیف پول سخت افزاری مانند Ledger یا Trezor را نیز در نظر بگیرید. Trezor One ، Trezor Model T ، Ledger Nano S و Ledger Blue همه از ذخیره سازی STX پشتیبانی می کنند.

توجه: برای انجام معاملات در کیف پول Stacks ، باید مقدار کمی بیت کوین را به عنوان سوخت تأمین کنید.

نتیجه نهایی :

تیم Blockstack یک اینترنت کاملاً غیرمتمرکز را در افق و اکوسیستم خود را در پایه آن متصور است. این پروژه یک کار بلند پروازانه است ، اما تیم سازنده آ نشان داده است که آنها از طریق پیشرفت های مداوم نتیجه می گیرند. همچنین به آنها کمک می کند تا از برخی از بزرگترین نامهای بلاکچین ، ارز رمزنگاری شده و سرمایه های خطرپذیر پشتیبانی کنند.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.