تزوس (Tezos) چیست ؟

تزوس (Tezos) چیست ؟

تزوس (Tezos) چیست ؟

Tezos با جمع آوری ۲۳۲ میلیون دلار در ICO که در آن زمان رکورددار بود وارد فضای رمزنگاری شد.

از زمان ICO آنها تاریخ شروع آنها  به دلیل مشکلات پشت صحنه و درگیری های دیگر دائماً به تعویق می افتاد. Tezos به طور رسمی در سپتامبر ۲۰۱۸ راه اندازی شد.

خب در ادامه به اتفاق این ارز دیجیتال را بررسی خواهیم کرد.

خب تزوس کوین چیست؟

طبق گفته وب سایت Tezos ،تزوس یک بلاکچین غیر متمرکز جدید است که با ایجاد یک  شرایط مشترک المنافع دیجیتالی واقعی خود را اداره می کند.

(Tezos (XTZ یک شبکه بلاکچین است  یک توکن دیجیتال متصل است که به آن tez یا tezzie می گویند. Tezos مبتنی بر استخراج tez نیست. در عوض  دارندگان رمز به دلیل مشارکت در سازوکار اجماع اثبات سهام proof-of-stake پاداش دریافت می کنند.

مشترک المنافع گروهی هستند که به دلیل اهداف و علایق مشترکشان اتصال به یکدیگر را انتخاب می کند. هدف اصلی Tezos این است که دارندگان توکن آنها با هم کار کنند تا تصمیماتی بگیرند که پروتکل آنها را با گذشت زمان بهبود بخشد. رمز محلی Tezos XTZ است.

ویژگی های زیادی در Tezos وجود دارد که آن را منحصر به فرد می کند. در ادامه آنها را توضیح خواهیم داد. در حال حاضر بیایید مختصری از پروژه را به شما ارائه دهیم.

تاریخچه مختصری از Tezos چیست
بنیانگذاران آرتور بریتمن و کاتلین بریتمن از سال ۲۰۱۴ با گروه توسعه دهندگان در حال توسعه Tezos هستند.

آرتور و کتلین بریتمن – زوج موسس تزوس

دفتر مرکزی این شرکت در سوئیس است. همانطور که قبلاً گفتیم آنها فقط با گذشت ۲ هفته ۲۳۲ میلیون دلار سرمایه در یک ICO بدون پوشش جمع کردند و هم بیت کوین و هم اتر را پذیرفتند. اندکی پس از ICO تاریخی خود  Tezos ابتدا با بسیاری از مشکلات مدیریتی روبرو شد. برای درک این مسائل مدیریتی ، باید بدانید که شرکت موسس Tezos DLS (راه حل های داینامیک لجر) و شرکتی که کلیه وجوه جمع آوری شده در طول ICO را نگهداری می کند “بنیاد Tezos” نامگذاری شده است.

آرتور و کاتلین بریتمن درگیری در طول پروژه با رئیس بنیاد تزوس ،یوهان گورس را داشتند. ظاهراً گورس که کنترل وجوه(سرمایه جمع آوری شده) را در دست داشت از پرداخت وجه به بریتمن ها خودداری می کرده و این اختلاف منجر به ضرب وشتم در جامعه شد و نرخ ارز تخمینی سقوط کرد.بر بیانیه ای تند درباره Geverrs منتشر کرد که شامل کلماتی مانند “معامله با خود ، ارتقا self خود و تعارض منافع” بود.

Johan-gevers – رییس بنیاد تزوس

سرانجام پس از مشکلات فراوان و توجه نامطلوب رسانه ها گورس پس از دریافت بیش از ۴۰۰ هزار دلار از شرکت ، از این گروه جدا شد. سرانجام اوضاع به آرامی حرکت می کند.

معماری Tezos
شما احتمالا نمی توانید به درستی به سوال tezos چیست؟ پاسخ دهید.

زنجیره بلوک Tezos از یک میان افزار بومی و سخت گیرانه به نام Network Shell استفاده می کند. این امر به آنها امکان می دهد تا یک سبک مدولار را با یک دفتر اصلاح خود تغییر دهند.

یک پروتکل بلاکچین عمومی به سه لایه تقسیم می شود:

 • پروتکل شبکه: این پروتکل شایعات است که وظیفه گوش دادن به همتا و پخش بین گره ها(nodes) را بر عهده دارد.
 • پروتکل معامله: این لایه معاملاتی است که مدل حسابداری را که توسط بلاکچین اجرا می شود تعریف می کند.
 • پروتکل اجماع: کاملاً قابل توصیف است. این پروتکل اجماعی را تعریف می کند که به بلاکچین ما کمک می کند تا در مورد وضعیت معاملات ما به توافق برسد.

در Tezos دو پروتکل آخر ، معامله و اجماع ،با هم ترکیب شده و به عنوان پروتکل Blockchain شناخته می شوند. Network Shell به ارتباط بین پروتکل شبکه و پروتکل بلاکچین کمک می کند. پوسته شبکه از نظر پروتکل تراکنش و پروتکل اجماع مورد توجه قرار می گیرد.

tezos و دو نوع حساب

دو نوع حسابی که می توانید در Tezos استفاده کنید:

 • حسابهای ضمنی
 • حسابهای مبدا

حسابهای ضمنی
این نوع حساب ها  رایج ترین حساب ها در Tezos هستند. آنها با tz1 آغاز می شوند

(به عنوان مثال: tz1cJywnhho2iGwfrs5gHCQs7stAVFMnRHc1). این یک حساب ساده است که از یک جفت کلید عمومی / خصوصی ایجاد می شود. آدرس عمومی tz1 از کلید عمومی گرفته شده است و هر حساب tz1 کلید خصوصی خود را دارد. این حساب ها صاحب حساب و مانده حساب هستند.

حسابهای ضمنی نمی توانند نماینده داشته باشند. برای تفویض وجوه آنها باید وجوه را به یک حساب مبدا منتقل کنند و سپس باید یک نماینده تعیین شود.

حسابهای مبدا
همراه با حسابهای ضمنی ،حسابهایی برای قراردادهای هوشمند خود در این شبکه دارید که به آنها حسابهای مبدا می گویند. اینها با KT1 شروع می شوند (به عنوان مثال: KT1Wv8Ted4b6raZDMoepkCPT8MkNFxyT2Ddo). این حساب ها دارای زمینه های زیر هستند:

 • مدیر – این کلید خصوصی حساب است
 • مقدار – مقدار Tz در این حساب
 • قابل تفویض – اگر بودجه این حساب را می توان برای پخت اختصاص داد
 • قسمتهای نمایندگی – اطلاعاتی راجع به اینکه این حساب برای پخت به چه کسی تفویض کرده است.

یک حساب مبدأ می تواند وجوه خود را به حساب ضمنی نانوا اختصاص دهد. بعداً در مورد نانوایان بیشتر صحبت خواهیم کرد.

Tezos سه قابلیت منحصر به فرد دارد:

 • حاکمیت زنجیره ای و اصلاح خود.
 • سازوکار اجماع مایع اثبات سهام
 • قراردادهای هوشمند با راستی آزمایی رسمی.

بیایید به اتفاق تک تک آنها را بررسی کنیم.

حاکمیت زنجیره ای و اصلاح خود
برای درک اهمیت حاکمیت درون زنجیره ای و اصلاح خود ، ابتدا باید “کلمه F” را در انجمن رمزنگاری ها ، فورک درک کنید.

فورک شرایطی است که به موجب آن وضعیت زنجیره بلوک به زنجیره هایی تقسیم می شود که بخشی از شبکه نسبت به قسمت دیگری از شبکه از تاریخ معاملات دیدگاه دیگری دارند. این اساساً همان چیزی است که یک فورک است ،یک واگرایی در چشم انداز وضعیت بلاکچین است. یک فورک را می توان به دو حالت سافت فورک و هارد فورک بدست آورد و ایجاد کرد.

سافت فورک چیست؟
هر زمان که یک زنجیره به روز شود ،دو روش برای انجام آن وجود دارد: یک سافت فورک یا یک هارد فورک. سافت فورک را به عنوان یک بروزرسانی در نرم افزار در نظر بگیرید که با گذشته سازگار است. معنی آن چیست؟  فرض کنید MS Excel 2005 را در لپ تاپ خود اجرا می کنید و می خواهید یک صفحه گسترده ساخته شده در MS Excel 2015 باز کنید ،همچنان می توانید آن را باز کنید زیرا MS Excel 2015 با گذشته سازگار است.

اما  یک تفاوت وجود دارد. تمام به روزرسانی هایی که می توانید در نسخه جدیدتر از آن لذت ببرید در نسخه قدیمی برای شما قابل مشاهده نخواهد بود. دوباره به قیاس MS Excel برگردیم ،فرض کنید یک ویژگی وجود دارد که اجازه می دهد GIF را در صفحه گسترده در نسخه ۲۰۱۵ قرار دهید ، آن GIF را در نسخه ۲۰۰۵ نمی بینید. بنابراین اساساً همه متن ها را خواهید دید اما GIF را نخواهید دید.

هارد فورک چیست؟
تفاوت اصلی بین سافت فورک و هارد در این است که سازگار با عقب نیست. پس از استفاده از آن دیگر هیچ بازگشتی وجود ندارد. اگر به نسخه ارتقا یافته بلاکچین ملحق نشوید دیگر به هیچ یک از به روزرسانی های جدید دسترسی پیدا نمی کنید یا با کاربران سیستم جدید ارتباط برقرار نمی کنید. به پلی استیشن ۳ و پلی استیشن ۴ فکر کنید. شما نمی توانید بازی های PS3 را در PS4 بازی کنید و همچنین نمی توانید بازی های PS4 را بر روی PS3 بازی کنید.

آندریاس آنتونوپولوس تفاوت بین هارد فورک و سافت را اینگونه توصیف می کند:

اگر یک رستوران گیاهخوار ترجیح دهد گوشت خوک را به فهرست غذای خود اضافه کند ،یک هارد فوذک محسوب می شود. اگر آنها تصمیم بگیرند غذاهای وگان اضافه کنند ،همه افرادی که گیاه خوار هستند می توانند وگان بخورند ،برای خوردن غذا در آنجا نیازی به وگان بودن نیستید اما برای خوردن غذا در آنجا می توانید گیاهخوار باشید و گوشت خواران نیز می توانند آنجا غذا بخورند بنابراین این یک سافت فورک است .

اکنون یک موضوع باید در اینجا روشن باشد. فورک چیز بدی نیست. یک پلت فرم با کیفیت بالا همیشه باید خود را به طور مداوم متحول و به روز کند. برای انجام این کار لازم است که یک سیستم فورک های ثابت ،هارد و سافت را طی کند. مشکل اصلی مربوط به هارد فورک ها مشاجره است که جامعه در هم می ریزد.

بارزترین مثال در این مورد: تمام سخت افزارهایی است که بیت کوین و بیت کوین کش از آن عبور کرده اند. بیت کوین به Bitcoin و Bitcoin Cash تقسیم شد در حالی که Bitcoin Cash بعداً بهBitcoin SV تقسیم شد. تقسیم Bitcoin Cash و Bitcoin SV به خصوص زشت بوده است. این باعث به اصطلاح “جنگ هش ها” شد.

جنگ هش در واقع این دو زنجیره با استفاده از قدرت هش خود برای استخراج طولانی ترین زنجیره بود. ظاهراً یکی با طولانی ترین زنجیره به زنجیره بیت کوین کش تبدیل می شود. با پایین آمدن ارزش کل بازار این وضعیت بیهوده کل جامعه رمزنگاری ها را فرو برد. 

این دقیقاً همان چیزی است که تزوس می خواهد از آن جلوگیری کند.

همانطور که کاتلین بریتمن می گوید: طنز بزرگ بیت کوین این است که در نهایت ابزاری برای اجماع جامعه است اما خصومت فوق العاده ای را به همراه دارد. Tezos اجازه می دهد تا نوآوری به شکلی سیستماتیک و برخلاف آنچه در سیاست به وجود آمده اتفاق بیفتد. شما دو نفر را پیدا نمی کنید که بیش از من و آرتور متنفر باشند.

این ایده پشت Tezos است: بیایید این روند غیررسمی را رسمی کنیم. “

چگونه Tezos این را کاهش می دهد؟

Tezos از طریق اصلاحات خود و حاکمیت زنجیره ای ، هارد فورک های مشاجره را کاهش می دهد. اصلاح خود به خود در به روزرسانی بلاکچین بدون گذر از یک هارد فورک کمک می کند. حاکمیت زنجیره ای صرفاً به معنای رأی دادن روی سکوی اصلاحیه پیشنهادی است. با ترکیبی از حاکمیت بر روی زنجیره و رویداد اصلاح خود می توان روند رأی گیری را اصلاح کرد یا در صورت لزوم ذینفعان سیستم (که بعداً در مورد آنها صحبت خواهیم کرد) از رأی گیری مراقبت می کنند. طراحی این سیستم به جای نیاز به هارد فورک ، امکان ایجاد تکامل نرم بلاکچین را فراهم می کند.

 پس این دقیقاً چگونه کار می کند؟

 • توسعه دهندگان به طور مستقل پیشنهادهایی را برای ارتقا protocol پروتکل و درخواست غرامت برای کار خود ارائه می دهند.
 • درخواست جبران خسارت ،اطمینان می دهد که توسعه دهندگان انگیزه اقتصادی زیادی برای کمک به اکوسیستم دارند
 • این پیشنهاد یک دوره آزمایش را طی می کند که در آن جامعه پروتکل را آزمایش کرده و از آن برای بهبودهای احتمالی انتقاد می کند.
 • پس از آزمایش مکرر دارندگان توکن Tezos می توانند در مورد تصویب این پیشنهاد رأی دهند یا خیر.
 • هنگامی که در مورد بروزرسانی قانونی تصمیم گیری شد  “hot swap” در پروتکل اتفاق می افتد که نسخه جدید پروتکل را آغاز می کند.

به دلیل وجود این سیستم  پروتکل بصورت غیرمتمرکز ارتقا می یابد. هر نسخه ارتقا پروتکل چندین دوره آزمایش را پشت سر می گذارد و از جامعه بازخورد مربوطه را دریافت می کند. این اطمینان می دهد که هر پیشرفتی مهر تأیید اکثریت جامعه را داشته باشد. این مانع از هرگونه هارد فورک تقسیم جامعه می شود.

اثبات سهام مایع
سازوکار اجماع جامعه قلب و روح یک شبکه غیرمتمرکز است. اگر روش های مشخصی برای برقراری ارتباط با یکدیگر و تصمیم گیری وجود نداشته باشد ،اتصال چندین گره در یک شبکه گسترده وجود ندارد. وقتی Satoshi Nakamoto بیت کوین ایجاد کرد ، سازوکار اجماع اثبات کار را در آن ادغام کرد.

ایده مکانیسم POW بسیار ساده است:

 • از معدنچیان بخواهید از قدرت محاسباتی خود برای حل معماهای سخت رمزنگاری شده استفاده کنند.
 • به معدنچیانی که توانستند آن معما ها را حل کنند پاداش دهید.

این به همان سادگی است. این معماها به قدری سخت هستند که معمولاً بسیاری از قدرتهای محاسباتی شما را به خود اختصاص می دهند. گرچه POW هنگام شروع کار قطعاً موثر بود ، اما مسائل زیادی دارد:

 • اول و مهمترین ، اثبات کار یک فرآیند بسیار ناکارآمد است به دلیل مقدار زیادی از انرژی و انرژی که می خورد.
 • افراد و سازمانهایی که توانایی خرید سریعتر و قدرتمندتر ASIC ها را دارند معمولاً شانس استخراج بیشتری نسبت به سایرین دارند.
 • اسیر منجر به تمرکز می شود.

برای مقابله با مشکلات POW ، پروتکل اجماع جدیدی به نام “Proof of Stake” یا POS ایجاد شد.

اثبات سهام چیست؟
اثبات سهام کل فرآیند استخراج را مجازی می کند و اعتبار سنجها را جایگزین ماینرها می کند.

این روند چگونه کار خواهد کرد:

 • اعتبارسنج ها باید برخی از سکه های خود را به عنوان سهام قفل کنند.
 • پس از آن ، آنها اعتبار سنجی بلوک ها را شروع می کنند. به این معنی که وقتی آنها بلوکی را کشف کنند که فکر می کنند می تواند به زنجیره اضافه شود ، با قرار دادن شرط بندی روی آن اعتبار سنجی می کنند.
 • اگر بلوک اضافه شود ، اعتبارسنجان متناسب با شرط بندی خود پاداش دریافت می کنند.

 این می تواند یک مسئله باشد زیرا همچنان کل جامعه را شامل می شود و ممکن است مقیاس پذیرترین روش ها نباشد. به همین دلیل است که بسیاری از بلاک چین های مدرن مانند EOS ، Cardano ، Lisk ، NEO و غیره با استفاده از یک پروتکل تفویض شده ساخته می شوند. EOS و Lisk از یک پروتکل اثبات منافع سهام استفاده می کنند که در آن مقدار مشخصی از نمایندگان از قبل انتخاب می شوند. این نمایندگان مسئول اجماع و رفاه عمومی شبکه هستند.

سازوکار اجماع Tezos مشابه این است اما با کمی تفاوت به جای هیئت مدیره سخت ، Tezos از الگوی دموکراسی مایع در اجماع خود استفاده می کند.

دموکراسی مایع چگونه کار می کند؟

این سیستمی است که بین دموکراسی مستقیم و دموکراسی نمایندگی جابجا می شود.

این فرایند دارای ویژگی های زیر است:

 • مردم می توانند مستقیماً در مورد سیاست های خود رای دهند.
 • افراد می توانند مسئولیت های رای گیری خود را به نماینده ای که می تواند در مورد سیاست های آنها رای دهد ، تفویض کنند.
 • نمایندگان خود می توانند مسئولیت های رای گیری خود را به نماینده دیگری که می تواند از طرف آنها رأی دهد ، تفویض کنند. این ویژگی که در آن نماینده می تواند نماینده خود را منصوب کند ، انتقال پذیری نامیده می شود.
 • اگر شخصی که رأی خود را واگذار کرده است ، رأیی را که نمایندگانش انتخاب کرده اند دوست ندارد ، پس او می تواند رأی خود را پس بگیرد و خود به سیاست رأی دهد.

بنابراین ، مزایای دموکراسی مایع چیست؟

 • نظر هر فرد در ایجاد خط مشی نهایی اهمیت دارد و نقشی در آن دارد.
 • برای تبدیل شدن به نماینده همه آنچه که باید انجام دهد جلب اعتماد شخص است. آنها نیازی به صرف میلیونها دلار برای مبارزات انتخاباتی گران قیمت ندارند. به همین دلیل موانع ورود نسبتاً کم است.
 • به دلیل گزینه نوسان بین دموکراسی مستقیم و تفویضی می توان گروه های اقلیت را به طور عادلانه تری نشان داد.
 • در آخر یک مدل مقیاس پذیر دارد. هر کسی که وقت رأی دادن به سیاست های خود را ندارد ، می تواند مسئولیت های رأی خود را به سادگی واگذار کند.

اثبات سهام مایع از چیست؟

برخلاف DPoS (سند تفویض اختیار) هیچ قانون سخت و سریعی وجود ندارد که نمایندگان کاملاً باید انتخاب شوند. این که شرکت می خواهد چه کاری انجام دهد کاملاً به عهده شرکت کننده است. بسیار خوب ، بنابراین بیایید با LPoS شروع کنیم.

Tezos یک سیستم اثبات سهام مایع است که برای مشارکت در اجماع در مورد بلاکچین نیاز به تعداد زیادی از رمزهای Tezos دارد. به فرآیند قرار دادن توکن های (Tezos (XTZ پخت گفته می شود.

دارندگان توکن با نام مستعار “نانوایان” می توانند حقوق اعتبار خود را بدون انتقال مالکیت به دارندگان دیگر رمز اختصاص دهند. برخلاف EOS ، تفویض اختیار اختیاری است.

بلوک های پخت
از طریق فرآیندی به نام “پخت” بلوک زنجیره ای Tezos را پیدا کرده و به آن اضافه می کنید. اینجوری کار میکند:

نانوایان براساس سهام خود از حقوق انتشار بلوک برخوردار می شوند.
هر بلوک توسط یک نانوای تصادفی پخته می شود و سپس توسط ۳۲ نانوای تصادفی دیگر محضری می شود.
اگر بلوک خوب است ، بلوک به زنجیره بلوک اضافه می شود.
نانوایی موفق پاداش بلوک می گیرد و می تواند هزینه معاملات را برای تمام معاملات داخل بلوک دریافت کند.
همانطور که قبلاً گفتیم ، دارندگان توکن این اختیار را دارند که حق پخت خود را به دارندگان دیگر تفویض کنند بدون اینکه مالکیت توکن های آنها را رها کنند. پس از اتمام مراحل پخت ، نانوا جوایز خود را با بقیه نمایندگان تقسیم می کند.

قراردادهای هوشمند و تأیید رسمی
Tezos با استفاده از OCaml کدگذاری شده است. قرارداد هوشمندی که در Tezos اجرا خواهد شد با استفاده از Michelson ایجاد می شود. بنابراین ، این زبانها چه ویژگی خاصی دارند؟ اتفاقاً هر دو زبان کاربردی هستند.

وقتی صحبت از زبان می شود ،آنها به دو خانواده تعلق دارند:

 • امری ضروری
 • عملکردی

زبانهای برنامه نویسی ضروری
در یک رویکرد ضروری رمزگذار باید تمام مراحلی را که کامپیوتر برای رسیدن به یک هدف انجام می دهد قرار دهد. تمام زبان های برنامه نویسی سنتی ما مانند C ++ ، Java و حتی Solidid زبان های برنامه نویسی ضروری هستند. به این نوع رویکرد برنامه نویسی ،برنامه نویسی الگوریتمی نیز گفته می شود.

بیایید مثالی ساده بزنیم : برای مثال زبان برنامه نویسی + C را بررسی کنیم:

فرض کنید می خواهیم ۵ و ۳ را با هم جمع کنیم .

؛int a = 5

؛int b = 3

؛int c

؛c = a + b 

 همانطور که مشاهده می کنید ،فرآیند جمع آوری چندین مرحله را طی می کند و هر مرحله دائماً در حال تغییر وضعیت برنامه است زیرا همه آنها به صورت جداگانه اجرا می شوند.

یک فرآیند جمع آوری چهار مرحله انجام داد و مراحل آن عبارتند از:

 • اعلام عدد صحیح a و اختصاص مقدار ۵ به آن.
 • اعلان عدد صحیح b و اختصاص مقدار ۳ به آن.
 • اعلام عدد صحیح c.
 • افزودن مقادیر b و ذخیره آنها در c.

زبانهای برنامه نویسی کاربردی
خانواده دوم زبان های برنامه نویسی زبان های کاربردی است. این سبک برنامه نویسی برای ایجاد یک رویکرد کاربردی برای حل مسئله ایجاد شده است. این نوع رویکرد را برنامه نویسی اعلامی نیز می نامند.

بنابراین برنامه نویسی عملکردی چگونه کار می کند؟

فرض کنید تابعی (f (x وجود دارد که می خواهیم برای محاسبه یک تابع (g (x استفاده کنیم و سپس می خواهیم از آن برای کار با یک تابع   (h (x استفاده کنیم. به جای حل همه موارد در یک توالی می توانیم همه آنها را در یک عملکرد واحد مانند این جمع کنیم:

(((h (g (f (x

این روش کارکرد را آسان تر می کند تا از نظر ریاضی استدلال کند. به همین دلیل است که قرار است برنامه های کاربردی رویکرد مطمئن تری برای ایجاد قرارداد هوشمند باشد. این امر همچنین به ساده تر شدن تأیید رسمی کمک می کند که تقریباً به این معنی است که اثبات ریاضی کار و عملکرد آن آسان تر است.

حال بیایید یک مثال واقعی از این مثال بزنیم و ببینیم چرا در برخی شرایط ممکن است بسیار حیاتی و حتی نجات دهنده زندگی شود.

فرض کنید ، ما در حال برنامه نویسی یک برنامه هستیم که قرار است ترافیک هوا را کنترل کند.

همانطور که می توانید تصور کنید کدگذاری چنین سیستمی به دقت بالایی نیاز دارد. ما نمی توانیم کورکورانه چیزی را رمزگذاری کنیم و وقتی زندگی مردم در معرض خطر است آنها را امیدوار کنیم. در شرایطی از این دست ما به کدی احتیاج داریم که بتوان ثابت کرد در درجه بالایی از اطمینان ریاضی کار می کند.

دقیقاً به همین دلیل است که عملکرد آن بسیار مطلوب است. به همین دلیل Tezos از OCaml و قراردادهای هوشمند آنها از Michelson استفاده می کنند.

جدول زیر رویکرد Imperative را با رویکرد عملکردی مقایسه می کند.

بنابراین ، بیایید به مزایای عملکردی آن نگاهی بیندازیم:

 • به ایجاد کد اطمینان بالا کمک می کند زیرا اثبات نحوه رفتار کد از نظر ریاضی آسان تر است.
 • خوانایی و قابلیت نگهداری را افزایش می دهد زیرا هر عملکرد برای انجام یک کار خاص طراحی شده است. توابع نیز مستقل از دولت هستند.
 • شکستن کد آسانتر است و اجرای هرگونه تغییر در کد ساده تر است. این امر توسعه تکراری را آسان تر می کند.
 • عملکردهای فردی را می توان به راحتی جدا کرد که آزمایش و اشکال زدایی آنها را آسان تر می کند.

اطلاعات بیشتر در مورد Michelson
Michelson یک زبان کاملاً تایپ شده و مبتنی بر پشته است.

در Ethereum ، قراردادهای هوشمند با Solidid یا Viper نوشته می شوند و به کد بایت EVM وارد می شوند ، سپس در ماشین مجازی (Ethereum (EVM اجرا می شوند. در Tezos هیچ مرحله اضافی غیرضروری وجود ندارد و کد Michelson خود در Tezos VM اجرا می شود.

مزیت این روش چیست؟

به راحتی توسط انسان قابل خواندن است که به شما کمک می کند تا صحت اثبات را ایجاد کرده و از اشکالات جلوگیری کند.

در زیر نمونه ای از قرارداد Michelson آورده شده است.

;((parameter (pair (lambda int int) (list int

;(return (list int

;storage unit;

;{code { DIP{NIL int

;CAR

;DUP

   DIP{CAR; PAIR};     # Unpack data and setup accumulator

   ;CDR

   (((LAMBDA (pair int (pair (lambda int int) (list int

      ((pair (lambda int int) (list int)

     # Apply the lambda and add the new element to the list

      ;DUP; CDAR}

      ;DIP{ DUP; DIP{CDAR}; DUP

       ;{CAR; DIP{CDDR; SWAP}; EXEC; CONS

      ;{PAIR

   REDUCE; CDR; DIP{NIL int}; # First reduce

   LAMBDA (pair int (list int))

      (list int)

      {DUP; CAR; DIP{CDR}; CONS};

   REDUCE;         # Correct list order

   UNIT; SWAP; PAIR}    # Calling convention

Tezos – نتیجه گیری
خب! حالا شما مالک آن هستید. Tezos یک پروژه فوق العاده جذاب است که متأسفانه تحت الشعاع همه مشکلات پشت صحنه قرار گرفت. این پروژه مستلزم تجزیه و تحلیل دقیق تر است زیرا ابزار جالبی را به فضای بلاکچین وارد می کند. حال باید منتظر بمانیم و دریابیم که آیا آنها می توانند تبلیغات اعتیاد آور پس از ICO خود را توجیه کنند یا خیر.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.