تفاوت DeFi و CeFi در چیست ؟

تفاوت DeFi و CeFi در چیست ؟

تفاوت DeFi و CeFi در چیست ؟

بیت کوین باعث ظهور کل صنعت پیرامون فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتالی شد. برخی از فعالان بازار ارزهای رمزنگاری استدلال می کنند که راه حل های غیرمتمرکز به تدریج جایگزین خدمات مالی سنتی می شوند. گرچه برای ابراز اطمینان چنین ادعاهایی خیلی زود است ، اما می توانیم توافق کنیم که یک رقابت و تعامل هیجان انگیز بین امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و مالی متمرکز (CeFi) دقیقاً در صنعت ارزهای رمزپایه در حال انجام است. در این مقاله  ، به اتفاق  در  تضادهای اصلی بین این دو روند را بررسی خواهیم کرد.

تفاوت اصلی بین DeFi و CeFi در این است که مورد اول (دیفای) شامل زیرساخت های غیرمتمرکز است ،جایی که خدمات مالی توسط جوامع اداره می شوند تا نهادهای منفردو یا اشخاص . در CeFi ، کلیه عملیات توسط یک تجارت یا کنسرسیومی از شرکت ها و سازمان ها مدیریت می شود. در نتیجه ، مکانیسم ها نیز متفاوت هستند.

DeFi در رمزنگاری چیست؟

قبل از درک تفاوت بین DeFi و CeFi ، ما با تعریف هر روش به طور جداگانه میپردازیم . در حالی که CeFi برای اولین بار به پذیرش بیت کوین پرداخت ، DeFi امسال کلید واژه است به همین دلیل با تعریف دیفای شروع میکنیم .

به طور خلاصه ، DeFi یک روند یا حرکتی است که زیرساخت های مبتنی بر بلاکچین و نرم افزارهای منبع باز را برای ایجاد انواع خدمات مالی و محصولات ،از جمله محصولات سنتی ،ارتقا می دهد. می توانید در مورد خدماتی مانند وام ، تجارت ، صدور پول ،پرداخت ،بیمه ،تجارت بدون نسخه (OTC) ، سهام ،داده های مالی ،مدیریت دارایی و غیره فکر کنید. برای تجسم بهتر آن ، DeFi در واقع تبدیل خدمات بانکی سنتی به معماری غیرمتمرکز است. بنابراین جوامع می توانند آنها را به جای بانک ها ، دولت ها یا نهادهای نظارتی مدیریت کنند.

DeFi در حال حاضر روند مهمی است ، و شبیه اوج عرضه اولیه سکه (ICO) از اواخر سال ۲۰۱۷ است. اکوسیستم جدید حول برنامه های مالی توسعه یافته در شبکه های بلاکچین می چرخد. برنامه های غیرمتمرکز (dApps) شبکه های امن و بی اعتماد و بی خطر را ادغام می کنند و مرجع مرکزی مدیریت خدمات را ریشه کن می کنند.

 

پروژه های DeFi

 

بیشتر پروژه های DeFi در حال حاضر به Ethereum ، یک زنجیره بلوکی عمومی متکی هستند که یک شبکه باز با ویژگی های هوشمند مانند قرارداد هوشمند را ارائه می دهد. مورد دوم ویژگی مهمی است که امکان توسعه dApps را فراهم می کند. قرارداد هوشمند یک کد بلاکچین است که می تواند هر زمان که شرایط از پیش تعیین شده برآورده شود ، به طور خودکار اجرا و تسویه شود. به این ترتیب دیگر نیازی به واسطه هایی مانند بانک ها و ناظران برای رسیدگی به معاملات که شامل دو یا چند طرف باشد نیست.

 

 

 

 

CeFi در رمزنگاری چیست؟
همانطور که از نامش پیداست ، در CeFi ، کاربران به شرکت ها و موسسات متمرکز که بودجه خود را ذخیره می کنند ، برای ارائه خدمات مختلف اعتماد دارند. در حال حاضر ، بیشتر راه حل های CeFi مربوط به تجارت ارزهای رمزنگاری شده است ، گرچه سایر برنامه ها نیز محبوب هستند.

اکثر ارائه دهندگان خدمات CeFi برای پیروی از قوانین حوزه های قضایی مربوطه خود ، شیوه های  ( Know Your Customer (KYC و ضد پولشویی (AML) را اجرا می کنند. این بدان معناست که کاربران باید اطلاعات شخصی خود را به اشتراک بگذارند و اطمینان حاصل کنند که وجوه حاصل از اقدامات مجرمانه حاصل نمی شود.

بسیاری از سرویس های CeFi با کیف پول های مخفی کار می کنند که کلیدهای خصوصی کاربران را ذخیره کنند ، متولیان امر برای نگهداری و مدیریت وجوه رمزنگاری مشتریان به راحتی همه کار ممکن را انجام می دهند.

هر زمان که در مبادلات رمزنگاری محبوب مانند Coinbase ، Binance ، Bybit تجارت می کنید ، با یک سرویس CeFi سروکار دارید. اینها بسترهایی هستند که توسط نهادهای متمرکز اداره می شوند که مسئول تطبیق خریداران و فروشندگان می باشند ،ویژگی های مورد نیاز را ارائه می دهند و اطمینان حاصل می کنند که قوانین به ترتیب توسط همه دنبال می شود. مانند هر مشاغل دیگر ، سود حاصل از کارمزد در بین سهامداران شرکت تقسیم می شود.

علاوه بر خدمات بازرگانی ، شرکت ها زیر چتر CeFi قرار می گیرند که وام ،معاملات حاشیه ای و سایر خدمات مالی را ارائه می دهد.

برخی از شرکت های بزرگ مانند Binance ، تمام این سرویس های رمزنگاری را ادغام می کنند تا از یک حساب واحد به آنها دسترسی داشته باشند. اکثر مشتریان موافقت می کنند داده های خود را به اشتراک بگذارند یا وجوه خود را در اختیار این شرکت ها قرار دهند به شرطی که موسساتی قابل اعتماد باشند. با این حال ، حتی معتبرترین صرافی ها نیز با حملات هکری یا سرقت هایی مواجه شده اند که وجوه کاربران را به خطر انداخته است. بنابراین این خطری است که کاربران CeFi باید بدانند.

سایر شرکت های رمزنگاری CeFi که خدمات غیر تجاری را ارائه می دهند ، Cred ، BitGo ، Crypto.com و Nexo هستند.

شباهت های DeFi با CeFi  چیست ؟

DeFi و CeFi شباهت های مشترکی دارند به این معنا که هر دو شامل خدمات مالی یکسانی هستند. گاهی اوقات کاربر نهایی حتی اگر سرویس رمزنگاری به زیرساخت DeFi یا CeFi متکی باشد ، متوجه نمی شود. در حال حاضر ، هر دو CeFi و DeFi گروه مشابهی از خدمات مالی را شامل می شوند ،از جمله معاملات نقدی ، معاملات مشتقه ، معاملات حاشیه ای ، استقراض و وام ، پرداخت ها و ایجاد پول های ثابت.

در تجارت ، هر دو سیستم عامل CeFi و DeFi می توانند رابط های بصری ایجاد کنند تا تازه واردان بدون دردسر روی آن سوار شوند.

غالباً ، افراد و سازمان های مشابه در توسعه هر دو پروژه CeFi و DeFi نقش دارند. به هر حال ،هر طرفدار استفاده از بلاکچین و ارزهای دیجیتال هستند.

تفاوت های بین DeFi و CeFi چیست ؟

حتی اگر اهداف اساسی هر دو روند یکسان باشد – برای ترویج استفاده از فناوری های دفتر مرکزی غیرمتمرکز (DLT) – چندین تفاوت قابل توجه DeFi و CeFi را به دو دنیای مختلف تقسیم می کند. در ادامه به تفاوت های اصلی این دو می پردازیم :

 قابل کنترل است
همانطور که گفتیم ، پروژه های CeFi توسط یک نهاد یا گروهی از نهادها کنترل می شوند که هر جنبه تجاری را اجرا می کنند. در جای دیگر ، حتی اگر گروه های مشخصی از مردم و سازمان ها بیشتر پروژه های DeFi را توسعه دهند ، سیستم عامل های حاصل از طریق مکانیسم های مختلف توسط جوامع اداره می شوند. هر پروژه DeFi سعی در تقلید از بیت کوین یا هر بلاک چین دیگر در عدم تمرکز دارد ، اگرچه الگوریتم های اجماع مورد به مورد تفاوت دارند.

برخی از پروژه های DeFi نشانه های حاکمیتی را ارائه می دهند که دارندگان را قادر می سازد تا در فرایندهای تصمیم گیری شرکت کنند. نمونه ای از رمز ارز های حکومتی که در تابستان سال ۲۰۲۰ منفجر شد ، کامپاند (COMP) بود.

امکانات
خدمات CeFi و DeFi ویژگی های مختلفی را ارائه می دهند که برای هر گروه منحصر به فرد است. به عنوان مثال : بیشتر پروژه های CeFi راه حل های حضانت را ارائه می دهند و تیم های خدمات مشتری اختصاصی دارند که عموماً در DeFi موجود نیست.

از طرف دیگر ، معاملات در سیستم عامل های DeFi در بلاکچین اتفاق می افتد زیرا هیچ مرجع واحدی درگیر نیست. این دستاورد به لطف چندین ویژگی اصلی ،از جمله تولید خودکار بازار (AMM) ،ذخیره نقدینگی و تولید محصول و مبادله های غیر حضوری امکان پذیر است. معمولاً در DeFi هیچ الزامات KYC وجود ندارد ،در حالی که وجوه تا زمان انجام معامله در کیف پول شخصی ذخیره می شود. صرافی های رمزنگاری ساخته شده در زیرساخت های بلاکچین ، به مبادلات غیرمتمرکز (DEX) معروف هستند.

در حالی که برخی از شرکت ها مبادلات متمرکز و غیرمتمرکز را ارائه می دهند ،Binance یکی از این نمونه هاست. سیستم عامل DEX آن به ثبت نام یا تأیید KYC نیاز ندارد.

یکی دیگر از ویژگی های عالی DeFi ،علامت گذاری دارایی های سنتی است. بنابراین ، بلاکچین می تواند برای ایجاد واحدهای دیجیتال از هر دارایی یا سرمایه گذاری ،از جمله کالاها ،سهام شرکت ،جفت فارکس و شاخص های سهام و سایر موارد استفاده کند

مقررات
در ابتدا ، هنگامی که اولین مبادلات رمزنگاری ، تبدیل فیات را تسهیل می کرد ،هیچ مقرراتی وجود نداشت ،زیرا دولت ها بیت کوین و بلاکچین را کاملاً درک نمی کردند. با این وجود ، امروزه بیشتر حوزه های قضایی سعی در تنظیم مستقیم و غیر مستقیم عملیات رمزنگاری دارند. بنابراین ،این یکی از دلایلی است که بیشتر سیستم عامل های CeFi به تأیید KYC احتیاج دارند. در ایالات متحده ، Coinbase در کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) ثبت شده است ، در حالی که سایر سیستم عامل های جهانی مقر خود را به حوزه های حقوقی رمزنگاری مانند مالت یا استونی منتقل کردند. در همین حال ، کمیسیون اروپا در شرف ایجاد جامع ترین چارچوب قانونی با هدف ارزهای رمزپایه است. در مجموع ،حوزه های قضایی بیشتری در ارتباط با خدمات CeFi وجود دارد.

در مورد DeFi ،این یک روند جدید است و با توجه به ماهیت شبکه های غیرمتمرکز در هیچ کجا تنظیم نمی شود. با این حال ، حتی اگر وضع مقررات در بازارهای DeFi دشوارتر باشد. یک مقاله تحقیقاتی توسط BCG Platinion و Crypto.com به این نتیجه رسید که رونق سریع DeFi که شرایطی را برای پولشویی ایجاد کرده است ، قانون گذاران را زودتر از گذشته جذب خواهد کرد.

هزینه ها
معمولاً صرافی های متمرکز هزینه های بیشتری را برای نگهداری سیستم عامل ، پرداخت حقوق به کارمندان ، بهبود محصولاتشان و موارد دیگر دریافت می کنند. در جای دیگر ، سیستم عامل های DEX مقرون به صرفه تر از تجارت هستند ، زیرا خدمات حضانت را ارائه نمی دهند و تیمی در روند حاکمیت درگیر نیستند.

به طور کلی ، درآمد کارمزد در بین ارائه دهندگان نقدینگی و دارندگان توکن که تصمیم می گیرند رمزهای خود را سهام بگذارند ، تقسیم می شود. به عنوان مثال Uniswap ، یک پلت فرم مبادله رمزنگاری شده است که وجوه حاصل از کارمزد را بین ارائه دهندگان نقدینگی توزیع می کند.

نقدینگی
روش دستیابی به نقدینگی در DeFi بسیار متفاوت است. در پروژه های CeFi ، سیستم عامل ها با سفارشات خریداران و فروشندگان مشابه Forex یا کارگزاران سهام مطابقت دارند. در DeFi ، تمام معاملات به طور خودکار در بلاکچین انجام نمی شود. در عوض ، سیستم عامل های DEX به AMM ها اعتماد می کنند ، مفهومی ابتکاری که در آن هر دو طرف تجارت از طریق تأمین کنندگان نقدینگی که برای قرار دادن وجوه خود انگیزه دارند ، پیش پرداخت می شوند.

در نهایت ، هزینه های معاملاتی بین ارائه دهندگان نقدینگی تقسیم می شود ، همانطور که بالا  ذکر شد. معمولاً ، استخرهای نقدینگی شامل دو ماده تشکیل دهنده هستند که یک جفت تجاری را نشان می دهند ، به عنوان مثال ، BTC / ETH. ارائه دهندگان نقدینگی باید با قفل کردن BTC و ETH بر اساس نرخ فعلی ، مقادیر مساوی را ارائه دهند.

امنیت
حتی اگر سیستم عامل های CeFi تمام تلاش خود را برای حفظ درجه بالایی از امنیت انجام دهد ، شما می توانید به طور منظم در مورد هک شدن تبادل قابل توجه اطلاعاتی کسب کنید. در ابتدای سال ، Chainalysis گفت که سال ۲۰۱۹ بیشترین حملات هکری را تجربه کرده است ، اگرچه تعداد وجوه سرقت شده نسبت به سال ۲۰۱۸ به شدت کاهش یافته است.

 

 

 

 

این خطر برای مبادلات غیرمتمرکز (DeFi) وجود ندارد ، زیرا این سیستم عامل وجوه کاربر را ذخیره نمی کند. تنها چیزی که کاربران باید به آن توجه کنند کد و الگوریتم اجماع استفاده شده توسط پروژه DeFi است. گاهی اوقات ممکن است با اشکالات و سایر مسائل همراه باشد.

سرعت
سرعت اجرا در CeFi و DeFi نسبتاً زیاد است ، هرچند که به طور جداگانه به هر سیستم عامل بستگی دارد. بیشتر صرافی ها می توانند عملکرد تقریباً فوری سفارش های بازار را فراهم کنند.

چشم انداز
سیستم عامل های CeFi شبیه سازی بانک های سنتی است و آنها در حال حاضر توانایی های خود را نشان داده اند و هنوز هم انجام می دهند. از طرف دیگر ،DeFi فقط در مرحله نوپایی است. بسیاری از ناظران صنعت رمز ارز ها ، انقلابی گسترده را پیش بینی می کنند که در آن خدمات DeFi به تدریج جایگزین خدمات سنتی شده و سیستم بانکی را تهدید می کند.

 از امروز ، هر دو DeFi و CeFi جایگاه خود را در صنعت رمزنگاری دارند. آنها معاملات سریعتر ، بازدهی جذاب و زیرساختهای عالی را برای جوامع مختلف در این صنعت فراهم می کنند.

برنامه های DeFi در نقابل CeFi :

 DeFi و CeFi را می توان در انواع خدمات مالی سنتی و مربوط به رمزنگاری از قبیل معاملات بورس ،معاملات مشتقه ،  وام و غیره استفاده کرد. تبدیل فیات به رمزنگاری و بالعکس نیز در هر دو اکوسیستم موجود است. همچنین هر دو سیستم عامل DeFi و CeFi می توانند  خدمات بین زنجیره ای را ارائه دهند ،گرچه سازوکارها متفاوت هستند.

به طور کلی ، این دو  کاربردهای مشابهی دارند ،اما روش بسیار متفاوت است. یک چیز خاص فقط برای DeFi ،توزیع دارایی است. به عنوان مثال  Synthetix میزبان یک اکوسیستم DeFi است که در آن کاربران می توانند به اصطلاح دارایی های مصنوعی (synth) ایجاد کنند که این نشانه های ERC-20 است که دارایی های دنیای واقعی را نشان می دهد. در نهایت کاربران می توانند نقدینگی آن دسته از مصنوعات را تأمین کرده و آنها را در یک صرافی اختصاصی معامله کنند. دارایی های مصنوعی پتانسیل بالایی دارند که می توانند تجارت انحصاری ، قابل دسترسی و شفاف تر با دارایی های واقعی انجام دهند .

کدام یک را باید سرمایه گذاری کرد؟ DeFi یا CeFi
پروژه های خوبی در هر دو بخش وجود دارد اما DeFi این روزها حداقل از منظر یک سرمایه گذار نمایش را اجرا می کند. با سرمایه گذاری در نشانه های بومی صرافی های رمز ارز ها  می توانید مستقیماً در معرض پروژه های CeFi قرار بگیرید. در حال حاضر ، Binance Token (BNB)  Crypto.com Coin (CRO و (Huobi Token (HT محبوب ترین توکن CeFi هستند. با توجه به اینکه Ripple یک شرکت متمرکز است ، مسلماً XRP یکی از عناصر CeFi است.

همانطور که گفتیم : اکنون گزینه های DeFi بیشتری برای انتخاب وجود دارد. این به ویژه هنگامی که این بخش هنوز در مرحله کودک خود است و همچنان نیاز به بزرگ شدن دارند میباشد.

خطرات احتمالی
نشانه های DeFi نسبت به بقیه ارزهای رمزپایه بسیار ناپایدار هستند ، که بسیار گویای خطرات آن میباشد. بهتر است در هنگام سرمایه گذاری به تکنیک های مناسب مدیریت ریسک پایبند باشید و هرگز بیش از آنچه را که برای از دست دادن آماده اید سپرده گذاری کنید یعنی همیشه با حداقل سرمایه شروع کنید.

مشکل دیگر DeFi این است که میزبان تعداد بیشتری از کلاهبرداری ها و طرح های پمپ و تخلیه است ، همان فضایی که ICO چند سال پیش انجام داد. به همین دلیل است که باید بهتر در پروژه های کاملاً ثابت DeFi سرمایه گذاری کنید.

تأثیر بر سودآوری
توکن های DeFi می توانند سودآوری شما را افزایش دهند ، به خصوص اگر موفق شدید بلافاصله پس از رو به رشد Bitcoin در مارس ۲۰۲۰ حرکت کنید. نشانه هایی مانند UNI ، COMP ، Maker ، SNX و KNC امسال بازده و سود چشمگیر داشته اند. همین امر در مورد پروژه هایی که از رونق DeFi سود می برند مانند Chainlink و Polkadot درست است. در اینجا نحوه عملکرد محبوب ترین توکن های DeFi تاکنون در سال جاری آورده را به اتفاق مشاهده میکنیم :

 

 

بیت کوین (خط آبی) عملکرد بهتری نسبت به بسیاری از نشانه های DeFi از سال گذشته داشته است زیرا از نوامبر ۲۰۲۰ به بالاترین سطح در تقریبا سه سال گذشته رسیده است. با این وجود ، LINK و KNC بازده چشمگیری را ارائه داده اند. با وجود تسلط بر بیت کوین ، نشانه های DeFi فضای زیادی برای رشدرا همچنان داراست.

چه انتظاری از DeFi و CeFi در آینده دارید؟
آینده میان هم برای DeFi و هم برای CeFi درخشان است ، زیرا بحران مالی اهمیت دارایی های پناهندگی را با همبستگی کم با بازارهای سنتی برجسته می کند. همچنین بر اهمیت راه حل های بلاکچین برای انواع خدمات مالی که دولت نباید آنها را دستکاری کند ، تأکید خواهد کرد.

در آینده بلند مدت ، DeFi رونق خواهد گرفت زیرا این امکان را دارد که خدمات مالی را در دسترس همه قرار دهد. سرمایه گذاران باید انتقال Ethereum به Proof of Stake و تغییرات نظارتی مربوط به DeFi را که بر بخش در حال ظهور تأثیر می گذارد ، تحت نظر داشته باشند.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.