توکن حاکمیتی یا Governance چیست؟

توکن حاکمیتی یا Governance  چیست؟

توکن حاکمیتی یا Governance چیست؟

توکن حاکمیتی به دارندگان آن توکن اجازه می‌دهد تا در جهتی که پروژه حرکت می‌کند تاثیر بگذارد. این موضوع امکان کنترل کاربر بر پروژه و مسیر حرکتی آن را فراهم می‌کند که سبب افزایش غیرمتمرکز بودن و دموکراتیک شدن، می‌شود.

این نوع توکن سبب می‌شود تا کاربر به طور مستمر به عنوان ذینفع قرار بگیرد. و به سازمان‌هایی که اختیار توسعه سیستم خود را به کاربران می‌دهند سازمان های خودمختار غیرمتمرکز یا DAO می‌گویند.

ارزشمندی توکن‌های حاکمیتی به موارد مختلفی مثل : استخراج نقدینگی و وام‌دهی و استیکینگ و همچنین توکنومتری آنها بستگی دارد مثلاً پلتفرم کامپوند با توکن حاکمیتی COMP به کاربران خودش توکن COMP پاداش می‌دهد که علاوه بر افزودن محبوبیت این پروژه باعث رضایت کاربران نیز می‌شود و همچنین ترغیب می‌شوند که وام بگیرند و وام بدهند تا بتوانند توکن‌های بیشتری را به دست بیاورد.

برترین توکن‌های حاکمیتی بازار COMP و AAVE و SNM و MKR هستند.

ازجمله خطراتی که این نوع توکن ایجاد می‌کند این است که :

۱. اگر برای توکن حاکمیتی نهنگی به وجود بیاید چون قدرت رای بیشتری به دست می‌آورد می‌تواند پیشنهادهایی که به نفع خودش است را به راحتی تصویب کند.

۲. ارتباطات حاکمیتی در پلتفرم مثل کازماس (COSMOS) به دارندگان توکن می‌گویند به پیشنهادهای گفته شده رای بدهند، اما چون اکثر افراد پیرو بزرگان هستند و همچین اکثر مطالب تخصصی ِ بلاکچین است و مردم عادی از فناوری بلاکچین اطلاعی ندارند پیشنهاد بزرگان را انتخاب می کنند.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.