توکن غیر قابل تعویض (NFT) چیست؟

توکن غیر قابل تعویض (NFT) چیست؟

توکن غیر قابل تعویض (NFT) چیست؟

در دنیایی زندگی می‌کنیم که تمام دارایی‌ها و موجودات یا قابل تقسیم هستند یا غیر قابل تقسیم.مثلاً یک هزار تومانی را می‌توان به دو ۵۰۰ تومانی تقسیم کرد اما یک خانه یا ماشین را نمی‌توان به دو نصف تقسیم کرد. همچنین تمام چیزهایی که در این دنیا وجود دارد یا تکراری و ارزش آن یکسان است یا غیر تکراری و بسیار خاص هستند. مثلاً یک دلار من با یک دلار شما از نظر ارزش تفاوتی ندارد و قابل تعویض است اما نقاشی پیکاسو از هر نظر خاص و تک می‌باشد و هیچ چیزی قابل تعویض نیست.

 ارزهای دیجیتالی که امروزه وجود دارند نیز به گونه ای هستند که قابل تعویض می‌باشند. مثلاً یک بیتکوین خودم را می توانم با شما تعویض کنم اما توکن‌های NFT قابلیت تعویض پذیری ندارند و نمیشود آنها را عوض کرد چون به یک دارایی خاص و ویژه تعلق دارند مثلا شرکت بوگاتی ویرون از مدلی خاص تنهای یک عدد از ماشین خودش را تولید می‌‌کند. در صورتی که برای این ماشین یک توکن ایجاد بشود هیچ توکن دیگری با آن برابری نمیکند و بسیار خاص و ویژه می‌باشد.

 توکن‌های NFT ویژگی بسیار مهم دارند که موجب تمایز آنها می‌شود از سایر ارزهای دیجیتال می‌شود.

 ۱. منحصربه‌فرد بودن :
منظور این است که هیچ ارز دیجیتالی را نمی‌توانید بیابید که همانند این باشد. مثل توکن ماشین بوگاتی ویرون.

۲. کمیاب بودن :
افرادی که توکن را ایجاد می‌کنند می‌توانند به هر تعداد که بخواهند تولید کنند اما افرادی که NFT ایجاد می‌کنند تمایل بسیار زیادی به کم بودن تعداد توکن ها دارند تا وِجهِ تک و خاص بودن را نشان دهند.

۳. غیر قابل تقسیم بودن :

نمی‌توان نصفی یا یک دهم از آن را داشت مثلاً شما می‌توانید یک دهم یا یک صدم از بیت کوین را در کیف پول خود جای دهید اما توکن های NFT حتماً باید یک واحد یا دو واحد از آنها را بطور کامل داشته باشید… یک و نیم عدد امکان پذیر نیست. چرا که این توکن‌ها به یک چیز خاص مثل یک اثر هنری یا خانه تعلق می‌گیرد. (یک و نیم خونه نداریم که توکنش بوجود بیاد)

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.