حمله ۵۱ درصد چیست؟

حمله ۵۱ درصد چیست؟

حمله ۵۱ درصد چیست؟

حمله ۵۱ درصد در شبکه‌های بلاکچین زمانی رخ می‌دهد که دسته‌ای از افراد (هکر یا آدم‌های معمولی) بتوانند بیش از ۵۰ درصد هش ریت شبکه را برای خود کنند و به موجب آن می‌توانند بیش از ۵۰ درصد ماینینگ را انجام داده و اطلاعات شبکه را تغییر بدهند و اعتماد نسبت به بلاکچین را از بین ببرند.

 وقتی حمله اتفاق می‌افتد مهاجم آنقدر دارای قدرت می‌شود که بتواند تراکنش ها را حذف کند یا دستکاری کند و جلوی آنها را بگیرد. مهاجم همچنین می‌توانند ماینرهای باقیمانده را از دور استخراج خارج کند و مالکیت تمام استخراج‌ها را برعهده بگیرد (به این کار mining monopolyمی‌گویند).

 برای انجام حمله ۵۱ درصد هرچقدر بلاکچین بزرگتر باشد یعنی تعداد ماینر ها و نودهای(NODE) شبکه بیشتر باشد احتمال رخ دادن آن کمتر می‌شود. چراکه باید برای کنار گذاشتن سایر نودها و ماینرها از منابع بسیار بیشتر و قدرت بسیار بیشتری استفاده کنند مثلاً حمله به بلاکچین بیتکوین عملا غیر ممکن است. چرا که افراد بسیار زیادی به عنوان نود و ماینر فعالیت می‌کنند و حمله کنندگان نمی‌توانند بر ۵۱ درصد از ماینرها تسلط یابند. تخمین زده شده که برای حمله به بلاکچین بیتکوین و تغییر دادن یک بلاک آن یک میلیون دلار هزینه نیاز است. پس حمله به بلاکچین توجیه اقتصادی ندارد.

 برای اینکه حمله ۵۱ درصد رخ بدهد نیازی نیست که حتماً تعداد افراد زیادی حضور داشته باشند بلکه باید توان هَش یا هَش‌ریت دستگاه ماینر بالا باشد. هرچقدر هَش‌ریت دستگاه بالاتر باشد سهم بیشتری از مانینگ را در اختیار خود می‌گیرد و احتمال اینکه به پاداش نهایی برسد هم بالا می‌رود.

 در بلاکچین‌هایی که الگوریتم آن بر اساس اثبات کار(pow) است، برای تایید تراکنش نیاز است تا ماینر این کار را انجام بدهد و احتمال رخ دادن حمله ۵۱ درصد وجود دارد اما شبکه های بلاکچینی که از سایر الگوریتم‌ها برای ثبت تراکنش‌ها استفاده می کنند مثل اثبات سهام امکان(POS) احتمال رخ دادن حمله ۵۱ درصد بسیار بسیار پایین است.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.