دک رد(Decred) چیست ؟

دک رد(Decred) چیست ؟

دک رد(Decred) چیست ؟

Decred شبکه اصلی خود را در ۸ فوریه ۲۰۱۶ راه اندازی کرد تا نظرات مختلفی را از طرف علاقه مندان به رمزنگاری ارائه دهد. برای برخی Decred از همان ابتدا نمایانگر هر آنچه بیت کوین بود بود. آنها آن را به عنوان نقطه اوج تمرکززدایی و تصمیم گیری دموکراتیک برای یک شبکه همتا به همتا می دانستند که به آن امکان می دهد سریع به حملات و درخواست های جامعه برای ویژگی های جدید پاسخ دهد.

Decred چیست :

 

یک ارز دیجیتال چند پلتفرمی است که از Windows ، macOS و Linux پشتیبانی می کند. برنامه های کیف پول با کاربرد آسان فقط با چند کلیک امکان ارسال ، دریافت و استخراج Decred را دارند.

Decred برای کسانی که دوست دارند tinker باشند مجموعه کاملی از ابزارهای خط فرمان را فراهم می کند که امکان شخصی سازی تجربه Decred را فراهم می سازد.

سه راه اصلی برای تعامل با Decred وجود دارد که عبارتند از :

 • کیف رمز ارز (Wallet) – برای ارسال و دریافت وجوه و همچنین شرکت در رأی گیری PoS.
 • اثبات کار استخراج – استفاده از قدرت محاسبات برای اعتبار سنجی معاملات در شبکه و تولید  Decred.
 • رأی اثبات سهام – استفاده از بودجه برای رأی دادن در مورد موارد مهم توسعه شبکه و اعتبار سنجی معاملات برای پاداش.

Decred یکی از امیدوار کننده ترین و کم ارزش ترین پروژه های موجود در ارز های دیجیتال است. در حالی که بسیاری از ارزهای رمزپایه جالب وجود دارد اکثر آنها از مشکلات حاکمیت رنج می برند. Decred (مخفف اعتبار غیرمتمرکز) حاکمیت غیرمتمرکز و تصمیم گیری در مورد بلاکچین را به همراه دارد و برای پیشرفت با توجه به رای گیری توسط معدنچیان و دارندگان ساخته شده است.

به طور مثال مشکلات حاکمیت با بیت کوین :

ممکن است بیت کوین انقلاب ارزهای رمزنگاری شده را آغاز کرده باشد با این حال بسیاری از مسائل حاکمیتی را دارد که شبکه چندین بار از آنها رنج برده است.

بیت کوین یک پروتکل با منبع آزاد است ،جایی که هر توسعه دهنده ای می تواند داوطلبانه مدیریت و بهبود پروتکل را انجام دهد. از لحاظ تئوری کاربران می توانند انتخاب کنند که آیا می خواهند از پروتکل ایجاد شده توسط سازندگان استفاده کنند یا خیر. هر نسخه که بیشترین پشتیبانی کاربر را داشته باشد به پروتکل اصلی تبدیل می شود.

در حقیقت این معدنچیان هستند که تمایل به تعریف جریان پروتکل دارند. دلیل این اتفاق افتادن مدل اثبات کار (POW) است . در یک مدل POW ماینرها بلوک های جدیدی پیدا می کنند و آنها ۱۰۰٪ پاداش بلوک کامل را می گیرند و چیزی برای کاربران باقی نمی گذارد.

یک مشکل اساسی دیگر نیز وجود دارد.

برای یک شبکه غیر متمرکز نظیر به نظیر مانند بیت کوین ،قدرت هش کردن برای بقای طولانی مدت آن کاملاً مهم است. قدرت هش کردن یا سرعت هش اساساً تعداد توان محاسباتی شبکه است. هر چه قدرت هش بیشتر ،قدرت محاسباتی بیشتر و از این رو امنیت ،سرعت و کارایی شبکه بیشتر می باشد.

در یک سناریوی ایده آل هش ریت یک سیستم غیرمتمرکز باید کم و بیش به طور مساوی توزیع شود. بیایید نمودار توزیع هش ریت بیت کوین را به اتفاق بررسی کنیم:

به نظر که اصلا ایده آل به نظر نمی رسد.

۷۰٪ از hashrate شبکه بین ۵ استخر استخراج توزیع شده است. ۳ استخر استخراج می توانند منابع خود را ترکیب کرده و ۵۱ درصد حمله به شبکه را انجام دهند!

این به دو واقعیت سوخت بیشتری می بخشد:

 • بیت کوین به اندازه دلخواه ما غیرمتمرکز نیست.
 • استخرهای استخراج و از این رو شرکت های پشت این استخرها در جهت کلی بیت کوین قدرت فوق العاده ای دارند.

بحث اندازه بلوک ،بارها و بارها نشان داده شده است. اگر از پروتکل رضایت نداشته باشید ، گروهی از استخراج کنندگان می توانند دور هم جمع شوند و به سادگی از زنجیره اصلی چنگ بزنند تا نسخه خود را از بیت کوین ایجاد کنند.

یک توضیح انحرافی  : فورک (Fork) چیست؟ 

قبل از ادامه ، متوجه شدیم که قبلاً ئر مقالات گذشته از اصطلاح “فورک” بسیار استفاده کرده ایم. برای کسانی که در این زمینه آگاهی دارند می توانند از خواندن این بخش صرف نظر کنند.

فورک شرایطی است که به موجب آن وضعیت زنجیره بلوک به زنجیره هایی تقسیم می شود که بخشی از شبکه نسبت به قسمت دیگر شبکه از تاریخ معاملات دیدگاه دیگری دارند. این اساساً همان چیزی است که یک فورک است ، یک واگرایی در چشم انداز وضعیت بلاکچین است.

 مقالات گذشته گفته بودیم دو نوع فورک وجود دارد: 

 • سافت فورک
 • هارد فورک

سافت فورک چیست :

هر زمان که یک زنجیره در بلاکچین به روز شود دو روش برای انجام آن وجود دارد: یک سافت فورک یا هارد فورک. سافت فورک را به عنوان یک بروزرسانی در نرم افزار در نظر بگیرید که با گذشته سازگار است معنی آن چیست؟ فرض کنید MS Excel 2005 را روی لپ تاپ خود اجرا می کنید و می خواهید صفحه گسترده ای را که در MS Excel 2015 تعبیه شده باز کنید ، همچنان می توانید آن را باز کنید زیرا MS Excel 2015 با گذشته سازگار است.

اما یک تفاوت وجود دارد شما از تمام به روزرسانی هایی که می توانید در نسخه جدیدتر لذت ببرید ولی در نسخه قدیمی آن برنامه برای شما قابل مشاهده نیست. حال دوباره به قیاس MS Excel برگردیم ،فرض کنید یک ویژگی وجود دارد که اجازه می دهد GIF ها را در صفحه گسترده در نسخه ۲۰۱۵ قرار دهید اما آن GIF ها را در نسخه ۲۰۰۵ نمی بینید بنابراین همه متن ها را خواهید دید اما GIF ها را نخواهید دید.

هارد فورک چیست :

تفاوت اصلی بین سافت ورک و هارد فورک این است که با گذشته خود سازگار نیست. پس از استفاده از آن دیگر هیچ بازگشتی وجود ندارد اگر به نسخه ارتقا یافته بلاکچین ملحق نشوید دیگر به هیچ یک از بروزرسانی های جدید دسترسی پیدا نمی کنید یا با کاربران سیستم جدید ارتباط برقرار نمی کنید. به Playstation 3 و Playstation 4. فکر کنید. شما نمی توانید بازی های PS3 را در PS4 بازی کنید و همچنین نمی توانید بازی های PS4 را در PS3 بازی کنید.

آندریاس آنتونوپولوس تفاوت بین هارد فورک و سافت  را اینگونه توصیف می کند: اگر یک رستوران گیاه خوار ترجیح دهد گوشت خوک را به فهرست غذای خود اضافه کند یک هارد فورک محسوب می شود. اگر آنها تصمیم بگیرند غذاهای وگان اضافه کنند همه افرادی که گیاه خوار هستند می توانند غذا های وگان بخورند و برای خوردن غذا در آنجا نیازی به وگان بودن نیستید اما برای خوردن غذا در آنجا می توانید گیاهخوار باشید و گوشت خواران نیز می توانند آنجا غذا بخورند بنابراین این یک سافت فورک است .

خوب بنابراین اکنون باید بدانید که هارد فورک و سافت فورک چیست.

خب بریم به ادامه مقاله :

مسائل دولت ها با بیت کوین :

طی سال گذشته بیت کوین فورک های زیادی را تجربه کرده است. بیشتر این چنگالها پیرامون بحث بلاک سازی بوده اند.

هنگامی که بیت کوین برای اولین بار ایجاد شد توسعه دهندگان از نظر طراحی محدودیت ۱mb را تعیین کردند زیرا آنها می خواستند تراکنش های هرزنامه را کاهش دهند که ممکن است کل شبکه بیت کوین را مسدود کند.

با این حال با افزایش جهش تعداد معاملات بیت کوین سرعت پر شدن بلوک ها نیز افزایش می یابد. بیشتر اوقات مردم در واقع مجبور بودند تا ایجاد بلوک های جدید صبر کنند تا معاملات آنها انجام شود. این یک معامله عقب مانده ایجاد می کند در واقع تنها راه برای اولویت بندی معاملات شما پرداخت هزینه معامله به اندازه کافی بالا برای جذب و تشویق معدنچیان برای اولویت بندی معاملات شما است.

این مسئله باعث تجزیه جامعه بیت کوین شد.

 گروهی (عمدتا معدنچیان) بودند که خواهان محدودیت بلوک بالاتر بودند در حالی که گروه دیگری نیز بودند که می خواستند قبل از اجرای نوآوری بهتر بلوک بندی را حفظ کنند.

موفق ترین فورک که از این نابسامانی بیرون آمد Bitcoin Cash بود.

وب سایت پروژه Bitcoin Cash اینگونه تعریف می کند: «Bitcoin Cash پول نقد الکترونیکی نظیر به نظیر برای اینترنت است. کاملاً غیرمتمرکز است ،فاقد بانک مرکزی است و برای فعالیت به هیچ شخص ثالث معتبری احتیاج ندارد. ” آیا متوجه تأکید بر کلمات “پول نقد الکترونیکی نظیر به نظیر” شده اید؟

این کار توسط طراحی انجام می شود زیرا انگیزه اصلی وجود بیت کوین کش  صرفاً به انجام معاملات بیشتر بستگی دارد همانطور که جیمی سانگ در مقاله متوسط خود به آن اشاره می کند.

(Bitcoin Cash BCH) بسیار شبیه بیت کوین است اما تفاوت های بسیار محسوسی دارد:

 • اندازه بلوک ها ۸ mb است.
 • Segwit نخواهد داشت.
 • از ویژگی “جایگزین کردن با هزینه” برخوردار نخواهد بود.
 •  محافظت از پخش و پاک کردن خواهد داشت.
 • یک روش برای تنظیم دشواری اثبات کار سریعتر از فاصله طبیعی تنظیم مشکل بلوک ۲۰۱۶ است که در بیت کوین یافت می شود.

نکته : دوستان در مقالات آینده در مورد بعضی موضوع های تخصصی صحبت خواهیم کرد.

مشکل با هارد فورک های تکراری :
مشکل این فورک های مکرر این است که میلیاردها دلار این زنجیره ها در آنها ذخیره و سرمایه گذاری شده است. اولاً آنها برای احساسات سرمایه گذاران بسیار مضر هستند و جامعه بیت کوین را خرد می کنند.

ثانیاً ، سکه هایی که اخیراً چنگ زده اند در برابر حملات آسیب پذیر هستند. در تاریخ ۲۹ مه  بیت کوین  به یک شاخه از بلاکچین اصلی یعنی بزرگترین بلاکچین عمومی تبدیل شد که مورد حمله ۵۱٪ قرار گرفت. مهاجم کنترل بلاکچین را به طور موقت در دست گرفت و توانست معاملات خود را دو برابر هزینه کند. تقریبا ۳۸۸،۰۰۰ BTG (در آن زمان ارزش ۱۷.۸ میلیون دلار) به سرقت رفته است.

با این حال بدترین چیز این است که جنبه اقتصادی ارزهای رمزپایه را کاملاً تضعیف می کند.

همانطور که مدیر Blockchain در Loomia ، Sol Lederer می گوید: “این فورک ها برای بیت کوین بسیار بد هستند. اشباع بازار با نسخه های مختلف بیت کوین برای کاربران گیج کننده است و ادعای وجود تعداد محدودی بیت کوین را بی اعتبار می کند – زیرا شما همیشه می توانید آن را چنگال بزنید و میزان عرضه را دو برابر کنید. “

Decred با هدف کاهش یا از بین بردن هارد فورک ، به ویژه مواردی که جامعه را از هم جدا می کند عمل می کند. در حالی که یک هارد فورک در Decred امکان پذیر است و در واقع Decred به تازگی از اولین هارد فورک کاملاً کاربر محور استفاده کرده است ،پروتکل رأی دهی Decred’s این امکان را ایجاد می کند تا کاربران بتوانند قبل از فعال سازی درباره تغییرات رأی دهند.

ما می خواهیم سازوکارهای مختلفی را که Decred به دنبال اجرای آنها برای یک حاکمیت روان و کارآمد و منصفانه است بررسی کنیم.

ترکیبی Decred و POW-POS 
Decred از مکانیزم ترکیبی اثبات سهام و اثبات کار استفاده می کند. اثبات کار و اثبات سهام تقریباً دو محبوب ترین سازوکار اجماع موجود هستند. برای درک اینکه چرا Decred روش ترکیبی را انتخاب کرده است ، بیایید هر دو را به صورت جداگانه بررسی کنیم.

اثبات کار (Proof of Work)
ابتدا بیایید به POW یک نگاه بکنیم. کارگران معدن در زنجیره های POW مسئولیت رشد بلاکچین را با یافتن مداوم بلوک های جدید دارند. روشی که آنها برای این بلوک ها کشف یا “معدن” می کنند ، انجام محاسبات مداوم است که به سرعت پردازنده زیادی نیاز دارد.

آنها هش بلوک را می گیرند و “nonce” را به آن اضافه می کنند. nonce یک مقدار هگزادسیمال تصادفی است. رشته حاصل دوباره هش می شود. این مقدار هش شده جدید باید کمتر از یک مقدار از پیش تعیین شده باشد که “دشواری” نامیده می شود. ماینرها باید به طور مداوم مقدار nonce را تغییر دهند تا زمانی که نتیجه لازم را بدست آورند.

اگر یک ماینر به نوعی یک بلاک پیدا کند ، باید بلوک تازه پیدا شده را به همراه nonce به شبکه ارائه دهد. سپس شبکه می تواند به سادگی دو مقدار را ضمیمه کند و آن را برای بررسی صحت ادعا هش کند.

این اصل اثبات کار است:

 • حل و یافتن راه حل مناسب باید بسیار دشوار باشد.
 • بررسی صحیح بودن یا نبودن آن آسان است.

مکانیسم اثبات کار قطعاً به بسیاری از سالات هنگام حل مشکل General Byzantine پاسخ داد ، اما متأسفانه برخی از موارد مربوط به اثبات کار وجود دارد.

 • اول و مهمترین ، اثبات کار یک فرآیند بسیار ناکارآمد است به دلیل مقدار زیادی از انرژی که می خورد.
 • افراد و سازمانهایی که توانایی خرید سریعتر و قدرتمندتر ASIC ها را دارند معمولاً شانس استخراج بیشتری نسبت به سایرین دارند.
 •  POW منجر به توزیع متمرکز هش ریت می شود.

اثبات کار قطعاً دارای سابقه اثبات شده ای است و روش جدیدی را در ایجاد مکانیزم اجماع که در آن شرکت کنندگان (کارگران معدن) باید به روشی صادقانه عمل کنند ، نشان می دهد. با این حال ، همانطور که قبلاً مشاهده کردیم ، این یک سیستم حکمرانی عالی نیست زیرا قدرت بیش از حد را به دست معدن کاران می گذارد.

حالا بیایید به Proof of Stake بپردازیم:

 • اثبات Stake of POS اخیراً به دلیل Ethereum که به دنبال انتقال از POS به POW هستند ، مورد توجه بسیاری قرار گرفته است.
 • اثبات سهام کل فرآیند استخراج را مجازی می کند و اعتبار سنجها را جایگزین ماینرها می کند.

این روند چگونه کار خواهد کرد:

 • اعتبارسنج ها باید برخی از سکه های خود را به عنوان سهام قفل کنند.
 • پس از آن ،آنها اعتبار سنجی بلوک ها را شروع می کنند به این معنی که وقتی آنها بلوکی را کشف می کنند که فکر می کنند می تواند به زنجیره اضافه شود با قرار دادن شرط بندی روی آن اعتبار سنجی انجام میشود.
 • اگر بلوک اضافه شود اعتبارسنجان متناسب با شرط بندی خود پاداش دریافت می کنند.

همانطور که مشاهده می کنید ، پروتکل POS بسیار دوستانه تر از POW است. در POW شما نیاز دارید که برای همراهی با پروتکل منابع زیادی را هدر دهید ، این اساساً هدر رفتن منابع به دلیل هدر رفتن منابع است.

POS اما ضعف ندارد.

یک لحظه این سناریو را در نظر بگیرید:

فرض کنید ما وضعیتی مانند وضعیت سناریوی بالا داریم یک زنجیره اصلی آبی و یک زنجیره قرمز وجود دارد که به نوعی از خود شاخه اصلی منشعب می شود چه چیزی برای جلوگیری از استخراج معدنچی مخرب در بلوک های قرمز و مجبور کردن سخت افزار وجود دارد؟

در سیستم اثبات کار (POW) ، این عمل عواقب سنگینی به همراه خواهد داشت.

فرض کنید معدنچی مخرب آلیس می خواهد  زنجیره قرمز استخراج کند حتی اگر او تمام قدرت هش خود را به آن اختصاص دهد ،کارگر معدنچی دیگری را به عضویت او در زنجیره جدید درمی آورد افراد دیگر همچنان به استخراج از زنجیره آبی ادامه خواهند داد زیرا استخراج در زنجیره طولانی تر سودآورتر و بدون خطر است.

اکنون به یاد داشته باشید ،POW بسیار کم هزینه از نظر منابع است.

منطقی نیست که یک ماینر منابع زیادی را در یک بلوک هدر دهد که به هر حال توسط شبکه رد خواهد شد از این رو در اثبات سیستم کار از تقسیم زنجیره ای جلوگیری می کند.

با این وجود هنگام ورود POS اوضاع کمی متفاوت به نظر می رسد.

اگر اعتبار سنج هستید می توانید به راحتی پول خود را در زنجیره قرمز و زنجیره ای آبی قرار دهید بدون اینکه هیچ ترس از تأثیر آن را داشته باشید. اتفاقی که بیفتد ،با وجود اینکه اقدامات شما مخرب است  همیشه پیروز خواهید شد و چیزی برای از دست دادن نخواهید داشت.

این مسئله “هیچ چیز در خطر” نامیده می شود.

Ethereum قصد دارد از طریق پیاده سازی پروتکل کاسپر از شر این مشکل خلاص شود ، که در صورت عدم اقدام به نفع سیستم ، اعتبار سنج اعتبار را از بین می برد. با این حال ، ممکن است خیلی سخت باشد. اگر اعتبارسنج دلیل اصلی داشته باشد که در زمان اعتبار سنجی خود حضور نداشته باشد ، چه می کنید؟ اگر اشتباه صادقانه ای انجام دهند چه می شود؟

قطعاً كاهش سهام آنها مجازات بسیار سختی است؟

به همین دلیل Decred تصمیم گرفت با یک راه حل ترکیبی POW-POS که:

 • به اعتبار سنج ها صدایی در سیستم می دهد و نه فقط ماینرها.
 • اطمینان حاصل کنید که شرکت کنندگان هویت دارند.

Decred Hybrid POW-POS چگونه کار می کند؟
مکانیسم اصلی سیستم ترکیبی POW-POS این است که:

 • استخراج کنندگان با استفاده از POW یک بلوک در سیستم Decred استخراج می کنند.
 • ۵ اعتبار سنجی که در سیستم مشارکت دارند و به طور تصادفی برای تأیید بلوک انتخاب شده اند.
 • اگر ۳ از ۵ اعتبارسنج به اعتبار بلوک رضایت دهند ،آنگاه به زنجیره بلوک اضافه می شود.
 • ۶۰٪ پاداش بلوک به ماینرها ،۳۰٪ به اعتبار سنج ها و ۱۰٪ به صندوق پروژه Decred برای بهبود بیشتر پروتکل تعلق می گیرد.

توجه داشته باشید:

از نظر فنی اگر>=3 از ۵ اعتبار سنج رای دهند (بله / خیر) ، بلوک به زنجیره اضافه می شود. مقیاس پاداش PoW با تعداد آرا مقیاس می شود (ماینرها تشویق می شوند که در صورت امکان ۵ رأی داشته باشند). اگر اکثریت آرای مثبت  > 60٪ وجود نداشته باشد ، این بلوک نادیده گرفته می شود و بنابراین ماینر هیچ پاداشی دریافت نمی کند.

۶۰٪ پاداش بلوک به استخراج کنندگان می رسد ، ۳۰٪ به اعتبار سنج ها ،

قسمت POW مانند بیت کوین کار می کند.

بخش POS اما به کمی توضیح نیاز دارد. هر کسی که دارای DCR است می تواند بخشی از سیستم staking باشد. اینجوری کار میکند:

 • دارندگان DCR می توانند بلیط ها را با استفاده از نشانه های خود خریداری کنند که به آنها امکان می دهد بخشی از سیستم باشند.
 • هر بلوک می تواند همزمان ۲۰ بلیط بگیرد. ممکن است برای استخراج در بلوک صبر کنید. اگر می خواهید سریعتر استخراج کنید باید برخی از هزینه ها را پرداخت خواهید کرد.
 • پس از استخراج ، بلیط شما “نابالغ” در نظر گرفته می شود و تا زمانی که ۲۵۶ بلوک ، یعنی تقریباً ۲۰ ساعت گذشته است در خارج از استخر قرعه کشی نگهداری می شود.
 • هنگامی که بلیط شما وارد استخر قرعه کشی می شود باید منتظر بمانید تا یکی از ۵ اعتبار سنجی باشید که به طور تصادفی برای شرکت در روند اعتبار سنجی انتخاب شده اند.
 • این سیستم به گونه ای طراحی شده است که بلیط ۵۰٪ احتمال انتخاب در ۲۸ روز و ۹۹.۵٪ انتخاب قبل از انقضا (۴ ماه ~) را دارد.

سیستم Decred staking نیز کمتر سخت گیر است بنابراین اعتبار سنج ها می توانند بخشی از استخرهای staking شوند درصورتی که یک اعتبارسنج نتواند به موقع بخشی از روند تأیید اعتبار را انجام دهد می توانند به سادگی به مجموعه خود بگویند که برای آنها اعتبار سنجی کند.

همانطور که مشاهده می کنید ، Decred به کاربران و ماینرها صدا می دهد تا در سیستم شرکت کنند. چرا این سیستم ترکیبی اطمینان می دهد که Decred توسط ماینرها تصرف نمی شود که ممکن است منجر به ایجاد چندین فورک شود.

اگر یک ماینر یک بلاک مخرب را استخراج کند یعنی چیزی که بخشی از زنجیره اصلی نیست و یک فورک را امتحان کند  ،اعتبارسنج ها می توانند بلاک را رد کنند. از آنجا که POW قدرت محاسباتی زیادی را به خود اختصاص می دهد استخراج کنندگان به سادگی انگیزه ای ندارند که برای یک فورک که مورد تأیید اعتبارسنجان نیست ، شلیک کنند.

امنیت ترکیبی POS / POW
POS / POW ترکیبی چقدر ایمن است؟

زبیر ضیا ، در مقاله خود ، می خواست امنیت Decred را هنگامی که با یک زنجیره کاملا اسیر شده مانند بیت کوین مقایسه می شود ، آزمایش کند. او می خواست از طریق حمله ۵۱٪ بررسی کند که کدام زنجیره آسان تر خواهد بود.

وی برای محاسبات خود اظهار داشت که از BITMAIN’s Antminer s9i’s استفاده خواهد کرد که هش در حدود ۱۴ TH / s دارد و هزینه آن در حدود ۸۳۷ دلار است. این نتیجه محاسبات وی است:

به نظر می رسد که انجام حمله ۵۱٪ به Decred در مقایسه با بیت کوین تقریباً ۲۲ برابر گران تر است.

حاکمیت سیستم تصمیم گیری شده
بسیار خوب اکنون که در مورد یکی از ارکان اکوسیستم Decred یعنی ترکیبی POW-POS اطلاعات داریم ، بگذارید به مورد دوم بپردازیم. یکی از اصلی ترین ویژگی هایی که Decred را خاص می کند سازوکار ظریف حکمرانی آن است. ابتدا اجازه دهید در مورد بودجه این ارز صحبت کنیم.

Decred هرگز ICO انجام نداده است و همچنین بودجه ای از سازمان های خصوصی نمی گیرد. کاری که انجام می دهد پیروی از یک مدل بودجه شخصی است (شبیه به Dash). همانطور که گفته بودیم ۱۰٪ از هر پاداش بلوک به توسعه می رسد که این تضمین می کند که نقدینگی مداوم برای توسعه آینده وجود دارد.

در حال حاضر وجوه در کنترل Decred Holdings Group LLC است و متمرکز است با این حال جامعه Decred قصد دارد این وجوه را از طریق DAO (سازمانهای خودمختار غیرمتمرکز) غیرمتمرکز کند. DAO موجودی است که می تواند بدون دخالت انسان (بجز در ابتدای کار) از طریق قراردادهای هوشمند به تنهایی اداره شود. DAO اساساً سازمانی خودکار خودگردان و غیر قابل فساد است که دارای برنامه های مصوب برای واگذاری مسئولیت توزیع صندوق به سهامداران  می باشد .

این یک نمای کلی از نحوه عملکرد پروتکل آینده است:

 • هر کسی در انجمن Decred می تواند با پرداخت هزینه ای اندک (برای کاهش هرزنامه) DIP (پیشنهاد بهبود تصمیم) را ارسال کند.
 • دارندگان سهام می توانند به پیشنهاداتی که می خواهند تأمین کنند رأی دهند.
 • پس از تأیید ، کاربران می توانند یک نهاد خودمختار غیرمتمرکز (DAE) ایجاد کنند تا بودجه مورد نیاز را آزاد کنند.

سرپرست پروژه Decred ، Jake Yocom-Piatt ، اینگونه توضیح می دهد ، “برای بیشتر اهداف عملی ، شما می توانید DAO و DAE را از نظر عملکرد یکسان بدانید. برای Decred ، در سطح پروژه Decred DAO وجود خواهد داشت ، که در واقع یک نهاد دولتی است که اقدامات آن توسط ذینفعان دیکته می شود و سپس کاربران فردی می توانند DAE های خود را ایجاد کنند ،شبیه به این که شما یا من می توانیم یک شرکت C تشکیل دهیم یا LLC برای شروع کار در اینجا در ایالات متحده است. 

DAO و DAE به صورت زنجیره ای وجود خواهند داشت با این حال پیشنهادها به صورت زنجیره ای ارسال نمی شوند. اینجاست که ما به یک ویژگی Decred جالب دیگر به نام “Politeia” می رسیم.

Politeia چیست؟
پولیتیا واژه ای یونانی باستان است که در اندیشه های سیاسی یونان به ویژه از افلاطون و ارسطو برگرفته شده است. این واژه از کلمه پولیس (“دولت-شهر”) گرفته شده است و دارای معانی مختلفی از جمله “حقوق شهروندان” تا “شکلی از دولت” است.

Decred’s Politeia ، یک سیستم پیشنهادی است که بخشی از سیستم حکمرانی Decred را پوشش میدهد . این ایده مخزن git با توابع هش رمزنگاری شده است. Politeia در بلاکچین Decred وجود ندارد اما از طریق تمبرهای زمانی به آن لنگر می اندازد.

احتمالاً می پرسید ، چرا داده ها در زنجیره بلوک ذخیره نمی شوند؟ دلیل آن این است که نیازی به آن نیست.

بیشتر این مطالب بسیار بحث برانگیز است بنابراین نیازی به بارگذاری بیش از حد بلاکچین با داده ها نیست. اگر چندین پیشنهاد را در زنجیره بلوکی ذخیره کنیم  فقط منجر به نفخ غیر ضروری می شود. که همچنین به این معنی است که تعداد کمی از افراد قادر به اجرای یک گره کامل هستند و از این رو Decred متمرکزتر خواهد شد.

ما فقط به خاطر تمرکززدایی نیازی به تمرکز بر روی چیزی نداریم با این حال پاسخگویی باید وجود داشته باشد ،به همین دلیل Politeia پیشنهادات را با مهر زمان رمزنگاری شده لنگر می اندازد. Decred را یک کشور و Politeia را یک وب سایت دولتی بدانید که در آن شهروندان می توانند پیشنهادهای خود را برای بهبود ارائه دهند.

خب این چگونه کار میکند؟

طبق ویکی پدیا ، “Git” یک سیستم کنترل نسخه برای ردیابی تغییرات در پرونده های رایانه ای و هماهنگی کار روی آن پرونده ها در بین چند نفر است. بنابراین اگر در حال تهیه منبع آزاد نرم افزار خود هستید ،Git مکانی عالی برای چندین سازنده نرم افزار در سراسر جهان است تا در توسعه نرم افزار  به شما کمک کند. 

هر چند یک مشکل کوچک وجود دارد.

توجه: کانال Decred youtube کاملاً درخشان این مسئله را توضیح می دهد. می توانید ویدیو را در اینجا مشاهده کنید.

فرض کنید یک توسعه دهنده نرم افزار پیشنهادی را در Git ارسال کرده و درخواست کمک مالی می کند. آنها به راحتی می توانند با تنها یک دستور ،زمان پیشنهادی خود را تغییر دهند. حالا چرا این بد است؟

یک توسعه دهنده مخرب می تواند پیشنهاد خود را تأمین مالی کند سپس پیشنهاد را عوض کند و همچنین مهر زمان را تغییر دهد. این می تواند به نظر برسد که تغییرات قبل از رای گیری جامعه برای تأمین بودجه پیشنهادی وی ارائه شده است. این می تواند جعبه بالقوه Pandora’s را باز کند. تصور کنید که چگونه بسیاری از عناصر مخرب به راحتی تمام جزئیات پیشنهاد خود را ارائه نمی دهند تا مطمئن شوند که بودجه بیشتری دریافت می کنند.

Politeia به سیستمی احتیاج داشت که همه بتوانند بدانند دقیقاً به چه چیزی رأی داده شده و اطمینان حاصل کند که به هیچ وجه در پیشنهادها دستکاری نشده است  اینجاست که مفهوم زمان “dcrtime” مطرح می شود که مبتنی بر پروژه مهره ای تایم باز است.

هدف از dcrtime بسیار ساده است. صحت اسناد را با استفاده از فناوری بلاکچین بدون ذخیره این اسناد در بلاکچین  تأیید می کند.

چگونه ما آن را انجام دهیم؟

توابع هش رمزنگاری و درختان مرکل را وارد کنید.

هاشینگ چیست؟
به زبان ساده هش به معنای گرفتن یک رشته ورودی از هر طول و دادن یک خروجی با یک طول ثابت است در زمینه ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین معاملات به عنوان ورودی در نظر گرفته می شوند و از طریق یک الگوریتم هش کردن (بیت کوین از SHA-256 استفاده می کند) اجرا می شود که دارای یک خروجی با طول ثابت است.

بیایید ببینیم روند هش کردن چگونه کار می کند. ما قصد داریم ورودی های خاصی را وارد کنیم. برای این تمرین ، ما قصد داریم از (SHA-256 Secure Hashing Algorithm 256) استفاده کنیم.

همانطور که می بینید در مورد SHA-256 مهم نیست که ورودی شما بزرگ یا کوچک باشد ،خروجی همیشه یک طول ۲۵۶ بیتی ثابت خواهد داشت. این امر وقتی حیاتی می شود که با حجم عظیمی از داده ها و معاملات سر و کار دارید. بنابراین اساساً به جای به خاطر سپردن داده های ورودی که می تواند بسیار زیاد باشد می توانید هش را به خاطر بسپارید و پیگیری کنید. قبل از ادامه کار ابتدا باید ویژگی های مختلف عملکردهای هش و نحوه پیاده سازی آنها در بلاکچین را ببینیم.

توابع هش رمزنگاری
عملکرد هش رمزنگاری یک کلاس خاص از توابع هش است که دارای خواص مختلفی است که آن را برای رمزنگاری ایده آل می کند. ویژگی های خاصی وجود دارد که یک عملکرد هش رمزنگاری برای داشتن امنیت در نظر گرفته می شود. بیایید یکی یکی آنها را بررسی و مطالعه کنیم .

ویژگی ۱: جبرگرایانه
این بدان معنی است که مهم نیست که چند بار یک ورودی خاص را از طریق یک تابع هش تجزیه کنید همیشه همان نتیجه را خواهید گرفت. این امر بسیار حیاتی است زیرا اگر هر بار هش متفاوتی دریافت کنید پیگیری ورودی غیرممکن است.

ویژگی ۲: محاسبه سریع
عملکرد هش باید بتواند هش ورودی را به سرعت برگرداند و اگر روند به اندازه کافی سریع نباشد سیستم به راحتی کارآمد نخواهد بود.

ویژگی ۳: مقاومت قبل از تصویر
آنچه که مقاومت قبل از تصویر را بیان می کند این است که با توجه به (H A) تعیین A ،در جایی که A ورودی است و (H A) هش خروجی است غیرممکن است. به استفاده از کلمه “غیرقابل تحمل” به جای “غیرممکن” توجه کنید. ما قبلاً می دانیم که تعیین ورودی اصلی از مقدار هش آن غیرممکن نیست. پس بیایید یک مثال بزنیم:

فرض کنید شما در حال چرخیدن یک تاس هستید و خروجی آن هش عددی است که از تاس بالا می آید. چگونه می توانید شماره اصلی را تعیین کنید؟ ساده ای است که شما باید انجام دهید این است که از همه شماره های ۱-۶ پیدا کنید و مقایسه کنید. از آنجا که توابع هش قطعی هستند ، هش ورودی خاص همیشه یکسان خواهد بود ، بنابراین می توانید هش ها را با هم مقایسه کرده و ورودی اصلی را دریابید.

اما این تنها زمانی کار می کند که مقدار داده شده بسیار کمتر باشد. چه اتفاقی می افتد که مقدار زیادی داده داشته باشید؟ فرض کنید با یک هش ۱۲۸ بیتی روبرو هستید. تنها روشی که باید برای یافتن ورودی اصلی استفاده کنید ، استفاده از “روش brute-force” است. روش Brute-force در اصل به این معنی است که شما باید ورودی تصادفی را انتخاب کنید ، آن را هش کنید و سپس خروجی را با هش هدف مقایسه کنید و تکرار کنید تا زمانی که مطابقت پیدا کنید.

بنابراین ، اگر از این روش استفاده کنید چه اتفاقی می افتد؟

بهترین حالت: جواب خود را در اولین تلاش خود می گیرید. به طور جدی برای این اتفاق باید خوش شانس ترین فرد جهان باشید. احتمال این اتفاق نجومی است.

بدترین حالت: پس از ۲ ^ ۱۲۸ – ۱ بار پاسخ خود را دریافت می کنید. در واقع ، این بدان معناست که شما در پایان همه داده ها پاسخ خود را پیدا خواهید کرد.

سناریوی متوسط: آن را جایی در وسط خواهید یافت بنابراین اساساً پس از ۲ ^ ۱۲۸/۲ = ۲ ^ ۱۲۷ بار. برای بیان این موضوع ، ۲ ^ ۱۲۷ = ۱.۷ X 10 ^ 38. به عبارت دیگر ، این رقم عظیمی است.

بنابراین ، در حالی که شکستن مقاومت قبل از تصویر از طریق روش brute force امکان پذیر است ، اما آنقدر طول می کشد که اهمیتی ندارد.

ویژگی ۴: تغییرات کوچک در ورودی باعث تغییر هش می شود.
حتی اگر یک تغییر کوچک در ورودی خود ایجاد کنید تغییراتی که در هش منعکس خواهد شد بسیار زیاد خواهد بود. بیایید با استفاده از   SHA-256  آن را آزمایش کنیم:

 

می بینی؟ حتی اگر حروف الفبای اول ورودی را تازه تغییر داده اید ببینید چه مقدار روی هش خروجی تأثیر گذاشته است. این یک عملکرد حیاتی است زیرا این خاصیت هش کردن منجر به یکی از بزرگترین ویژگی های بلاکچین تغییرناپذیری آن می شود .

خاصیت ۵: مقاوم در برابر برخورد
با توجه به دو ورودی متفاوت A و B که (H A) و (H B) هش مربوطه هستند ، برابر بودن (H A) با (H B) غیرقابل اجرا است. معنای آن این است که در بیشتر قسمت ها هر ورودی هش منحصر به فرد خود را دارد. چرا گفتیم “در اکثر موارد”؟ برای درک این موضوع ، باید بدانیم “پارادوکس تولد” چیست.

پارادوکس تولد چیست؟
اگر با هر فرد غریبه ای تصادفی در خیابان ها روبرو شوید ، احتمال تولد هر دو شما بسیار کم است. در حقیقت ، با فرض اینکه همه روزهای سال احتمال تولد یکسان دارند ، احتمال اینکه فرد دیگری تولد شما را به اشتراک بگذارد ۱/۳۶۵ است که ۰.۲۷٪ است. به عبارت دیگر ، واقعاً کم است.

با این حال گفته است که اگر ۲۰-۳۰ نفر را در یک اتاق جمع کنید احتمال اینکه دو نفر تولد یکسانی داشته باشند ،از نظر نجومی افزایش   می یابد. در حقیقت این سناریو برای ۲ نفر که یک روز تولد دارند ، ۵۰-۵۰ فرصت وجود دارد!

 

 

چرا این اتفاق می افتد؟ این به دلیل یک قاعده ساده در احتمال است که به شرح زیر می باشد:

فرض کنید شما N احتمال مختلف وقوع یک رویداد دارید پس شما به ریشه مربع N مورد تصادفی نیاز دارید تا ۵۰٪ احتمال برخورد داشته باشد.

بنابراین با استفاده از این تئوری برای روزهای تولد ،۳۶۵ فرصت مختلف تولد دارید پس فقط به Sqrt (365)، ۲۳ پوند نیاز دارید افرادی که به طور تصادفی برای ۵۰٪ شانس دو نفر برای تولد تقسیم می شوند انتخاب می شوند.

کاربرد این در هش کردن چیست؟
فرض کنید شما یک هش ۱۲۸ بیتی دارید که دارای ۲ ^ ۱۲۸ امکان مختلف است با استفاده از پارادوکس تولد ،۵۰٪ احتمال شکستن مقاومت در برابر برخورد در نمونه sqrt (2 ^ 128) = 2 ^ 64 ام را دارید.

همانطور که مشاهده می کنید ، شکستن مقاومت در برابر برخورد بسیار آسان تر از شکستن مقاومت قبل از تصویر است. هیچ عملکرد هش بدون برخورد نیست ، اما یافتن برخورد معمولاً مدت زمان زیادی طول می کشد. بنابراین ، اگر از تابعی مانند SHA-256 استفاده می کنید ، فرض می کنیم اگر (H (A) = H B) باشد ، A = B بی خطر است.

ویژگی ۶: دوستانه پازل
اکنون  این یک ویژگی بسیار جذاب است و کاربرد و تاثیری که این خاصیت بر ارزهای رمزپایه گذاشته است بسیار زیاد است (بعداً وقتی ما معادن استخراج و رمزنگاری ها را پوشش خواهیم داد ، بیشتر بدانید). ابتدا اجازه دهید ویژگی را تعریف کنیم ، پس از آن ما به تفصیل هر اصطلاح را مرور خواهیم کرد.

برای هر خروجی “Y” ، اگر k از توزیعی با حداقل آنتروپی زیاد انتخاب شود ، یافتن ورودی x چنانچه H (k | x) = Y باشد غیرممکن است.

این احتمالاً بالای سر شما رفته است! اما اشکالی ندارد ، حال بیایید معنی این تعریف را بفهمیم.

معنی “آنتروپی زیاد” چیست؟

این بدان معنی است که توزیعی که مقدار از آن انتخاب می شود بسیار زیاد توزیع می شود به طوری که ما یک مقدار تصادفی را انتخاب می کنیم احتمال ناچیزی دارد. در واقع ، اگر به شما گفته شود که عددی بین ۱ تا ۵ را انتخاب کنید ، این یک توزیع کم انتروپی است. با این حال ، اگر می خواهید یک عدد بین ۱ و یک گازیلیون انتخاب کنید ، این یک توزیع کم آنتروپی است.

“k | x” به چه معناست؟

“|” نشان دهنده اتصال است. بهم پیوستن به معنای اضافه کردن دو رشته به هم است. به عنوان مثال. اگر بخواهم “BLUE” و “SKY” را با هم ترکیب کنم ، نتیجه “BLUESKY” خواهد بود.

بنابراین اکنون بیایید تعریف را مرور کنیم.

فرض کنید مقدار خروجی “Y” دارید. اگر یک مقدار تصادفی “k” را از یک توزیع گسترده انتخاب کنید ، یافتن مقدار X غیرقابل اجرا است ، به طوری که هش متصل شدن k و x به Y خروجی بدهد.

یک بار دیگر ، به کلمه “غیرقابل اجرا” توجه کنید ، غیرممکن است زیرا مردم همیشه این کار را انجام می دهند. در حقیقت ، کل فرآیند استخراج بر این اساس کار می کند (بعداً درباره آن بعداً).

نمونه هایی از توابع هش رمزنگاری

MD 5: هش ۱۲۸ بیتی تولید می کند. مقاومت در برابر برخورد پس از هش ۲ ۲۱ ۲۱ broken شکسته شد.

SHA 1: هش ۱۶۰ بیتی تولید می کند. مقاومت در برابر برخورد پس از هش ~ ۲ ^ ۶۱ شکست.

SHA 256: هش ۲۵۶ بیتی تولید می کند. این در حال حاضر توسط بیت کوین استفاده می شود.

Keccak-256: هش ۲۵۶ بیتی تولید می کند و در حال حاضر توسط Ethereum استفاده می شود.

درختان مرکل چیست؟

نمودار بالا نشان می دهد که درخت مرکل چگونه به نظر می رسد. در یک درخت مرکل ، هر گره غیربرگی مقدار ارزش گره های فرزندشان است.

گره برگ: گره های برگ گره های پایین ترین ردیف درخت هستند. بنابراین نمودار بالا ، گره های برگ L1 ، L2 ، L3 و L4 خواهد بود

گره های کودک: برای یک گره ، گره های زیر لایه آن که به آن تغذیه می کنند ، گره های کودک آن هستند. Wrt نمودار ، گره هایی با برچسب “Hash 0-0” و “Hash 0-1” گره های کودک گره با برچسب “Hash 0” هستند.

گره ریشه: گره منفرد در بالاترین ردیف با عنوان “Top Hash” گره ریشه است

بنابراین یک Merkle Tree چه ارتباطی با بلاکچین ها دارد؟

هر بلوک شامل هزاران و هزاران معامله است. ذخیره کردن تمام داده ها در داخل هر بلوک به صورت یک سری بسیار ناکارآمد خواهد بود. انجام این کار پیدا کردن هر معامله خاصی را بسیار دست و پا گیر و وقت گیر می کند. اگر از یک درخت مرکل استفاده کنید ، مدت زمان لازم برای فهمیدن اینکه آیا یک معامله خاص در آن بلوک قرار دارد یا خیر را تا حد زیادی کاهش خواهید داد.

بیایید این را در یک مثال دیگر را ببینیم. درخت مرکل زیر را در نظر بگیرید:

حال فرض کنید می خواهم دریابم که آیا این داده های خاص به بلوک تعلق دارد یا نه:

به جای اینکه مراحل سخت و دشواری را مشاهده کنید و به جستجوی هش ها بپردازید و ببینید آیا آنها به داده ها تعلق دارند یا نه ، می توانید با دنبال کردن دنباله های هش های منتهی به داده ها ، آنها را ردیابی کنید:

انجام این کار به طور قابل توجهی زمان صرف شده را کاهش می دهد.

بازگشت به dcrtime و Politeia

بنابراین ، اکنون که دانستید معنی Hashing و Merkle Tree چیست. بیایید به dcrtime و Politeia برگردیم.

dcrtime دو طرف دارد: سمت سرویس گیرنده و سمت سرور. اگر می خواهید یک پیشنهاد ارسال شده را به عنوان زمان مشخص کنید ، باید از مشتری dcrtime برای تبدیل پرونده به هش و ارسال آن به سرور dcrtime استفاده کنید. سرور dcrtime یک سرور متمرکز است که توسط Decred کنترل می شود. وظیفه سرور جمع آوری همه این هاش ها و تبدیل همه این هاش ها به یک درخت مرکل و ذخیره ریشه مرکل در بلاک چین Decred است.

با استفاده از این ، می توان به راحتی با ردیابی از Merkle Root ، صحت اسناد را بررسی کرد.

موارد استفاده از Politeia
مورد اصلی استفاده از Politeia در Decred در سطح عمومی خواهد بود ، زیرا سوابق عمومی پیشنهادها ، نظرات و آرای ذینفعان را ارائه می دهد. با این حال ، مفهوم داده نسخه دار و دارای مهر زمان موارد استفاده بی شماری دیگری دارد. می تواند در ذخیره سازی رکورد ، صنعت شهرت و در سیستم های هویت استفاده شود.

در حقیقت ، Decred همچنین برنامه Politeia Platform Challenge را برگزار کرد که یک مسابقه طراحی شده برای کشف کاربردهای جایگزین برای پایگاه کد Politeia بود.

نوآوری های Decred
Politeia فقط یکی از چندین نوآوری است که با Decred در حال انجام است. دو پیشنهاد زیر به ویژه هیجان انگیز است:

شماره ۱ شبکه رعد و برق
ما قبلاً طول شبکه رعد و برق را پوشانده بودیم. شبکه رعد و برق یک سیستم پرداخت خرد خارج از زنجیره است که برای عملکرد سریع تراکنش ها در بلاکچین طراحی شده است.

#۲ مبادله اتمی
مبادله اتمی تبادل متقابل سکه ها را بدون نیاز به شخص ثالث امکان پذیر می کند. به عنوان مثال. اگر آلیس ۱ بیت کوین داشت و در ازای آن ۱۰۰ litecoins می خواست برای انجام این کار معمولاً باید به صرافی مراجعه کرده و هزینه های مشخصی را پرداخت کند.

با اجرای  Atomic Swaps فرض کنید آلیس دارای ۱ LTC و باب دارای ۱۰۰ DCR است آنها می توانند سکه های خود را با یکدیگر مبادله کنند بدون اینکه از طریق مبادله و پرداخت هزینه های معاملات غیرضروری اقدام کنند.

مبادله اتمی با استفاده از قراردادهای زمان بندی هاشده (HTLC) کار می کند. (توجه: برای اجرای شبکه رعد و برق نیز به HTLC نیاز است.)

در ۲۰ سپتامبر ، Decred و Litecoin موفق به اتمام مبادله اتمی شدند.

چگونه Decred را خریداری می کنید؟
ساده ترین راه برای این کار معامله بیت کوین با Decred است. اکثر کاربران ترجیح می دهند از طریق صرافی مانند Bitfinex از طریق مبادله انجام شوند. این شامل خرید ارز رمزنگاری شده با ارز فیات و ذخیره رمزهای خود در کیف پول رمزنگاری است. در حالی که این روش معمول است اما خطرات زیادی را به همراه دارد.

 نتیجه گیری:
دلیل اینکه ما فکر می کنیم Decred یک پروژه عالی است این است که آنها یک مکانیزم عالی برای اداره دارند. برای تصویب ارزهای رمزپایه در آینده ما باید پروژه های بیشتری با حاکمیت کاملاً مشخص داشته باشیم که توسط کابین های خرد و مشاجره از بین نرود.

با این حال دلیل دیگری وجود دارد که Decred پروژه ای بسیار درخشان Tدست کم گرفته است. شرکت پشت Decred ، شرکت ۰ ، عمدتا از توسعه دهندگان اصلی “btcsuite” تشکیل شده است و به همین ترتیب در جامعه بسیار مشهور هستند. از آنجا که این پروژه دارای چنین فلسفه محکمی استوار و تیم پشتیبان آن بسیار شگفت انگیز است ، قطعاً معتقدیم که Decred شایسته توجه و احترام بیشتری است.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.