شاردینگ (Sharding) چیست؟

شاردینگ (Sharding) چیست؟

شاردینگ (Sharding) چیست؟

شاردینگ در علوم کامپیوتری به معنای چندین قسمت کردن هارددیسک می‌باشد و به هر قسمت یک شارد می‌گویند. شاردینگ همانند لایتینگ به قصد حل کردن مشکل مقیاس پذیری ایجاد شده و مقیاس پذیری را افزایش می‌دهد. مقیاس‌پذیری در پروژه‌های بلاکچین مختلف چون اتریوم پاشنه آشیل آنها شده است.

 افراد ایجاد کننده بلاکچین باید از بین امنیت و مقیاس پذیری و نامتمرکز بودن یکی را انتخاب کنند تا آن را کاهش دهند. هیچ بلاکچینی پیدا نشده که هر سه تای آن را به صورت صد درصد بالا نگه دارد و ایجاد کنندگان بلاکچین مجبورند از مقیاس پذیری کمک کنند تا هم امنیت را حفظ کرده باشند و هم رسالت اصلی شبکه های بلاک‌چین را یعنی نامتمرکز بودن.

 بلاکچین اتریوم که اکنون با این موضوع دست و پنجه نرم می‌کند تصمیم گرفته تا از شاردینگ برای افزایش میزان مقیاس‌پذیری استفاده کند. در دنیای بلاکچین شاردینگ نوعی پارتیشن‌بندی دیتاسنتر (پایگاه داده) است. عملکرد شاردینگ در بلاکچین به این صورت است که یک پایگاه داده بسیار بزرگ را به اجزای کوچکتر تقسیم می‌کند.

 هدف شاردینگ کاهش زمان انجام تراکنش‌هاست به این صورت که در دنیای بلاکچین هر گره یا نود (شخصی که به شبکه بلاکچین وصل می‌شود) به عنوان سرور مجزا در نظر گرفته می‌شود. در هنگام انجام عملیات شاردینگ نود ها در بخش‌های مجزایی تقسیم‌بندی می‌شود تا تراکنش‌ها و عملیات خاصی را تایید کنند در واقع در صورتی که شارژینگ رخ دهد دیگر یک نود تمامی اطلاعات شبکه بلاکچین را دریافت نمی‌کند بلکه با توجه به دستبندی که صورت گرفته تنها اطلاعات همان قسمت (شارد) را خواهد گرفت با این حساب نودها از دریافت تمامی اطلاعات شبکه محروم می‌شوند. نود هابا توجه به دسته خودشون اطلاعات را دریافت می‌کنند این موضوع آیا از غیرمتمرکز بودن شبکه کم می‌کند در واقع شبکه به متمرکز شدن پیش می‌رود؟ بله این چنین است است ولی تاثیر مثبت شاردینگ بیشتر از کاهش مقدار نامتمرکز بوده است.

 معایب شاردینگ (Sharding) :
ارتباط و امنیت از مشکلات شاردینگ است.
۱. ارتباط :
به این صورت که وقتی بلاکچین به قسمت‌های(شادرهای) متفاوتی تقسیم می‌شود این قسمت ها اجازه ارتباط با هم را ندارند.مثلاً شادرِ A دارای اطلاعات X باشد قسمت B فاقد اطلاعات X است. به این شکل باعث تولید چندین بلاکچین در یک بلاکچین خواهیم شد (یا به عبارت دیگر بلاکچین یک پارچه نخوایم داشت).

۲. امنیت :
در مورد امنیت نیز وقتی شبکه بلاکچین به قسمت های متفاوتی تقسیم می‌شود هکرها راحت تر می‌توانند به یک قسمت حمله کرده و آن را هک کنند چون با انجام شاردینگ قدرت هَش و رمزنگاری بلاک ها کاهش پیدا می‌کند.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.