شبکه لایتنینگ چیست و چگونه کار می کند؟

شبکه لایتنینگ چیست و چگونه کار می کند؟

شبکه لایتنینگ چیست و چگونه کار می کند؟

هنگامی که بیت کوین برای اولین بار توسط ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۸ پیشنهاد شد، اولین نظر در مورد سیستم ساخته شده توسط جیمز آ. دونالد بود که گفت: روشی که من از پیشنهاد شما درک می کنم، به نظر نمی رسد در اندازه مورد نظر مقیاس بندی شود.

ده سال بعد مقیاس پذیری همچنان بزرگترین مشکل بیت کوین و همچنین سایر ارز های دیجیتال کهنه کار است.

مقیاس پذیری دقیقاً به چه معناست؟ خب بیت کوین در طول زندگی خود فقط قادر به پردازش حدود ۷ معامله در ثانیه بوده است. این در ابتدای کار کافی بود اما سیستم برای چند سال متراکم شده است. در نتیجه پردازش معاملات مدت زیادی طول می کشد و هزینه های معاملاتی اخاذی است.

اگر قرار باشد بیت کوین به جایگزینی کاملاً کامل برای سیستم های پرداخت موجود تبدیل شود، بدیهی است که باید بتواند با آنها رقابت کند. اما حتی نزدیک نیست. برای درک وسعت این وضعیت کافی است ۷ معامله Bitcoin در هر ثانیه را با میانگین ۲۴۰۰۰ ویزا و حداکثر ظرفیت آن در حدود ۵۰،۰۰۰ تراکنش در ثانیه مقایسه کنید.

در طول سال ها، جامعه Bitcoin پیشنهادات مختلفی در مورد چگونگی بهبود مقیاس پذیری بیت کوین ارائه داده است اما هنوز اجماع قاطع کلی حاصل نشده است. به همین دلیل در حال حاضر چندین شبکه بیت کوین مانند، از شبکه اصلی منشعب شده است. با این وجود در حال حاضر یک راه حل پیشنهادی در حال آزمایش است که ممکن است فقط جواب دهد. به آن شبکه رعد و برق یا لایتنینگ می گویند.

شبکه لایتنینگ چیست؟

در برهه ای از تاریخ، ارسال تلگراف سریعترین و کارآمدترین راه ارتباط از راه دور بود. برای انجام این کار، شما باید به اداره پست محلی خود بروید، یک فرم را پر کنید و هزینه پیام خود را براساس تعداد نامه آن پرداخت کنید. سپس پیام برای انتقال به مسیر های دور به نزدیکترین تلگرافخانه مقصد تلگراف می شود سپش یک پستچی تلگراف را به مقصد می رساند.

اساساً افراد زیادی در ارسال یک پیام کوتاه ساده مشارکت داشتند و مجبور بودید مبلغ زیادی را برای آن بپردازید. این توصیف تقریباً وضعیت فعلی شبکه بیت کوین است. در این توصیف شبکه (Lightning) اساساً مانند داشتن شخصی است که می خواهید با شماره گیری سریع با او صحبت کنید: شما فقط باید “۱” را فشار دهید و تلفن دوست شما از قبل زنگ می خورد.

به بیان ساده، ایده پشت شبکه Lightning Bitcoin ممکن است چیزی شبیه به این باشد: ما واقعاً نیازی به ثبت سوابق تک معاملات در بلاکچین نداریم.

در عوض، شبکه Lightning یک لایه دیگر به بلاکچین Bitcoin اضافه می کند و کاربران را قادر می سازد کانال های پرداختی را بین هر دو طرف در آن لایه اضافی ایجاد کنند. این کانال ها می توانند تا زمانی که لازم باشد وجود داشته باشند ، و چون بین دو نفر راه اندازی شده اند ، معاملات تقریباً فوری انجام می شوند و هزینه ها بسیار کم یا حتی وجود ندارند.

 حالا این شبکه چگونه کار می کند؟
به مثال دقت کنید : دنی و جان آمدند. آنها ممکن است با هم کار کنند، ممکن است از اقوام یا زن و شوهر باشند، نکته این است که آنها باید خیلی سریع با کمترین هزینه برای یکدیگر پول ارسال کنند. بنابراین آنها یک کانال در شبکه لایتنینگ راه اندازی کردند.

در مرحله اول آنها باید یک کیف پول چند علامتی ایجاد کنند، کیف پولی که هر دو بتوانند با کلیدهای خصوصی (Private Key) مربوطه به آن دسترسی پیدا کنند. سپس هر دو مقدار مشخصی بیت کوین – مثلاً هر کدام ۳ BTC – را در آن کیف پول واریز نماییند.

از آن به بعد، آنها می توانند معاملات نامحدودی را بین همدیگر انجام دهند. اساساً  این معاملات توزیع مجدد ارز دیجیتال ذخیره شده در کیف پول مشترک است. به عنوان مثال، اگر دنی بخواهد ۱ BTC برای جان ارسال کند، باید حق مالکیت آن مبلغ را به او منتقل کند. سپس دو نفر از آنها با استفاده از کلیدهای خصوصی خود برای ترازنامه به روز شده امضا کنند.

توزیع واقعی بودجه (ارز موجود در کیف پول) با بسته شدن کانال اتفاق می افتد. الگوریتم برای تعیین اینکه چه کسی چه چیزی را به دست می آورد، از ترازنامه اخیراً امضا شده استفاده می کند. اگر دنی و جان پس از یک معامله تصمیم بگیرند کانال را ببندند، دنی ۲ BTC و جان ۴ BTC دریافت می کنند.

فقط پس از بسته شدن کانال اطلاعات مربوط به موجودی اولیه و نهایی آن در بلاکچین بیت کوین پخش می شود. بنابراین نحوه کار شبکه لایتنینگ این است که کاربران را قادر می سازد معاملات متعددی را خارج از بلاکچین اصلی انجام دهند و سپس آنها را به صورت یک معامله ضبط کنند.

جالب ترین چیز در اینجا این است که پس از استفاده گسترده از شبکه لایتنینگ، شما حتی نیازی به راه اندازی یک کانال اختصاصی برای ارسال وجوه به شخص خاصی نخواهید داشت. در عوض شما می توانید با استفاده از کانالهایی با افرادی که از قبل با آنها در ارتباط هستید پرداخت هزینه را به شخصی ارسال کنید. سیستم به طور خودکار کوتاهترین مسیر را پیدا می کند.

به همین حالت ممکن است شبکه لایتنینگ در نهایت پاسخی به بحث بی پایان در مورد خرید یک فنجان قهوه برای بیت کوین بدهد. به نظر می رسد انجام این کار از طریق شبکه کانال های لایتنینگ است فقط کارساز باشد زیرا این یک خرید تقریباً نمونه ای است که هزینه ای را متحمل نمی شود.

امنیت. با این حال شایان ذکر است که مفهوم Lightning Network به این معنی است که سیستم در بالای بلاکچین کار خواهد کرد اما در واقع امنیت خود را پشت سر نخواهد گذاشت. بنابراین به احتمال زیاد بیشتر از آن برای معاملات کوچک یا حتی نسبتاً میکروسکوپی استفاده خواهد شد. انتقال بزرگتر که به امنیت غیرمتمرکز نیاز دارد به احتمال زیاد هنوز روی لایه اصلی انجام می شود.

سرانجام ، یکی دیگر از ویژگی های جذاب شبکه لایتنینگ که در حال حاضر مورد آزمایش قرار می گیرد ، مبادله اتمی میان زنجیره ای است که انتقال توکن بین بلاک چین های مختلف است. به زبان ساده ، این روشی است که بدون استفاده از صرافی های رمزنگاری شده ، می توانید هر ارز رمزنگاری شده را به ارز دیگری تغییر دهید.

در نهایت ، این فناوری ممکن است مبادلات ارز رمزنگاری شده متمرکز و همچنین دردسر مربوط به تجارت با آنها را منسوخ کند. در حال حاضر اولین آزمایش مبادله رمزهای بین بلاکچین های آزمایش بیت کوین و لایتکوین موفقیت آمیز بوده است.

چه کسی شبکه لایتنینگ را توسعه داده است؟
شبکه لایتنینگبرای اولین بار توسط جوزف پون و تادئوس دریجا در سال ۲۰۱۵ در یک  کاغذ سفید توصیف شد. نسخه فعلی کاغذ سفید را می توان در اینجا یافت. در حال حاضر سه تیم به طور مشترک بیشتر کارهای مربوط به توسعه شبکه لایتنینگ را انجام می دهند: Blockstream ، Lightning Labs و ACINQ ، با ورودی سایر اعضای جامعه بیت کوین.

هر یک از استارت آپ هایی که در بالا ذکر شد در حال کار بر روی اجرای پروتکل Lightning Network Protocol خود به زبان های برنامه نویسی مختلف هستند.

Blockstream logo

Blockstream works on LN version in C.

Lightning Labs logo

Lightning Labs is developing a Lightning Network Daemon (lnd) written in Golang.

ACINQ logo

ACINQ is responsible for a Scala implementation.

علاوه بر این در حال حاضر اقدامات دیگری نیز در دست توسعه است. لیست کامل در اینجا موجود است. در آخر ذکر این نکته مهم است که آزمایش های اخیر ثابت کرده اند که سه پیاده سازی اصلی کاملاً با هم تطابق دارند به این معنی که می توانند به طور یکپارچه با یکدیگر کار کنند.

از کجا، چه زمانی و چرا استفاده خواهد شد؟
به نظر می رسد جامعه ارز های دیجیتال مشتاقانه پیش بینی راه اندازی شبکه لایتنینگ را دارند. در ابتدا این بطور خاص برای بیت کوین طراحی شده بود اما این فناوری در حال حاضر برای مجموعه ارزهای رمزنگاری شده دیگری مانند Stellar ، Litecoin ، Zcash ، Ether و Ripple در حال توسعه است.

Bitcoin واقعی در واقع قبلاً ارسال شده و تقریباً همیشه با استفاده از برنامه های Blockstream ، Lightning Labs و ACINQ دریافت شده است و این ثابت می کند که هر سه اینها با هم همکاری دارند. علاوه بر این اولین نسخه از مشخصات صاعقه که به تشریح قوانین شبکه پرداخته شده است.

این مشخصات یک گام بزرگ به جلو برای شبکه است زیرا می تواند توسط توسعه دهندگان برنامه ها و پیاده سازی شبکه لایتنینگ در سایر زبان های برنامه نویسی مورد استفاده قرار گیرد.

با این حال این شبکه هنوز در مراحل ابتدایی است. هنوز هیچ نرم افزاری وجود ندارد که کاربران واقعی شبکه با آن بتوانند معاملات انجام دهند. علاوه بر این پیاده سازی های فعلی هنوز دارای اشکلاتی می باشد. توسعه دهندگان شبکه رعد و برق از کاربران خواسته اند تا با استفاده از testnet Bitcoin’s در مورد شبکه اطلاعات کسب کنند و پول واقعی ارسال نکنند.

توسعه دهندگان همچنین به کاربران توصیه می کنند که صبور باشند زیرا کد شبکه بسیار پیچیده است و نیاز به آزمایش دقیق دارد. شبکه صاعقه برای تصویب کامل توسط جامعه بیت کوین باید خود را ایمن و قابل استفاده نشان دهد. با توجه به این موضوع و بسیاری از عوامل دیگر کارشناسان پیش بینی می کنند که یک شبکه رعد و برق(Lightening) کاملاً فعال از چند ماه تا چند سال دیگر فاصله دارد.

در مورد دلیل استفاده از شبکه پاسخ ساده است: مقیاس پذیری. اگر این شبکه واقعاً راه حلی برای مسئله اصلی بیت کوین ارائه دهد به احتمال زیاد توسط سایر ارزهای رمزپایه پذیرفته خواهد شد.

اگر چنین اتفاقی رخ دهد امکان توسعه بیشتر فناوری مبادله اتمی میان زنجیره ای وجود دارد بنابراین اولین گام به سمت ایجاد مبادلات ارز رمزنگاری شده واقعاً غیرمتمرکز است.

طرفداران
همانطور که قبلاً اشاره کردیم شبکه لایتنینگ فقط اولین قدم های خود را می زند. هنوز مسیر طولانی توسعه است و اینکه آیا واقعاً همانطور که سازندگان تصور می کنند کار خواهد کرد یا خیر هنوز مشخص نیست. اگر چنین شود در اینجا برخی از مهمترین مزایای شبکه لایتنینگ است که می توانید از آنها بهره مند شوید:

سرعت معامله وقتی شبکه فعال شد، مجبور نیستید برای هر معامله ای که می خواهید انجام دهید چندین تأیید صبر کنید. هر چقدر شبکه مشغول باشد معاملات تقریباً فوری انجام می شوند. اگر این اتفاق بیفتد بازار ارزهای رمزنگاری شده گام های بزرگی در جهت رقابت با سیستم های پرداخت سنتی مانند Visa ، MasterCard و PayPal برداشته است.

هزینه های معامله از آنجا که معاملات در واقع در کانال های شبکه لایتنینگ و خارج از بلاکچین انجام می شود، در صورت وجود هزینه فقط باید کوچکترین هزینه ها را پرداخت کنید. این یکی از اصلی ترین مزایای شبکه است زیرا بطور کامل Bitcoin را قادر می سازد تا به عنوان نوعی پرداخت در مغازه ها کافه ها، بارها و غیره استفاده شود.

گفته می شود که شبکه لایتنینگ قادر است معاملات در هر ثانیه بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه را به ارتفاعات بی سابقه حداقل ۱ میلیون تراکنش در ثانیه برساند.

مبادله اتمی زنجیره ای متقابل. اولین آزمایش های معاملات متقابل بلاکچین جواب داد ، و این همه بسیار هیجان انگیز است. تا زمانی که این دو زنجیره بلوک از عملکرد هش رمزنگاری یکسانی برخوردار باشند (و اکثر موارد عمده) کاربران می توانند پول را از یک زنجیره به زنجیره دیگر ارسال کنند بدون اینکه به واسطه شخص ثالث مانند صرافی اعتماد کنند. این فناوری واقعا یک پتانسیل انقلابی دارد.

امنیت و گمنامی اکثریت قریب به اتفاق ارزهای رمزپایه موجود کاملاً ناشناس نیستند. انتقال را هنوز می توان از یک کیف پول به کیف پول دیگر ردیابی کرد. اگرچه نوبت به شبکه لایتنینگ می رسد ، بیشتر معاملات در خارج از بلاکچین اصلی اتفاق می افتد ، بنابراین ردیابی تمام پرداخت های خرد انجام شده از طریق کانال های لایتنینگ تقریباً غیرممکن است.

معایب شبکه لایتنینگ:

کاملاً عملیاتی نیست. شاید اصلی ترین عیب شبکه در حال حاضر این واقعیت باشد که هنوز کاملاً عملیاتی نشده است، بنابراین راهی برای اثبات کامل خوب بودن آن وجود ندارد. علاوه بر این، مفهوم روی کاغذ این شبکه عالی به نظر می رسد، اما تاکنون نمی توان فهمید که تا چه میزان در مرحله اجرا به این تعاریف نزدیک باشد.

پیچیدگی کانال ها. شبکه لاتنینگ به عنوان نوعی شبکه کانال شناخته شده است که پس از تأسیس باید از نظر تئوری امکان انجام معاملات یکپارچه را فراهم کند. با این حال در مورد اینکه اگر پرداخت مجبور باشد مسیر بیش از حد پیچیده ای را طی کند نمی توان گفت چه اتفاقی می افتد. مطمئناً اگر معامله شما نیاز به گذر از ده ها کانال میانی داشته باشد، هزینه ها اضافه می شود.

سرپوش کانال. یکی دیگر از اشکالات شبکه این است که در نسخه فعلی آن کانال ها محدود شده اند. یعنی مقدار بیت کوین ذخیره شده در کیف پول توسط این دو کاربر پس از ایجاد کانال ، حداکثر میزان بودجه در آن کانال است. این راه اندازی شرایطی را ایجاد می کند که برخی از کاربران ممکن است نیاز داشته باشند از بین داشتن نقدینگی در کانال های شبکه Lightning و داشتن نقدینگی در خارج از آنها ، در بلاک چین اصلی. این به خصوص برای افرادی که منابع نسبتاً کمی دارند بسیار دور از ایده آل است.

هاب علاوه بر این ، نگرانی هایی در مورد تشکیل “هاب” وجود دارد – نوعی گره با سرمایه زیاد که اکثر معاملات انجام می دهند. بسیاری از علاقه مندان به بیت کوین این امر را تمرکز بیشتر شبکه می دانند. اما بعید به نظر می رسد که چنین مراکزی بتوانند سود قابل توجهی از هزینه های معاملات به دست آورند.

باز هم لازم به ذکر است که در حال حاضر هم مزایا و هم معایب شبکه رعد و برق ذکر شده در بالا بسیار حدس و گمان است.

آیا باید از شبکه رعد و برق استفاده کنم؟
خب در حقیقت اگر کاربر متخصص نیستید، هنوز نمی توانید از Lightning Network استفاده کنید. بنابراین بهترین، اگر نه تنها کاری که اکنون می توانید انجام دهید این است که صبر کنید و ببینید آیا شبکه رعد و برق واقعاً می تواند عمل کند و توصیف شود و آیا ایمن است.

بخاطر داشته باشید شبکه Lightning تنها پیشنهاد مقیاس بندی نیست و به هیچ وجه یک رهبر بلامنازع در این مسابقه نیست، بیت کوین کش (BCH) رقیب اصلی آن است.

به نظر می رسد شبکه لایتنینگ هیجان انگیز است. اگر واقعا به اجر درآمد، در نظر بگیرید که واقعاً از بیت کوین خود برای چه استفاده می کنید. اگر از رمزها به عنوان یک سرمایه گذاری طولانی مدت استفاده می کنید و هیچ چیز دیگری نیست حتی ممکن است به شبکه Lightning Network نیازی نداشته باشید زیرا در حال حاضر سپردن آن به مدیریت حمل و نقل های بزرگ کاملاً ایمن به نظر نمی رسد.

اما اگر بیت کوین را به عنوان یک روش جایگزین پرداخت می دانید شبکه Lightning به شرط آنکه انتظارات را برآورده کند، برای شما ضروری است. پرداخت های خرد فوری ، افزایش ناشناس بودن هزینه های تقریباً غیر موجود  به نظر می رسد واقعاً راه حل هایی برای اکثر مشکلات بیت کوین ارائه می دهد.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.