قرارداد هوشمند (Smart Contract) چیست؟

قرارداد هوشمند (Smart Contract) چیست؟

قرارداد هوشمند (Smart Contract) چیست؟

قراردادهای هوشمند تقریباً به بخشی جدایی ناپذیر از “پیشنهاد بلاکچین” در کنار ارزهای رمزپایه تبدیل شده اند. با این حال ، ما در یک شرایط عجیب و غریب به سر می بریم که در آن توانایی واقعی قراردادهای هوشمند را بیش از حد تخمین زده یا دست کم می گیریم. در این مقاله ، بیایید چشم انداز روشنی از آنچه که هستند و چگونه می توانند انقلابی در صنایع و بخشهای مختلف ایجاد کنند ، بدست آوریم. بنابراین در ادامه باهم مفهوم و نحوه عملکرد قرارداد های هوشمند را یاد میگیریم . خب بیایید بریم سراغ اصل مطلب :

قرارداد هوشمند چیست ؟

قراردادها را در دنیای حقوقی چگونه تعریف می کنید؟

قراردادهای سنتی توافق نامه های دو طرف توسط انسان قابل خواندن است. توافقات مندرج در قرارداد مجموعه ای از شرایط توافق شده است. معمولاً یک طرف باید در ازای پرداخت برخی از وظایف طرف مقابل را انجام دهد. یک وکیل نظارت بر کل این قرارداد را بر عهده دارد.

همانطور که می توانید تصور کنید ، این شخص ثالث به عنوان یک نقطه شکست آشکار در کل توافق نامه عمل می کند. تنها راه کوتاه آمدن هیچ یک از طرفین این نیست که طرف ناظر کار خوبی انجام دهد. اگر یکی از طرفین موفق به فساد وکیل شود چه؟ در این صورت ، اکنونواقعاً معامله عادلانه ای انجام نخواهد شد ، اینطور است؟

خوب ، پس گزینه دیگر چیست؟ اگر ما به نوعی بتوانیم این قراردادها را قابل برنامه ریزی کنیم ، چه می کنیم؟

این همان قراردادهای هوشمند است. آنها توافق نامه های خودکار و خود اجرا بین دو طرف هستند. این پروتکل های رایانه ای هستند که به صورت دیجیتالی مذاکره یا اجرای قرارداد را تسهیل ، تأیید یا اجرا می کنند.

بهترین قسمت کجاست ؟

قراردادهای هوشمند به دو طرف این امکان را می دهد تا بدون نیاز به واسطه ای مستقیماً با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

قراردادهای هوشمند چگونه کار می کنند؟
نیک سابو ، یکی از بزرگترین رمز نویسان در تمام دورانها ، در دهه ۹۰ اصطلاح “قراردادهای هوشمند” را ارائه داد. در آن زمان ، او با ذکر مثالی از یک ماشین فروش ، نحوه کار قراردادهای هوشمند را توضیح داد. ماشین فروش استاندارد چگونه کار می کند؟

شما مورد مورد نظر خود را انتخاب می کنید.
شما مقداری پول نقد در داخل دستگاه قرار دهید.
دستگاه مورد را به شما می دهد.
بنابراین ، در توابع بالا ، دو چیز وجود دارد که باید در مورد کل تعامل یادداشت کنید:

شما می توانید مستقیماً با دستگاه تعامل داشته باشید بدون اینکه مجبور شوید از طریق شخص ثالثی مانند یک مغازه دار مراجعه کنید.
هر تعامل کاملاً به تحقق تعامل قبلی بستگی دارد. به عنوان مثال ، تا زمانی که کالای مورد نظر خود را انتخاب نکنید ، می توانید پول نقد خود را درون دستگاه فروش قرار دهید.

این اصول دقیق راهنمای همه قراردادهای هوشمند است:

طرفین متصل به قرارداد هوشمند می توانند مستقیماً با یکدیگر تعامل داشته باشند.
هر مرحله از یک قرارداد هوشمند فقط در صورت انجام مرحله قبلی با موفقیت انجام می شود. یک دلیل مستقیم وجود دارد که این قانون یکپارچه شده است. واقعیت این است که قراردادهای هوشمند گاهی اوقات می توانند با میلیون ها دلار معامله کنند. این دلیل آن است که مهم است که حساب کنید برای هر قدم که برداشته می شود.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.