مبادله اتمی (Atomic Swap) چیست ؟

مبادله اتمی (Atomic Swap) چیست ؟

مبادله اتمی (Atomic Swap) چیست ؟

مبادلات اتمی این امکان را دارد که انقلابی کامل در سیستم انتقال پول در دنیای رمزنگاری ایجاد کند. به عبارت ساده تر ، مبادله اتمی به مردم امکان می دهد تا مستقیماً با کیف پول به کیف پول دیگر تجارت کنند.

از سال ۲۰۱۲ مفهوم ارز رمزپایه غیرقابل اعتماد نظیر به نظیر موضوع بسیار داغی بوده است. در ژوئیه ۲۰۱۲ ، توسعه دهنده ای به نام سرجیو دمیان لرنر اولین پیش نویس پروتکل مبادله غیر قابل اعتماد را ایجاد کرد. این ایده بسیار جذاب بود ، با این حال ، واقعاً عملی نشده بود.

دستیابی به موفقیت در تحقیقات مبادله اتمی در حدود ماه مه سال ۲۰۱۳ اتفاق افتاد ، زمانی که تییر نولان اولین گزارش کامل از روشی را برای مبادله اتمی ارائه داد. تییر نولان به طور گسترده به عنوان مخترع مبادله اتمی شناخته می شود.

در این مقاله ، ما قصد داریم نحوه عملکرد مبادله اتمی و مزایایی را که قرار است برای اکوسیستم به ارمغان آورند ، به اتفاق بررسی کنیم.

مشکلات مربوط به صرافی های متمرکز

فرض کنید آلیس بیت کوین دارد و می خواهد آنها را با Litecoin بفروشد. به همین ترتیب ، ما باب را داریم که Litecoin دارد اما به جای آن کمی بیت کوین می خواهد. به طور معمول آنچه اتفاق می افتاد این است که هر دو باید مجبور به خرید و فروش متمرکز شده ، رمزهای خود را بفروشند و رمزهای جدیدتر را خریداری کنند. با این حال ، مشکلات زیادی در این مبادلات وجود دارد.

شماره ۱ آسیب پذیری هک

صرافی های متمرکز همیشه خطر هک شدن را دارند. احتمالاً بدنام ترین مثال این Coincheck است که به قیمت ۵۵۰ میلیون دلار NEM هک شد. بدترین قسمت این است که این هک به شدت احساسات رمزنگاری را در ژاپن کاهش می دهد ، کشوری که به طور سنتی بسیار دوستانه رمزنگاری شناخته می شد.

شماره ۲ مشروط به سو مدیریت

 هک Gox جایی که بیت کوین به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار سرقت شد ، به طور مستقیم در نتیجه مدیریت نابجا مدیر عامل شرکت Max Karpeles اتفاق افتاد. همانطور که آندریاس آناتوپولوس گفت:

(Magic The Gathering Online Exchange Mt. Gox) یک خطر جدی برای بیت کوین است ، یک دام مرگ برای معامله گران و یک کسب و کار تحت مدیریت بدون سرنخ.

شماره ۳ حجم تقاضا

بورسها نمی توانند با تغییرات تقاضا مقابله کنند ، به ویژه هنگامی که افزایش ناگهانی تقاضا وجود دارد. آیا می دانید چرا ارزش BCH در ۱۲ نوامبر تقریباً به نصف کاهش یافت؟

به نظر می رسد یک افزایش ناگهانی در تقاضا وجود دارد و اکثر مبادلات قادر به کنار آمدن نیستند بر سر همین افزایش تقاضا  Bithumb 

۹۰ دقیقه از کار افتاد و ۶۰،۰۰۰ BTC از دست داد.

شماره ۴ منوط به مقررات دولت

از آنجا که مبادلات متمرکز در کشورهایی خاص ثبت شده اند ، تابع هوی و هوس دولت هستند ،

به دلایلی که در بالا ذکر شد ، مبادلات متمرکز راهی ایده آل برای پیشبرد تصویب جریان اصلی نیستند.

مبادله اتمی چیست؟

مبادله اتمی تبادل ارزهای رمزنگاری شده از یک طرف به طرف دیگر است ، بدون گذراندن سرویس شخص ثالث مانند مبادله رمزنگاری. در کل این فرایند ، کاربران کنترل و مالکیت کامل کلیدهای خصوصی خود را دارند.

در ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۷ ، Decred و Litecoin اولین اجرای موفقیت آمیز مبادله اتمی را انجام دادند.

نکته جالب دیگری که باید در مورد مبادله اتمی ذکر شود این است که:

آنها می توانند مستقیماً بین بلاکچین های جداگانه با سکه های مختلف بومی اجرا شوند
یا آنها همچنین می توانند از طریق کانالهای خارج از زنجیره که شاخه های زنجیره اصلی اصلی هستند اجرا شوند.
مبادله اتمی به تجارت بین زنجیره ای نیز معروف است.

مبادله اتمی چگونه کار می کند؟
برای توضیح بسیار ساده  دو طرف که قصد تعویض اتمی را دارند در مورد یک راز مشترک تصمیم می گیرند. این دو طرف رمز و رمزهای خود را در صورتی به اشتراک می گذارند که فقط در صورت مطابقت اسرارشان این اتفاق بیافتد. بنابراین از این طریق اگر شخص دیگری وارد این مبادله شود نمی تواند دست خود را بر روی هر یک از سکه ها بگذارد زیرا این راز را نمی داند.

خوب بنابراین اکنون شما این مفهوم را می دانید آنها اما در واقع چگونه کاری می کند؟

برای اجرای این مورد از چیزی که به نام Hashed Timelock Contracts یا HTLCs معروف است استفاده می شود. اگر با شبکه رعد و برق آشنایی دارید ،باید بدانید که قراردادهای زمان بندی هشدار چگونه کار می کنند.

در حال حاضر ، ما فقط توضیح مختصری از قرارداد های زمان بندی شده را ارائه می دهیم.

قراردادهای Hashed Time چیست؟
قراردادهای زمان بندی شده هش شده شکل خاصی از کانال های پرداخت است. کانالهای پرداخت اساساً کانالهای دولتی خارج از زنجیره هستند که با پرداختها سر و کار دارند.

یک کانال حالت ارتباطی دو طرفه بین شرکت کنندگان است که آنها را قادر می سازد تا تعاملات را انجام دهند ،به طور معمول در بلاکچین یا خارج از بلاکچین اتفاق می افتد. کاری که این کانال انجام خواهد داد این است که زمان معامله را به طور تصاعدی کاهش می دهد زیرا شما دیگر برای تأیید معامله خود به شخص ثالثی مانند یک ماینر وابسته نیستید.

بنابراین چه شرایطی برای انجام یک کانال حالت خارج از زنجیره وجود دارد؟

بخشی از حالت بلاکچین از طریق چند امضا یا نوعی قرارداد هوشمند قفل می شود که توسط مجموعه ای از شرکت کنندگان تایید می شود
شرکت کنندگان با امضای معاملات بین یکدیگر و بدون ارسال چیزی به معدنچیان با یکدیگر تعامل می کنند.
سپس کل مجموعه معاملات به بلاکچین اضافه می شود.
کانال ها در این حالت می توانند در یک نقطه بسته شوند که توسط شرکت کنندگان از قبل تعیین شده باشد. بسته شدن به یکی از دلایل زیر ممکن است اتفاق بیفتد:

زمان گذشت مثلا شرکت کنندگان می توانند موافقت کنند که یک کانال دولتی باز کنند و پس از ۲ ساعت آن را ببندند.
این می تواند بر اساس مقدار کل معاملات انجام شده باشد به عنوان مثال. زنجیره را ببندید که معاملات ۱۰۰ دلاری انجام شده است.
قراردادهای hashed timelock یا “HTLC” یکی از راحت ترین برنامه های کانال های پرداخت است.

 HTLC چیست؟

تکرارهای قبلی کانال پرداخت که از “ساعت های زمانی” استفاده می کنند. HTLC با ارائه “Hashlocks” همراه با ساعت های زمانی “گسترش می یابد”.

HTLC امکان باز کردن کانالهای پرداخت را فراهم می کند که در آن می توانند وجوه را قبل از موعد مقرر از قبل توافق شده بین طرفین منتقل کنند. این پرداخت ها از طریق ارائه اثبات رمزنگاری تأیید می شود. در کنار آن ، یکی دیگر از ویژگی های درخشان HTLC این است که به یک طرف اجازه می دهد تا پرداختی را که به آنها داده شده جلب کرده و آن را به پرداخت کننده برگرداند. ایده استفاده از سیستم معاملات چند علامتی است که هر دو معامله گر را برای موفقیت در مبادله مسئول می داند.

مبادله اتمی: زیر هود

 

خب نگاهی به تصویر بالا بیاندازید تا مقداری راجع به اتفاقی که در این عکس افتاده صحبت کنیم :

 • آلیس مقداری BTC و باب نیز LTC دارند. آنها می خواهند سکه ها را با یکدیگر عوض کنند.
 • سپس دو نفر آنها یک کانال پرداخت باز می کنند. محرک این تعویض (بگذارید بگوییم آلیس) سپس یک آدرس قرارداد ایجاد می کند
 • آدرس قرارداد او مانند صندوق امانات چند قفل است که از هر دو وجه آنها مراقبت می کند
 • با ایجاد آدرس ، آلیس BTC خود را سپرده گذاری می کند و همچنین یک مقدار تولید می کند.
 • این مقدار مانند کلید عمل می کند در حالی که هش تولید شده از آن تقریباً مانند قفل برای گاوصندوق عمل می کند
 • با انجام این کار ، آلیس سپس هش را برای باب ارسال می کند.
 • باب با استفاده از هشی که آلیس به وی داده است ، یک آدرس قرارداد ایجاد می کند
 • باب LTC خود را به این آدرس قرارداد می فرستد
 • فقط آلیس می تواند قفل litecoin را در این آدرس باز کند زیرا دارای مقداری است که آن هش خاص را تولید می کند.
 • آلیس می تواند با امضای معامله ای برای آدرس قرارداد Bob ، LTC خود را بدست آورد و باب می تواند با امضای معامله برای آدرس قرارداد آلیس ، BTC را بازیابی کند
 • با این حال ، تاکنون ، باب از مقداری که هش ایجاد می کند نمی داند. بنابراین ، دقیقاً چگونه می خواهد قفل آدرس را باز کند؟
 • وقتی آلیس آدرس قرارداد باب را با مقدار امضا می کند ، آدرس را قفل می کند و ارزش را برای باب نیز فاش می کند.
 • باب ، اکنون با دانستن ارزش ، معامله را برای آدرس آلیس امضا می کند و BTC خود را بازیابی می کند

بنابراین :

آلیس مقداری را ایجاد می کند و هش خود را تولید می کند که برای ایجاد آدرس قرارداد استفاده می شود و BTC خود را در آنجا واریز می کند. سپس او هش را برای باب می فرستد. سپس باب آدرس قرارداد را از طریق هش تولید کرده و LTC خود را به آنجا می فرستد. برای دستیابی به LTC ، آلیس باید با استفاده از مقدار خود قفل آدرس را باز کند. با باز کردن قفل و بدست آوردن سکه های او ، مقدار کلید به باب داده می شود. سپس باب از این ارزش برای بدست آوردن سکه های خود استفاده می کند.

مبادله اتمی روی زنجیره و خارج از زنجیره
مبادله اتمی ، همانطور که قبلاً بیان کردیم ، هم می تواند بر روی زنجیره و هم خارج از زنجیره انجام شود.

مبادله اتمی روی زنجیره

آنچه Decred و Litecoin به دست آوردند مبادله اتمی بر روی زنجیره بود. مبادلات On-Chain در بلاکچین ارزی هر دو صورت می گیرد. هر چند برای انجام این کار ، هر دو ارز باید:

 • پشتیبانی از HTLC
 • الگوریتم هش یکسان داشته باشید
 • مبادله خارج از زنجیره

از طرف دیگر ، مبادله خارج از زنجیره به شما امکان می دهد مبادله اتمی خارج از بلاکچین را انجام دهید. این اساساً در مورد آنچه که “لایه ۲” شناخته می شود اتفاق می افتد ، بیت کوین و Litecoin در نوامبر سال ۲۰۱۷ با استفاده از شبکه رعد و برق بیت کوین در اولین مبادله اتمی خارج از زنجیره شرکت کردند.

مبادلات مختلف چگونه به مبادلات اتمی دست می یابند
شرکتهای مختلف روشهای مختلفی برای انجام مبادله اتمی دارند.

شماره ۱ کومودو

کومودو یک مبادله غیرمتمرکز است و نمی توان سهم آنها را در تحقیقات مبادله اتمی کم کرد. در حقیقت ، بیایید یک انحراف کوچک انجام دهیم و به گذشته برگردیم. فقط یک سال پس از ارائه نولان ایده پروتکل های مبادله اتمی ، توسعه دهنده اصلی Komodo jl777 کدی را نوشت که اجازه داد برخی از اولین مبادله ها انجام شود.

در ابتدا ، این کد فقط مبادله اتمی بین دارایی های NXT را مجاز می دانست. با این حال ، jl777 سپس کد را ارتقا داد تا دارایی های NXT را با هر سکه پروتکل بیت کوین مبادله کند.

در تابستان ۲۰۱۷ ، کومودو گام بعدی را به سمت پذیرش جریان اصلی مبادله های اتمی برداشت. آنها BarterDEX را توسعه دادند که اولین رابط کاربری گرافیکی برای یک بازار تجارت رمزنگاری کاملاً اتمی است. کومودو به زودی ادغام ده ها سکه پروتکل بیت کوین و انجام علنی هزاران مبادله اتمی در BarterDEX را آغاز کرد.

یک ماه پس از مبادله اتمی Litecoin-Decred ، کومودو به روشی برای انجام معاملات مبادله اتمی با سرورهای الکتروم رسید.

پس از آن ، در فوریه ۲۰۱۸ ، کومودو موفق به اتصال Ethereum و سکه های پروتکل بیت کوین با مبادله بین ETH و DOGE شد. به این ترتیب ، Komodo اولین پروژه بلاک چین بود که به این موفقیت دست یافت.

تا مارس ۲۰۱۸ ، فناوری مبادله اتمی Komodo از ۹۵٪ کل سکه ها و نشانه های موجود معامله می کرد. در زمان نگارش این مقاله ، بیش از ۱۱۰،۰۰۰ تعویض اتمی در BarterDEX ، مبادله غیرمتمرکز( Komodo DEX) انجام شده است.

چگونه کومودو کار می کند
فرض کنید باب دارای BTC است و در عوض مقداری KMD (رمزهای Komodo) می خواهد. به همین ترتیب ، آلیس KMD دارد و در ازای آن مقداری BTC می خواهد. این مبادله اتمی چگونه محقق می شود؟

 • باب ابتدا یک سفارش تجاری در سیستم عامل DEX Komodo ارسال می کند
 • آلیس این پیشنهاد را می بیند و آن را می پذیرد
 • سپس آلیس با پرداخت ۰.۱۵٪ از کل مبادلات تجاری به عنوان هزینه مبادله اتمی به تجارت متعهد می شود. باب هنوز هیچ هزینه معامله ای پرداخت نکرده است
 • به محض پرداخت هزینه ، مبادله اتمی آغاز می شود
 • سپس باب سپرده خود را برای تأمین آدرس می فرستد. هیچ کس به این وجوه دسترسی نخواهد داشت تا زمانی که دوره تجارت خاتمه یابد یا تجارت به اتمام برسد. ودیعه باید ۱۱۲ درصد مبلغ سفارشی باشد که در ابتدا ارسال شده است
 • آلیس رمزهای KMD خود را به آدرس امن دیگری می فرستد. همانند باب ، هیچ کس به آن دسترسی ندارد
 • اگر تجارت از بین برود ، زمان تعویض به پایان می رسد و لغو می شود. وقتی این رویداد اتفاق می افتد ، باب BTC خود را پس می گیرد و آلیس KMD خود را پس می گیرد
 • در غیر این صورت ، باب پرداخت BTC خود را به آلیس می فرستد و قسمت خود از معامله را به پایان می رساند.
 • پس از ادعای پرداخت آلیس از پرداخت آلیس ، باب توانایی دریافت پرداخت آلیس KMD را پیدا می کند
 • روند کار اکنون کامل شده است.

شماره ۲ Blockchain.io

Blockchain.io با ترکیب اجزای متمرکز و غیرمتمرکز سوآپ اتمی را اجرا می کند. مدل آنها برای تشویق تجارت در حالی که اعتماد را اعتماد می کنند ساخته شده است.

کتاب سفارشات برای اطمینان از نقدینگی بالا متمرکز می شود و همچنین به کاربر امکان استفاده از مبادله اتمی برای تسویه حساب غیرمتمرکز را می دهد.

سکه هایی که باید مورد معامله قرار بگیرند در یک قرارداد هوشمند سپرده قفل شده اند ، که می تواند آزادانه معامله شود. معاملات به طور متمرکز در بستر صرافی اتفاق می افتد. وقتی تجارت انجام شد ، آنها پول نقد می کنند.

مزایای مبادله اتمی

 • قابلیت همکاری بین دارایی های مختلف در حال حاضر در ارزهای رمزپایه یک مشکل بزرگ است. مبادله اتمی قصد دارد کاربران این همه ارز های مختلف را در کنار هم جمع کند تا به آنها در تعامل به یکدیگر کمک کند.
 • مبادله اتمی ، اکوسیستم رمزنگاری را “بیشتر از حد ارز” می داند. از آنجا که افراد با دارایی های رمزنگاری متفاوت اکنون قادر به تعامل با یکدیگر خواهند بود ، به احتمال زیاد افراد به جای اینکه به چند رمزارز بستگی داشته باشند ، در تنوع بخشیدن به دارایی های خود بازتر خواهند بود.
 • مبادلات اتمی درهای مبادلات غیرمتمرکز بدون اعتماد و کم هزینه را باز می کند.
 • مبادلات مرکزی متمرکز هستند و از این رو برای حملات گسترده ای باز هستند. مبادله اتمی نیاز به داشتن شخص ثالث را برطرف می کند و تجارت را تا حد ممکن مستقیم می کند.
 • کنار حملات خارجی ، مبادلات متمرکز همچنین مشکوک به مسائل مربوط به نگهداری داخلی و فساد است. نگهداری کیف پول “یا برداشت غیرفعال شده به ویژه دو مشکل بزرگ است. مبادله اتمی قصد دارد کنترل کاملی بر پول شما داشته باشد.
 • تجارت مستقیم کیف پول به کیف پول تمرکززدایی را در خالص ترین شکل خود نشان می دهد. صرافی ها به طور مداوم برای اهداف نظارتی هدف گذاری می شوند که کل روند تجارت را به طور فزاینده ای متمرکز می کند.
 • از آنجا که مبادله اتمی مستقیماً دو کیف پول را به یکدیگر متصل می کند ، تمام مراحل و تأییدهای مورد نیاز مبادلات متمرکز را برطرف می کند. این گزینه سریعتر است.
 • یکی از بهترین ویژگی های cross swap حذف نشانه های واسطه ای است. به عنوان مثال. اگر LTC دارید و می خواهید Decred را در یک صرافی معمولی خریداری کنید ، باید LTC خود را برای BTC بفروشید و سپس رمزهای رمزگشایی خود را بخرید. از طریق مبادله اتمی ، می توانید این تجارت را یکجا انجام دهید.
 • مبادله معمولاً هزینه ها و هزینه های زیادی را به شما تحمیل می کند ، به ویژه هنگامی که می خواهید ارزهای خود را به کیف پول خود برگردانید. برخی از مبادلات نیز ساختارهای بسیار قابل بحث هزینه ای دارند.

محدودیت های مبادله اتمی
شماره ۱ فرزندخواندگی
اولین محدودیتی که مبادله اتمی در تکرار فعلی خود با آن روبرو می شود این است که سه شرط لازم برای ورود دو ارز رمزپایه برای مبادله اتمی وجود دارد.

ارزهای رمزنگاری شده باید یک الگوریتم هش داشته باشند که ذاتی هر دو باشد
هر دو رمزنگاری باید توانایی شروع قراردادهای زمان بندی شده را داشته باشند
باید قابلیت های برنامه نویسی تخصصی داشته باشد.
در حال حاضر ، این ویژگی ها تعداد رمزنگاری هایی را که می توانند در این مبادله ها شرکت کنند بسیار کاهش می دهد. با این حال ، این بدترین قسمت نیست.

متأسفانه ، تعداد شرکتها و کاربرانی که می توانند هم اکنون با آنها آزمایش کنند نیز محدود خواهد شد. این مدت زمان بیشتری را خواهد برد که عامه مردم به این فناوری جدید عادت می کنند.

شماره ۲ سرعت
بله ، متوجه می شویم که “سرعت” را به عنوان یکی از مزایا ذکر کرده ایم ، اما در اینجا ما را معرفی خواهیم کرد.

در تکرار فعلی ، مبادله اتمی قبل از اینکه به اندازه کافی سریع باشد که بتواند حجم زیادی از داده را کنترل کند ، هنوز به تنش ها و اصلاحات بیشتری نیاز دارد. این ناحیه ای است که شبکه صاعقه می تواند به صورت عمده به مبادله اتمی کمک کند.

شماره ۳ عدم سازگاری
درست است که کیف پول های بیشتری در حال تولید هستند که قصد استفاده از فناوری مبادله اتمی را دارند ، با این حال ، واقعیت این است که تعداد کل کیف پول و مبادلات سازگار هنوز بسیار کم است. حمایت بیشتر از مبادلات بیشتر به طور حتم منجر به استفاده و تحقیق در مقیاس وسیع خواهد شد.

نتیجه
عدم مقیاس پذیری و قابلیت همکاری دو مشکل از بزرگترین مشکلاتی است که اکنون دنیای رمزنگاری با آن روبرو است. با مبادله اتمی ، ما یک راه حل داریم که می تواند دو پرنده را با یک سنگ از بین ببرد. این قطعه ای از فن آوری است که دارای پتانسیل جدی است که ما را به سمت تکامل بعدی تجارت رمزنگاری سوق دهد. امیدواریم که در آینده نزدیک کارهای تحقیقاتی و پذیرش بیشتری انجام شود.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.