هش ریت یا هش پاور چیست؟

هش ریت یا هش پاور چیست؟

هش ریت یا هش پاور چیست؟

کار دستگاه ماینر ایجاد بلاک‌های جدید است که برای آن باید محاسبات ریاضی بسیار پیچیده‌ای را حل کند. هر چقدر که میزان هَش‌ریتِ دستگاه ماینر بیشتر باشد سریعتر مسائل ریاضی را حل کرده و سریع‌تر بلاک را ایجاد می‌کند و در نهایت در رقابت با سایر افرادی که دستگاه ماینر ضعیف‌تری دارند زودتر به پاداش بلاک‌ یعنی بیتکوین دست می‌یابد. هش‌ریت یا هَشْ پاور شاخصی برای اندازه گیری عملکرد دستگاه ماینر است و نشان دهنده سرعتی است که دستگاه ماینر موفق می‌شود محاسبات ریاضی مورد نیاز برای ایجاد یک بلاک را به سرانجام برساند و وقتی محاسبات ریاضی انجام شد استخراج شکل گرفته و بلاک کامل می‌شود.

 اما محاسباتی که دستگاه ماینر انجام می‌دهد ساده نیست. دستگاه‌ها باید با آزمون و خطا (و حدسِ جواب ِ درست) یک محاسبه سنگین را حل کنند و این مستلزم زمان زیاد و مصرف برق بسیار زیاد است. تعداد آزمون و خطا هایی که یک دستگاه ماینر می تواند در هر ثانیه انجام بدهد تا معادله را حل کند نشان دهنده‌ی قدرت هَشِ آن دستگاه است.

 قدرت هَشِ شبکه بلاکچین با افزایش سختی شبکه افزایش می‌یابد ( سختی شبکه یک معیاری است که باعث می‌شود بلاک های بیت کوین در ۱۰ دقیقه تولید شوند در صورتی که سرعت ایجاد بلاک‌ها با افزایش تعداد ماینر ها کاهش یابد مثلاً به ۹ دقیقه تنزل یابد سختی شبکه با انجام تغییرات کاری می‌کند تا ایجاد هر بلاک از ۹ دقیقه به ۱۰ دقیقه بازگردد که منجرب به افزایش سختی شبکه می‌شود .در صورتی که قدرت هَشِ دستگاه ماینر همراه با افزایش سختی بیشتر نشود ماینر پاداش خود را از دست می‌دهد. و افراد ِ دارای دستگاه قوی‌تر برنده پاداش خواهند شد.

 اندازه گیری قدرت هَش:
واحد اندازه گیری آن هَش بر ثانیه است.
مثلاً اگر قدرتِ هََشِ یک دستگاه ۲۰۰ بر ثانیه باشد یعنی می تواند در هر ثانیه ۲۰۰ جواب مختلف را برای حل معادلات پیچیده هر بلاک ایجاد نماید تا در نهایت یکی از جواب ها درست باشد.هر چقدر هَش‌ریت بالاتر باشد سلامت شبکه بالا رفته و احتمال حمله ۵۱ درصد نیز کاهش می‌یابد.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.