پولکادات (DOT) چیست ؟

پولکادات (DOT) چیست ؟

پولکادات (DOT) چیست ؟

بستری برای ساخت برنامه‌های کامپیوتری غیرمتمرکز بدون خطر توقف یا دستکاری، تراکنش‌های فوق‌ سریع و ارزان، رقیب اتریوم، شبکه‌ای با هزاران بلاک چین و ارز دیجیتالی که در رتبه‌های بالای بازار قرار گرفته است و سرمایه‌گذاران زیادی منتظر جهش نجومی آن هستند؛ همه این عناوین مربوط به پولکادات (Polkadot) هستند.

اگر بلاکچین آمده تا مشکلات دنیای امروزی را برطرف کند پولکادات با هدف حل مشکلات خود دنیای بلاکچین آمده است. درواقع زیربنای تمام بلاکچین ها.

 برای آنکه بدانیم هدف پروژه پولکادات با ارزدیجیتال (DOT) چیست باید با مشکلات بلاکچین‌ها آشنا شویم:

مشکل اول کندی تراکنش‌ها :
در صورتیکه تعداد تراکنش‌ها و استفاده از یک شبکه بلاکچین بالا برود سرعت انجام تراکنش‌ها پایین می‌آیند و کارمزد استفاده از بلاکچین زیاد می‌شود.
پولکادات با بالابردن سرعت انجام تراکنش‌ها این مشکل را حل کرده است.

مشکل دوم ارتقای شبکه :
اگر که اپلیکیشن‌ها نیازمند به به‌روزرسانی هستند تا کارایی بهتری داشته باشند شبکه‌های بلاکچین هم نیاز به بروزرسانی دارند تا عملکردشان بهتر بشود اما این کار بسیار سخت و زمان‌بر است. پولکادات انجام فرآیند به‌روزرسانی شبکه‌های بلاکچین را بسیار آسان و راحت می‌کند.

مشکل سوم عدم مدیریت شفاف و غیر متمرکز در بلاکچین‌ها :
سرمایه‌گذاران و سهامداران بلاکچین ها هیچ وقت نمی‌توانند برای تغییرات شبکه، پیشنهادی ارائه بدهند یا حتی از تغییرات جلوگیری کنند.اما دارندگان ارز پولکادات و سهامداران آن می‌توانند برای تغییرات پیشنهاد ارائه کنند و در صورتی که مورد قبول سهامداران و یا دارندگان ارز DOT باشند می‌توانندبه آن رای بدهند تا درصورتی که رای به حد نصاب برسد تغییرات اعمال شود.

مشکل چهارم عدم ارتباط میان بلاکچین ها هستند :
امروزه بلاکچین‌های بسیار زیادی به وجود آمده اند اما هیچ کدام از آنها با یکدیگر در ارتباط نیستند. تصور کنید شرکت بیمه‌ای بسیار بزرگ بخواهد از قراردادهای هوشمند اتریوم استفاده کند و همزمان برای پرداخت خسارت ها نیاز به استفاده از سیستم پرداختی بلاکچین استلار داشته باشد،برای انجام کارهای این شرکت باید میان این دو بلاکچین ارتباطی وجود داشته باشد. تا قبل پولکادات این ارتباطات وجود نداشت
در واقع پولکادات می‌تواند تمامی بلاکچین ها را به هم وصل کند و شبکه‌ای یک پارچه ایجاد کند.

علاوه بر حل مشکلات گفته شده
پولکادات در ایجاد و تسهیل Web3 نقش فعالی دارد.

 اکوسیستم Web3 : انحصار اینترنت را از بین می‌برد و موجب می‌شود بجای اینکه صفحات وب ۲بعدی باشند، تصاویر وبسایت ها را بصورت ۳بعدی ببینیم و در آنها قدم بزنیم دقیقا مثل بازی های ۳بعدی.

پولکادات؛ کلیدی برای حل مشکلات بلاک چین (زنجیره بلوک)

معلوم نیست که ما مصرف‌کننده فناوری هستیم، یا مصرف‌شونده آن! گویی اینترنت به حیاط‌خلوت غول‌های فناوری اطلاعات تبدیل شده و مصرف‌کنندگان، کمترین سهم را از آن دارند. ما هرروزه با فناوری‌هایی در تماس هستیم که تعداد انگشت‌شماری از شرکت‌های بزرگ آنها را عرضه می‌کنند؛ گوگل، آمازون، فیسبوک و دیگران؛ شرکت‌هایی که منافع آنها غالباً با منافع مصرف‌کنندگانشان در تضاد است. ما برای استفاده از نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های این شرکت‌ها، ناچار به پذیرش شرایط و مقرراتی هستیم که اغلب آنها را نخوانده تأیید می‌کنیم. این قوانین و شرایط، به شرکت‌ها اجازه می‌دهند که کنترل داده‌هایی را که تولید می‌کنیم در اختیار بگیرند.

این داده‌ها در مقیاس کلان، تصویر واضحی از زندگی شخصی ما به ‌دست می‌دهند و از این جهت بسیار ارزشمند هستند. جالب اینجاست که ما این اطلاعات را به رایگان در اختیار شرکت‌ها می‌گذاریم چون چاره دیگری نداریم. تنها انتخاب ممکن در این جهان متمرکز، اعتماد است؛ اعتماد به اینکه اطلاعات ما گم نمی‌شوند، دزدیده نمی‌شوند و مورد سوءاستفاده قرار نمی‌گیرند.

همه این‌ها در حالی است که پیشرفت‌های اخیر در حوزه فناوری‌های منبع‌باز و غیرمتمرکز مانند بلاک چین و ارزهای دیجیتال، به ما نشان داده است که می‌توانیم سیستم‌هایی بسازیم که حاکمیت شخصی بر دارایی‌ها را نسبت به حاکمیت متمرکز در اولویت قرار دهند. به‌گونه‌ای که با استفاده از این سیستم‌های جدید، دیگر نیازی به اعتماد به اشخاص و سازمان‌های واسطه نخواهیم داشت. اما این فناوری هنوز در ابتدای راه خود است و چالش‌های بسیاری برای پذیرش عمومی آن وجود دارد.

اگر بلاک چین بیت کوین و انشعاب‌‌های آن (نظیر بیت کوین کش ، لایت کوین و بیت کوین اس وی) را نسل اول بلاک چین و بلاک چین‌های ارائه‌دهنده قرارداد هوشمند نظیر اتریوم را نسل دوم بلاک چین تصور کنیم، آنگاه پولکادات در کنار پروژه‌‍‌هایی همچون کازمز (Cosmos) و کاردانو، پیشتازان نسل سوم بلاک چین‌ به شمار می‌آیند.

هدف بلاک چین‌‎های نسل یک در ذخیره و انتقال امن ارزش، به‌صورت غیرمتمرکز و همتابه‌همتا خلاصه می‌شود. پس از آن بلاک چین‌های نسل دوم با هدف رفع مشکلات دنیای واقعی (همچون امور مالی  غیرمتمرکز، اینترنت اشیا، رهگیری کالاها، مدیریت اسناد و مدارک، مدیریت سامانه‌های حمل ونقل، مدیریت هویت‌های دیجیتال، ثبت مالکیت مادی و معنوی، ذخیره‌سازی غیرمتمرکز و پردازش ابری غیرمتمرکز) پا به عرصه گذاشتند. با این حال محدودیت‌‎های موجود در طراحی این سیستم‌ها مانع از مقبولیت گسترده آنها در میان کاربران شده است. هدف پولکادات رفع محدودیت‌ها و چالش‌های فعلی بلاک چین است.

تیم پولکادات

گوین وود (وسط)؛ از هم‌بنیان‌گذاران اتریوم و نویسنده مقاله فنی این شبکه که پس از اختلاف‌نظر اتریوم را برای ایجاد پولکادات ترک کرد.

بنیاد وب۳ (Web3 Foundation) وظیفه توسعه و حمایت پولکادات را برعهده دارد. بنیاد وب۳ به‌منظور پرورش و پیشبرد فناوری‌ها و اپلیکیشن‌ها در زمینه پروتکل‌های اینترنتی غیرمتمرکز ایجاد شده است. این بنیاد مخصوصاً بر روی فناوری‌هایی تمرکز دارد که با بهره‌گیری از روش‌های رمزنگاری پیشرفته، به تمرکززدایی و پایداری اکوسیستم نسل سوم وب کمک می‌کنند.

این بنیاد برای تحقق اهداف خود در زمینه تمرکززدایی از اینترنت، با محققانی از شرکت‌های اینریا پاریس (Inria Paris) و ETH Zurich، توسعه‌دهندگان شرکت پریتی تکنالجیز (Parity Technologies)، و شرکای سرمایه‌گذار خود در حوزه ارزهای دیجیتال نظیر پلی چین کپیتال (Polychain Capital) همکاری می‌کند.

به‌طور کلی می‌توان محورهای اصلی فعالیت بنیاد وب۳ را در موارد زیر خلاصه کرد:

  • فناوری‌های نوآورانه در زمینه بلاک چین، پروتکل‌های پیام‌رسانی رمزنگاری‌شده
  • زیرساخت‌های شبکه‌سازی همتابه‌همتا (مانند libp2p و devp2p)
  • مکانیسم‌های اقتصاد کریپتو (مانند نرم‌افزارهای DAC/DAO)
  • سیستم‌های ذخیره و انتشار داده (مانند IPFS)

بنیاد وب۳ مأموریت ساخت پولکادات را به شرکت پریتی تکنالجیز و ایده‌پردازان و بنیان‌گذاران اصلی آن واگذار کرده است.

دکتر گوین وود (Gavin Wood)، پیتر چابن (Peter Czaban) و رابرت هابرمایر (Robert Habermeier) سه تن از ایده‌پردازان و بنیان‌گذاران اصلی پولکادات هستند.

گوین وود (Gavin Wood)

دکتر گوین وود مخترع برخی از مؤلفه‌های اصلی دنیای بلاک چین همچون زبان سالیدیتی (Solidity)، زبان برنامه‌نویسی اتریوم، الگوریتم اجماع اثبات اقتدار (Proof-of-Authority) و پروتکل ویسپر (Whisper) است. او اکنون در شرکت پریتی، به‌عنوان مدیر نوآوری در بخش پولکادات فعالیت می‌کند. گوین وود اولین کسی بود که (در سال ۲۰۱۴) از رویای اینترنت غیرمتمرکز یعنی وب۳ سخن به میان آورد و به‌طور هم‌زمان مدیریت بنیاد وب۳ را برعهده دارد.

او همچنین از هم‌بنیان‌گذاران اتریوم است که یلوپیپر (مقاله فنی و برنامه‌نویسی) اتریوم را نوشت. اختلافات او با ویتالیک بوترین، ایده‌پرداز اصلی اتریوم، بر سر آینده این شبکه موجب شد که تیم را ترک کند و به سراغ پولکادات برود. از همین جهت، می‌توان گفت که پولکادات رقیب سرسخت اتریوم است.

پیتر چابن (Peter Czaban)

پیتر چابن مدیر فناوری بنیاد وب۳ است. او تحصیلات کارشناسی ارشد خود را در زمینه یادگیری ماشین (Machine Learning) در دانشگاه آکسفورد به پایان رساند. او در حوزه‌های گوناگونی همچون صنایع دفاعی، اقتصاد، تحلیل داده، شبکه‌های توزیع‌شده، مدل‌های کمّی قیمت‌گذاری، یادگیری ماشین و توسعه تجارت مشغول به کار بوده است.

رابرت هابرمایر (Robert Habermeier)

رابرت هابرمایر از اعضای پیشین بنیاد تیل فلوشیپ (Thiel Fellowship) و هم‌بنیان‌گذار پولکادات است. او با سابقه‌ای طولانی در حوزه بلاک چین، سیستم‌های توزیع‌شده و رمزنگاری به جمع اعضای این پروژه پیوست. او از اعضای قدیمی جامعه برنامه‌نویسان راست (Rust) است که سال‌ها بر استفاده از ویژگی‌های زبان‌های برنامه‌نویسی برای ایجاد راهکارهای موازی و کارآمد تمرکز کرده بود.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.