چین لینک (chainlink) چیست ?

چین لینک (chainlink) چیست ?

چین لینک (chainlink) چیست ?

Chainlink یک شبکه غیرمتمرکز (اوراکل) از گره ها است که داده ها و اطلاعات را از منابع خارج از بلاکچین به قراردادهای هوشمند بلاکچین از طریق اوراکل ارائه می دهد.

خلاصه ای از chainlink

Chainlink یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که داده های واقعی را به قراردادهای هوشمند موجود در بلاکچین ارائه می دهد. قراردادهای هوشمند توافقات از پیش مشخص شده در مورد بلاکچین است که اطلاعات را ارزیابی می کند و در صورت تحقق برخی شرایط به طور خودکار اجرا می شود. LINK رمز دارایی دیجیتالی است که برای پرداخت هزینه خدمات در شبکه استفاده می شود.

برای درک مزایای Chainlink و نحوه عملکرد آن باید برخی مفاهیم اساسی و بهم پیوسته را درک کنید. پس بیایید با قراردادهای هوشمند شروع کنیم.

قراردادهای هوشمند توافقات از پیش مشخص شده در مورد بلاکچین است که اطلاعات را ارزیابی می کند و در صورت تحقق برخی شرایط به طور خودکار اجرا می شود. Crowdfunding (سرمایه گذاری جمعی) مثال خوبی است: اگر مقدار مشخصی از اتر تا یک تاریخ خاص در یک قرارداد هوشمند واریز شود ،پرداخت به جمع کننده پول آزاد می شود و اگر اینگونه نباشد ،پرداخت به اهداکنندگان بازگردانده می شود. از آنجا که قراردادهای هوشمند در یک بلاکچین وجود دارد ،آنها قابل تغییر نیستند و قابل تأیید هستند (همه می توانند آنها را مشاهده کنند) به همین دلیل اعتماد بالایی را در بین طرفین تضمین می کنند که پارامترهای اعلام شده توافق را با دقت منعکس می کنند.

تنظیم قراردادهای هوشمند که به منظور دستیابی به توافق در مواردی که فراتر از داده های موجود در blockchain هستند، به داده های off-chain در قالب on-chain نیاز دارند. مشکل اتصال منابع اطلاعاتی خارجی به بلاکچین برای انسداد قراردادهای هوشمند به زبانی که برای هردو طرف قابل درک باشد یکی از اصلی ترین محدودیت ها در استفاده از قراردادهای هوشمند است.

اینجاست که اوراکل نقش خود را بازی میکند . اوراکل نرم افزاری است که به عنوان “middleware” شناخته می شود و به عنوان یک واسطه عمل می کند ،داده ها را از دنیای واقعی به قراردادهای هوشمند در بلاکچین ترجمه و دوباره برمی گرداند.

با این وجود ،استفاده از اوراکل متمرکز باعث ایجاد مسئله ای که یک قرارداد هوشمند غیرمتمرکز و تنطیم شده با هدف تامین امنیت توسط بلاکچین در وهله اول برای حل آن تلاش میکند، میشود – یک نقطه ضعف مرکزی

اگر اوراکل معیوب باشد یا به خطر بیفتد از کجا می دانید داده های شما دقیق است؟ اگر داده های تغذیه کننده آن مورد سوال باشد ،یک قرارداد هوشمند مطمئن و قابل اعتماد در بلاکچین چه فایده ای دارد؟

پس بیاید به صورت خلاصه قراداد های هوشمند و اوراکل را بررسی کنیم :

۱. قراردادهای هوشمند قراردادهای تغییرناپذیر و قابل تأیید هستند که در صورت تحقق شرایط به طور خودکار در چارچوب IF / THEN اجرا می شوند.

۲. داده هایی که این شرایط را تعریف می کنند به طور سنتی از بلاکچین بدست می آیند.

۳. اخیراً خطاب به اکوسیستم رمزنگاری برای وارد کردن داده های خارج از زنجیره به قراردادهای هوشمند درون زنجیره ای وارد شده است.

۴. اما اوراکل متمرکز از مزایای قراردادهای هوشمند بلاکچین می کاهد زیرا ممکن است غیرقابل اعتماد یا معیوب باشند.

Chainlink یک شبکه غیرمتمرکز از گره ها است که داده ها و اطلاعات را از منابع خارج از بلاکچین به قراردادهای هوشمند بلاکچین از طریق اوراکل ارائه می دهد.

این فرآیند ،همراه با سخت افزار اضافی ایمن مشکلات قابلیت اطمینان را که ممکن است در صورت استفاده از تنها یک منبع متمرکز رخ دهد از بین می برد.

این فرآیند از زمانی که یک قرارداد هوشمند به داده نیاز دارد از زنجیره بلوکی مجهز به قرارداد هوشمند شروع می شود. آن قرارداد هوشمند درخواستی (Requesting Contract) را برای اطلاعات ارائه می دهد.

پروتکل Chainlink این درخواست را به عنوان یک “رویداد” ثبت می کند و به نوبه خود یک قرارداد هوشمند مربوطه (قرارداد سطح خدمات Chainlink SLA) را نیز در بلاکچین ایجاد می کند تا این داده های خارج از زنجیره را بدست آورد. قرارداد Chainlink SLA سه قرارداد زیر را ایجاد می کند:

  • یک قرارداد معروف Chainlink
  • یک قرارداد تطبیق سفارش Chainlink 
  • یک قرارداد جمع Chainlink

قرارداد اعتبار Chainlink سابقه ارائه دهنده اوراکل را بررسی می کند تا صحت و سابقه عملکرد آن را تأیید کند و سپس گره های نامعتبر یا غیر قابل اعتماد را ارزیابی و رد می کند.

قرارداد Chainlink Order-Matching  درخواست قرارداد را به نود های چین لینک می رساند و پیشنهاد (bid) آنها را در صورت درخواست دریافت می کند. سپس شماره و نوع مناسب گره ها را برای انجام درخواست انتخاب می کند.

قرارداد تجمع Chainlink تمامی داده ها را از اوراکل انتخاب کرده و به آنها اعتبار می دهد و یا آنها را برای یک نتیجه دقیق تطبیق می دهد.

سپس گره های Chainlink درخواست Requesting Contract را برای داده ها می گیرند و با استفاده از نرم افزار “Chainlink Core” این درخواست را از زبان برنامه نویسی درون بلاکچین به یک زبان برنامه نویسی خارج از بلاکچین تبدیل می کنند که منبع داده واقعی می تواند آن را درک کند. سپس این نسخه تازه ترجمه شده از درخواست به یک رابط برنامه نویسی برنامه خارجی (API) هدایت می شود که داده ها را از آن منبع جمع آوری می کند. پس از جمع آوری داده ها ،آنها از طریق Chainlink Core به زبان بلاکچین ترجمه شده و به قرارداد تجمع Chainlink ارسال می شوند.

اینجا جایی است که همه چیز واقعا جالب می شود. قرارداد تجمع Chainlink می تواند داده ها را از یک منبع واحد و از چندین منبع تأیید کند و می تواند داده ها را از چندین منبع ترکیب می کند.

بنابراین اگر پنج گره یک پاسخ از سنسور هوا و دو گره دیگر پاسخی متفاوت ارائه دهند ،قرارداد تجمع Chainlink می داند که این دو گره معیوب هستند (یا صادق نیستند) پس پاسخ به آنها را کنار می گذارد. به این ترتیب گره های Chainlink می توانند داده ها را از یک منبع تأیید کنند.

قرارداد تجمع Chainlink می تواند روند اعتبارسنجی را برای چندین منبع تکرار کند و سپس همه داده های معتبر را با میانگین دادن به یک قطعه داده دیگر یکی کند. تحت شرایط خاص ، نمی توان به طور متوسط از همه پاسخ ها استفاده کرد ، اما برای سادگی ما در اینجا عمیق تر نمی رویم.

منبع داده به کنار ، Chainlink روشی ایجاد کرده است که به طور مطمئن و کارآمد ، داده های دقیق را به قراردادهای هوشمند در بلاکچین های فعال با قرارداد هوشمند ارائه می دهد.

بنابراین نشانه های LINK در کجا قرار می گیرند؟

متقاضیان قرارداد از LINK برای پرداخت هزینه اپراتورهای گره Chainlink استفاده می کنند. قیمت ها توسط اپراتور گره Chainlink براساس تقاضای داده هایی که می توانند ارائه دهند و بازار فعلی این داده ها باشد تعیین می شود.

اپراتورها ،گره Chainlink را برای مشارکت در شبکه از LINK نیز استفاده می کنند – اپراتورهای گره باید LINK را با Chainlink واریز کنند تا تعهد خود را به شبکه نشان دهند و خدمات خوب را تشویق کنند.

قرارداد معروف Chainlink هنگام تطبیق گره ها با درخواست داده ها ،اندازه سهام یک گره را در نظر می گیرد . بنابراین گره هایی که سهام بیشتری دارند برای انجام درخواست ها انتخاب می شوند (و بنابراین برای خدمات خود LINK کسب می کنند). شبکه Chainlink همچنین گره های معیوب یا نادرست را با مالیات دادن سهام LINK به دلیل خدمات ضعیف ، مجازات می کند.

LINK مطابق با استاندارد ERC-20 برای نشانه ها در Ethereum ساخته شده است. با ارز فیات یا ارزهای دیجیتال دیگر قابل خرید و فروش است.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.