Coin چیست؟

Coin چیست؟

Coin چیست؟

Coin ارز رمزپایه یا پول نقد دیجیتال که مستقل از هر بلاکچین یا سیستم عامل دیگری است. ویژگی اصلی Coin یک ارز است و ممکن است این اصطلاح برای توصیف دارایی ارز رمزنگاری شده که رمز هم نیست استفاده شود.

برخلاف token های ارز رمزنگاری شده، Coin ها در خدمت عملکردهای سودمند نیستند – مانند نمایندگی آرا votes در یک جامعه یا نشان دادن ظرفیت ذخیره‌سازی در یک فضای ذخیره‌سازی غیر متمرکز ابر (decentralized cloud storage). در عوض، یک Coin با زنجیره بلوک مستقل خود کار می‌کند و مانند یک پول بومی در یک سیستم مالی خاص عمل می‌کند. بر این اساس، یک Coin اساساً به عنوان وسیله مبادله یا ذخیره ارزش در یک شبکه اقتصادی دیجیتال استفاده می‌شود. بیشتر بلاکچین‌ها به عنوان یک دفتر توزیع نشده و غیرمتمرکز کار می‌کنند که هر معامله را ردیابی و تأیید می‌کنند و Coin بومی آن‌ها فقط بین شرکت کنندگان این شبکه خاص قابل انتقال است.

یک Coin به عنوان یک واحد واحد ارز بسته به شرایط فعلی بازار با ارزش توافقی قابل معامله است. گاهی اوقات می‌توان آن را با یک Coin یا رمز دیگر که به بلاک چین دیگری تعویض می‌شود، یا از طریق مبادله ارز رمزنگاری شده یا از طریق نقل و انتقالات خصوصی (مانند معاملات همتا به همتا و OTC) مبادله کرد. مبادلات غیرمتمرکز و مبادله اتمی نیز گزینه‌های مناسبی برای تجارت Coin و رمز هستند.

Coin اولیه

بسیاری از شرکت‌ها و شرکت‌های کوچک و نوپا در صنعت بلاکچین تصمیم به جمع آوری کمک مالی قبل از ساخت بلاکچین شخصی خود دارند و این کار اغلب از طریق فروش اولیه Coin اولیه (ICO) انجام می‌شود. بیشتر رویدادهای جمع آوری کمک مالی ICO در بالای شبکه Ethereum انجام شد و از طریق پروتکل به اصطلاح Ethereum Token Standard (که به آن ERC20 نیز گفته می‌شود) توکن صادر کرد. این بدان معناست که این شرکت‌ها به جای صدور Coin بومی خود، تصمیم گرفتند token دیجیتالی ایجاد کنند که در بالای شبکه بلاک چین موجود منتشر شود.

معمولاً این token ICO در ازای بیت کوین یا Ethereum ارائه می‌شوند، اما برخی از استارت آپ‌ها نیز در هنگام جمع آوری کمک مالی، ارز فیات یا سایر ارزهای رمزپایه را به عنوان پرداخت قبول کردند. در برخی موارد، token نماینده پروژه آینده هستند و قرار است وقتی بلاکچین در آخر بکار گرفته شود، برای Coin بومی عوض شود.

تعریف Coin چیست؟

تعریف Coin دیجیتال دارایی است که بومی زنجیره بلوک خودش است. به Bitcoin، Litecoin یا Ether فکر کنید. هر کدام از این Coin در بلاکچین اختصاصی خود وجود دارند.
بنابراین، برای اینکه این را کمی واضح‌تر کنید:

۱- بیت کوین بر روی بلاکچین بیت کوین کار می‌کند و فعالیت می‌کند.
۲- Ether در زنجیره بلوک Ethereum کار می‌کند و کار می‌کند.
۳- NEO زنجیره بلوک NEO را اداره و فعالیت  می‌کند.

معاملات Coin دیجیتال را می‌توان از یک شخص به شخص دیگر انجام داد. با این حال، هیچ سکه فیزیکی هنگام ارسال و دریافت آن‌ها حرکت نمی‌کند. تمام «Coin» به عنوان داده‌های یک پایگاه داده عظیم جهانی وجود دارد. این پایگاه داده (یا بلاکچین) کلیه معاملات را ردیابی می‌کند و توسط رایانه‌های سراسر جهان بررسی و تأیید می‌شود.

Coin چگونه استفاده می شود؟

Coinهای دیجیتال معمولاً به همان روشی که Coin در زندگی واقعی استفاده می‌شود – به عنوان پول استفاده می‌شوند. شما می‌توانید مانند سکه‌های کیف پول یا قلک خود به Coin‌هایی مانند بیت کوین، Litecoin و Monero فکر کنید. غالباً، آن‌ها هدفی جز این ندارند که به عنوان پول استفاده شوند. از این Coin‌های «فقط وجه نقد» استفاده می‌شود:

۱- برای انتقال پول (می توانید با استفاده از آن‌ها ارزش بدهید و دریافت کنید).
۲- به عنوان ذخیره ارزش (می توان آن‌ها را ذخیره و بعداً برای چیز مفیدی عوض کرد).
۳- به عنوان یک واحد حساب (شما می‌توانید کالاها یا خدمات را در آن‌ها قیمت‌گذاری کنید).

بیایید از Bitcoin به عنوان مثال استفاده کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که گفته‌های بالا را درک می‌کنید.

۱- از BTC می‌توان برای پرداخت کالاها و خدمات در سراسر اینترنت و همچنین در بسیاری از مکان‌های دنیای واقعی استفاده کرد.
۲- می‌توانید آن را برای مدت زمان طولانی ذخیره کنید و اتفاقی برای آن نمی‌افتد. بعداً می‌توانید آن را برای چیزی با ارزش برابر عوض کنید.
۳- چیزهایی که خریداری می‌کنید می‌توانند در BTC نیز قیمت‌گذاری شوند.

غیر از این کاربردهای پولی، بیت کوین هیچ کاربرد دیگری ندارد. برای بدست آوردن بیت کوین بیشتر نمی‌توان آن را ذخیره کرد و نیازی به استفاده از آن برای استفاده از یک برنامه خاص نیست. به عنوان پول استفاده می‌شود و بس.

با این حال، برخی از Coin‌های دیجیتال (مانند Ether، NEO و DASH) ویژگی‌های بیش از مفید بودن به عنوان یک نوع پول دارند. من این موارد را در زیر لیست کرده ام:

۱- (Ether (ETH برای تأمین معاملات در شبکه Ethereum استفاده می‌شود. می‌توان روی Ethereum توکن ایجاد کرد، اما هنوز Ether برای ارسال توکن لازم است. هزینه‌های استخراج را تأمین می‌کند (به کامپیوترهایی که تراکنش‌های شبکه Ethereum را تأیید می‌کنند پرداخت می‌شود).
۲- (NEO (NEO برای بدست آوردن سود سهام در کیف پول قرار دارد. این سود سهام به عنوان GAS شناخته می‌شود. نشانه‌ها را می‌توان روی NEO درست کرد، درست مثل آنچه که در Ethereum انجام می‌شود. هنگام ارسال رمز در شبکه NEO، باید GAS را به عنوان هزینه تراکنش بپردازید، همان روشی که Ether برای پرداخت هزینه Ethereum استفاده می‌شود.
۳- سرانجام، نگه داشتن به اندازه کافی (Dash (DASH به کاربران امکان می‌دهد در مورد تصمیمات مهم برای شبکه Dash رای گیری کنند. اگر ایده‌ای برای به روزرسانی شبکه DASH پیشنهاد شده باشد، کسانی که به اندازه کافی Dash دارند می‌توانند برای تصمیم گیری در مورد بروزرسانی رأی دهند. این حق رأی دادن به دارندگان DASH این امکان را می‌دهد تا در مورد چگونگی پیشرفت پروژه حرفی برای گفتن داشته باشند.

نمونه هایی از Coin

امروزه همه بزرگترین دارایی‌های دیجیتالی کلاهک بازار به عنوان Coin تعریف می‌شوند. با این حال، همه Coinها کلاهک بزرگی در بازار ندارند. وب سایت قیمت صنعت Coinmarketcap بیش از ۹۰۰ نمونه مختلف از Coin‌ها را مشخص و تعریف کرده است 

Token چیست؟

Token در بلاک چین‌های موجود ایجاد می‌شوند. در حقیقت، به لطف ایجاد و تسهیل قراردادهای هوشمند، متداول‌ترین پلتفرم رمز بلاکچین Ethereum هستند. Token‌هایی که بر روی پلت فرم Ethereum ساخته می‌شوند به عنوان Token‌های ERC-20 شناخته می‌شوند.

با این حال، موارد دیگری مانند NEO، Waves، Lisk و Stratis وجود دارد. در حالی که، همانطور که در بالا ذکر شد، Token‌های موجود در پلتفرم Ethereum به عنوان Tokenهای ERC-20 شناخته می‌شوند. NEO از Token‌هایی معروف به نشانه‌های NEP-5 استفاده می‌کند.

چگونه Token ایجاد می شوند؟

در حقیقت، به طور شگفت‌آور توانایی فنی کمی لازم است. من آن را به یک تازه وارد کامل توصیه نمی‌کنم، اما برای کسی که کمی تجربه برنامه‌نویسی دارد. تا زمانی که فکر می‌کنید طول نمی‌کشد. هرچند که به توسعه دهنده نیاز دارد تا برخی از coin‌های بومی را برای بلاکچینی که Token در آن ایجاد شده است، صرف کند.

به عنوان مثال، اگر Token در Ethereum در حال ایجاد است. سازنده باید مقداری Ether خرج کند تا minerهای شبکه بتوانند تراکنش (ایجاد) رمز را تأیید کنند.

لازم به یادآوری است که هزینه‌ها برای همه معاملات رمز در یک بلاکچین باید پرداخت شود، نه فقط ایجاد رمز. بنابراین، هر برنامه ساخته شده بر روی Ethereum باید از coin‌های Ether برای انتقال نشانه‌های خاص برنامه از یک کاربر به کاربر دیگر یا بین برنامه و کاربر استفاده کند.

هدف Token

بیشتر Token‌ها برای استفاده در برنامه‌های غیرمتمرکز یا dApp وجود دارد. وقتی توسعه دهندگان در حال ایجاد رمز خود هستند. آن‌ها می‌توانند تصمیم بگیرند که چند واحد را می‌خواهند ایجاد کنند و هنگام ایجاد این Tokenهای جدید کجا ارسال می‌شوند. آن‌ها مقداری ارز رمزنگاری شده بومی را در بلاکچینی که در این مرحله رمز ایجاد می‌کنند پرداخت می‌کنند.

پس از ایجاد، از Token‌ها اغلب برای فعال کردن ویژگی‌های برنامه‌ای که برای آن طراحی شده‌اند استفاده می‌شود.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.