DAO چیست ؟

DAO چیست ؟

DAO چیست ؟

DAO یا سازمان های خودمختار غیرمتمرکز یکی از نوآورترین مفاهیم مبتنی بر بلاکچین هستند. DAO به عنوان (DAC) یا یک شرکت خودمختار غیرمتمرکز نیز شناخته می شود. فلسفه اصلی ایجاد سازمانی عاری از کنترل متمرکز می باشد.

همانطور که از نامش پیداست ، DAO ها سه ویژگی اصلی دارند:

 • تمرکززدایی: توسط یک نهاد واحد و متمرکز اداره نمی شود.
 • خودمختار: DAO می تواند به طور خودکار و بدون هیچ گونه مداخله ای عملیات را انجام دهد.
 •  سازمان: DAO مانند یک سازمان با قوانین از پیش تعیین شده خود اداره می شود.

از سال ۲۰۱۹ به دلیل توجه جهان غیر رمزپایه ،پشتیبانی از DAO به سرعت در حال افزایش است. یک نمونه عالی از این موارد Nexus Mutual مستقر در انگلستان است که اولین بیمه متقابل غیر متمرکز است که به عنوان یک همکار و توسط DAO اداره می شود. به همین ترتیب سازمان های خودمختار غیرمتمرکز از فاجعه سال ۲۰۱۶ بازگشت بسیار برجسته ای داشته اند. بیایید که موضوعات مختلف در مورد DAO را بررسی و مطالعه کنیم.

رمزنگاری  DAO در مقابل سازمانهای سنتی چیست؟
تفاوت های بین سازمان های سنتی و سازمان های خودمختار غیرمتمرکز چیست؟ برای درک این موضوع بیایید ببینیم منظور ما از یک سازمان چیست و چگونه کار می کند. ایده این است که اهداف مشخصی را تحقق بخشید که دسته ای از افراد را به انجام وظایف خود وادار کنید.

 

 

حال سوال بعدی که باید در اینجا بپرسید این است که چگونه مردم را مجبور به انجام کار خود کنیم؟ در شرکت های سنتی ما با افرادی قرارداد قانونی بسته ایم که وظایف خود را در قبال سازمان انجام دهند. این قراردادها یا توسط تیم حقوقی شرکت یا یک وکیل / سازمان شخص ثالث نظارت می شود. وقتی همه چیز اشتباه پیش می رود ، قرارداد می تواند تصمیم بگیرد که چه کسانی در دادگاه مجازات می شود.

این سیستم نقایص ذاتی زیادی دارد. اغلب اوقات کارمندان سابق که به طور نادرست از کار منصرف شده اند به دلیل قدرت آشکار و عامل ارعاب نمی توانند به درستی از شرکت شکایت کنند.

چگونه DAO می تواند در اینجا کمک کند؟
DAO ها با استفاده از تماس های هوشمند کار می کنند ،قراردادهایی که به صورت خودکار تنظیم میشوند و دو شخص را به یکدیگر متصل می کنند. در یک محیط غیرمتمرکز افراد از طریق یک پروتکل منبع باز با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. آنها مسئول نگهداری کلی شبکه هستند و برای موفقیت در انجام کارهای مختلف به نشانه های بومی پاداش می دهند.

خوب این به چه معنا است؟

رفتار فردی توسط قرارداد قانونی اعمال نمی شود. در عوض انگیزه اقتصادی به طور خودکار باعث می شود که گره های منفرد به نفع شبکه عمل کنند. بر خلاف شرکت های سنتی با ساختار پیچیده از بالا به پایین با چندین لایه مدیریت حاکمیت DAO بسیار بیشتر تصفیه شده و توسط یک کد از پیش تعریف شده اداره می شود.

 DAO پس از استقرار می تواند به تنهایی رشد کند بدون اینکه به سازنده (های) آن بستگی داشته باشد.

سازمانهای خودمختار غیرمتمرکز چگونه کار می کنند؟
مرحله ۱: پایین آوردن قوانین
اولین قدم در ساخت DAO ایجاد و تعریف قوانینی است که بر کل اکوسیستم حاکم خواهد بود. این قوانین در یک قرارداد هوشمند نوشته شده و ذخیره می شوند. در مورد قراردادهای هوشمند باید دو نکته را به خاطر بسپارید:

 • آنها باز و شفاف هستند. هر آنچه که در یک قرارداد هوشمند توزیع می شود برای دیدن همه قابل مشاهده است.
 • قراردادهای هوشمند غیرقابل تغییر هستند. پس از ضبط هیچ کس نمی تواند محتوای تعریف شده در داخل آنها را تغییر دهد.

مرحله ۲: بودجه
مرحله بعدی مرحله تأمین بودجه است. که به دلایل زیر بسیار مهم است:

 • تمرکززدایی برای موفقیت DAO حیاتی است. در مرحله تأمین بودجه ، این فرصت را خواهد داشت که توکن های خود را تا آنجا که ممکن است گسترده و توزیع کند.
 • ثانیا با دستیابی به این نشانه ها کاربران چندین حقوق و امتیاز را در محیط دریافت می کنند. یکی از این امتیازات اتفاقاً حق رأی دادن در برخی از موارد است.

مرحله ۳: خودمختار شدن
پس از استقرار  DAO کاملاً خودمختار می شود یعنی مستقل از کنترل خارجی عمل میکند . هر کسی که نشانه های بومی DAO را در اختیار داشته باشد در شبکه مشارکت دارد. به همین ترتیب ، آنها در اکوسیستم دارای اختیارات رای گیری می شوند که مستقیماً با سهام آنها متناسب است و درصد تأیید لازم برای رسیدن به اکثریت ممکن است از پیشنهادی به پیشنهاد دیگر متفاوت باشد.

اکنون ، این سیستم رای گیری اکثریت هم مزایا و هم معایبی دارد.

مهمترین مزیت این است که منافع اکثریت کلیه تصمیم گیری ها و بودجه را تعیین می کند. از طرف دیگر این امر همچنین تصمیم گیری را به یک فرآیند طولانی و کشیده تبدیل می کند.

تصور کنید کسی یک آسیب پذیری مهلک را در سطح حمله DAO کشف می کند. به جای رفع سریع آن با یک هارد فورک باید منتظر رأی اکثریت در مورد رفع آن باشید. این می تواند اتلاف وقت زیادی باشد زیرا شما در حالت ایده آل می خواهید این اشکالات را سریعتر حل کنید.

موارد استفاده از رمزنگاری DAO چیست؟
DAO ها موارد استفاده متنوعی دارند. پیچیدگی مورد استفاده به خودی خود فقط به تعداد ذینفعان و فرایندهای مربوط بستگی دارد. قبل از ادامه کار یایید نحوه کار DAO را با یک مثال ساده نشان دهیم.

به نحوه کار بیت کوین فکر کنید.

در حالی که ، Satoshi Nakamoto این پروتکل را طراحی کرده است اما مسئولیتی در قبال عملیات روزانه آن ندارد. پروتکل به خودی خود اجرا می شود.

اگرچه این یک نسخه بسیار ابتدایی از DAO است اما با این وجود ایده بسیار خوبی از آنچه این فناوری به طور بالقوه می تواند انجام دهد به شما می دهد. برخی از نمونه های موارد پیچیده استفاده از DAO شامل – حاکمیت رمزها ، صندوق های سرمایه گذاری غیرمتمرکز یا سیستم عامل های رسانه های اجتماعی است.

هک رمزنگاری DAO چیست؟
قبل از اینکه بیشتر از این ادامه دهیم ، بیایید وقت بگذاریم و فیل را در اتاق خطاب کنیم. از نظر بسیاری از افراد ، DAO معادل کلمه “چهار حرف” در فضای رمزنگاری است. بیایید در مورد هک بدنام DAO صحبت کنیم که جامعه Ethereum را به دو قسمت تقسیم کرد.

“DAO” در اواخر آوریل ۲۰۱۶ پس از یک ماه فروش گسترده راه اندازی شد و بیش از ۱۵۰ میلیون دلار سرمایه جمع کرد. این در آن زمان بزرگترین کمپین جمع آوری سرمایه برای تأمین بودجه جمعی در تمام این فصول بود.

بنابراین هدف از ایجاد DAO چه بود؟

 • قرار بود این یک صندوق سرمایه گذاری غیر متمرکز منبع باز و غیرمتمرکز باشد.
 • توسعه دهندگان معتقد بودند که این کار قصد دارد خطاهای انسانی و دستکاری ها را از صندوق های سرمایه گذار پاک کند.
 • روند قانونی و تصمیم گیری در اختیار یک سیستم اتوماتیک قرار می گیرد.
 • سرمایه گذاران از سراسر جهان می توانند به طور ناشناس پول را به قرارداد DAO ارسال کنند.
 • حق رأی سرمایه گذار به طور مستقیم با اندازه دارایی های DAO متناسب است.
 • DAO انعطاف پذیری ،کنترل و شفافیت کامل بی سابقه ای را ارائه می دهد.

ویژگی های DAO
بنابراین چگونه سرمایه گذاران می توانند با استفاده از وجوه حبس شده در DAO پروژه های امیدوار کننده را تأمین کنند؟ بگذارید به اتفاق این سوال را بررسی و نتیجه را بفهمیم

DAO چهره های شناخته شده خاصی را در جهان Ethereum به عنوان متصدیان پروژه خود دارد. این افراد وظیفه داشتند لیست ها را در لیست سفید قرار دهند.
به دنبال آن دارندگان رمز DAO می توانند به طرحی رای دهند که فکر می کنند باید از آن قرارداد حمایت مالی کنند. اگر پروژه ای بیش از ۲۰٪ تصویب می کرد ، برای دریافت وجه آنها سبز بود.

حال آیا DAO طراحی شده است که همه و همه بودجه سرمایه گذاری غیرمتمرکز باشد؟ خب نه.

اگر از نحوه کار DAO راضی نبودید می توانید قرارداد را انصراف دهید در واقع شما و بسیاری از سرمایه گذاران دیگر می توانید Child DAO خود را راه اندازی کنید و پیشنهادات مالی خود را ارایه دهید.

با این حال این زمانی است که اوضاع به طور قابل توجهی بدتر می شود.

حمله به DAO: اتریوم  در مقابل اتریوم کلاسیک
یک هکر معروف به هکر DAO از اشکالی در قرارداد DAO سو استفاده کرد و با حدود ۵۰ میلیون دلار اتریوم حمله خود را انجام داد. اثرات فوری حمله ویرانگر بود. ارزش اتریوم بعد از حمله ۲۰ تا ۱۳ دلار سقوط کرد که برای معکوس کردن اثرات هک ،جامعه تصمیم گرفت از طریق یک فورک از این مشکل عبور کند.

برای افراد ناآگاه که اطلاعی از این موضوع ندارند: فورک شکافی در پروتکل blockchain برای ایجاد “یک زنجیره جدید” و “یک زنجیره قدیمی” است. این فورک می تواند هارد یا سافت باشد.

 • سافت فورک: زنجیره جدید با زنجیر قدیمی سازگار است.
 • هارد فورک: زنجیره جدید کاملاً متفاوت از زنجیره قدیمی و با ورژن قدیمی خود سازگاری ندارد.

نرم چنگال به دلیل محدودیت های خاص در پروتکل امکان پذیر نبود. به همین دلیل است که سازندگان یک هارد فورک را انتخاب کرده اند. اما متأسفانه منظور این بود که پروتکل جدید و پروتکل قدیمی دیگر با یکدیگر قابل تطبیق نیستند. این تقریباً Ethereum را به دو قسمت تقسیم کرد – Ethereum (جدید) و Ethereum Classic (قدیمی).

نمونه کار سازمان های خودمختار غیرمتمرکز

اکنون که با DAO آشنا شدیم  حال بیایید چند نمونه کارهای DAO را بررسی کنیم.

شماره ۱: دش کوین (DASH)
Dash یکی از شناخته شده ترین پروژه ها(رمز ارز) در فضای رمزنگاری است. در ابتدا توسط Evan Duffield در سال ۲۰۱۰ تاسیس شد ، Dash اتفاقاً فورکی از پروتکل اصلی بیت کوین است که بر مقیاس پذیری و حریم خصوصی آن تأکید دارد. دافیلد برای ایجاد XCoin از ژانویه ۲۰۱۴ از بیت کوین چنگ زد که در نهایت به Dash تبدیل شد.

شبکه Dash از گره های معمولی تشکیل شده است. Masternodes مانند گره های کامل در شبکه بیت کوین است. با این حال برای اجرای یکی از این گره ها می بایست:

 • سهام ۱۰۰۰ DASH در اکوسیستم
 • یک سرور یا VPS که Linux را اجرا می کند. VPS مخفف سرور خصوصی مجازی است. سرویس هایی مانند Vultr و DigitalOcean به خوبی برای این کار مناسب است.
 • یک آدرس IP اختصاصی که باید به طور خودکار با کانفیگ سرور / VPS خود آن را دریافت میکنید.
 • Dash Masternodes مسئول دو عملکرد حیاتی اکوسیستم هستند – InstantSend (برای مقیاس پذیری) و PrivateSend (برای حفظ حریم خصوصی).

بودجه اکوسیستم
خوب حالا  پس چرا ما درباره سازمان های خودمختار غیرمتمرکز به زحمت گفتن که ما Masternodes را به زحمت انداختیم؟                     این به شما کمک می کند از نحوه توزیع پاداش بلوک در شبکه را متوجه و از آن استفاده کنید.

صحبت که از توزیع و نحوه کار آن شد:

 • ۴۵٪ به استخراج کنندگان
 • ۴۵٪ به Masternodes
 • ۱۰٪ برای تأمین بودجه بهبود شبکه بیشتر است – – حاکمیت DAO.
 • ۱۰٪ آخرین چیزی است که ما در ادامه کار بر روی آن تمرکز خواهیم کرد.

سازمان خودمختار غیرمتمرکز DASH
۱۰٪ جوایز در خزانه غیرمتمرکز حبس شده و برای تأمین بودجه رشد و پیشرفت اکوسیستم استفاده می شود. چندین پیشنهاد برای بهبود به DASH ارسال می شود و جامعه خود به بهترین راه حل ها رأی می دهد و در نتیجه آن را انتخاب می کند.

با توجه به این مکانیزم رأی گیری از رمز بومی DASH اغلب به عنوان یک سکه حاکمیت یاد می شودزیرا دارندگان DASH می توانند آزادانه در مورد این پیشنهادها رأی دهند.

این یک تغییر خوشایند از پروژه هایی مانند Bitcoin و Ethereum است که از حاکمیت خارج از زنجیره استفاده می کنند که تحت سلطه توسعه دهندگان اصلی قرار دارند. اغلب این عدم انطباق به دلایل زیر می تواند مشکل ساز شود:

 • جهت و تصمیم گیری پروژه با تصمیم “معدود” و برخلاف “اکثریت” اداره می شود.
 • این امر همچنین منجر به متمرکز شدن پروتکل می شود. این نه تنها مغایر  تمرکززدایی است  بلکه خطر پیش گرفتن پروژه توسط یک شرکت بزرگ / شرکت نیز وجود دارد.

Dash با استفاده از حاکمیت زنجیره ای از طریق خزانه داری غیرمتمرکز این معادله را کاملاً دور می زند. سیستم پیشنهادی تیم توسعه پروژه را تأمین مالی می کند. به همین ترتیب آنها باید همانطور که جامعه می خواهد عمل کنند. اگر این کار انجام نشود اعضای اصلی می توانند به راحتی تیم را مسترد کرده و پیشنهاد دیگری را تأمین کنند.

شماره ۲: DigixDAO
در حالی که DigixDAO اخیراً به دنبال رأی گیری در سطح جامعه منحل شد اما هنوز هم قابل بررسی دقیق تر است. هدف اصلی این پروژه این است که به آنها اجازه دهد در اطراف DGX در بستر DigixDAO ساخته شوند. ۵۰ پروژه به پلتفرم DigixDAO ارسال شده است که موارد زیر بسیار قابل توجه است:

NeutralG: یک پروژه ۴ میلیون دلاری که به نقدینگی در DGX پرداخته است.
BullionIX: این پلتفرم نشانه های غیرقابل شارژ با پشتیبانی از طلا (NFT) را ایجاد می کند. کاربران می توانند  توکن های NFT را با DGX خود ضرب کنند.
SeSocio.com: یک شرکت سرمایه گذاری پیشرو در بین جمعیت که رمز DGX را اضافه کرد تا به هزاران نفر در اقتصاد ناپایدار آمریکای لاتین امکان دسترسی به طلای توکن را بدهد.

همراه با این سه DigixDAO پروژه هایی مانند بازاریابی ،پروژه های خارج از رمپ روی رمپ ،مدیریت جامعه ،ادغام مبادلات و نقدینگی را حذف کرد.

 انحلال DAO چیست؟

 •  بیایید نگاهی کوتاه به نحوه برخورد DigixDAO با آنها بیندازیم تا ایده بهتری داشته باشیم.
 • تمام نشانه های (DigixDAO DGD) ذخیره شده در آغاز سه ماهه بعدی Digix لغو نشده اند. رمزهای ETH قفل شده در DAO به قرارداد بازپرداخت DigixDAO منتقل شدند.

برای استفاده از بازپرداخت ، دارندگان DGD مجبور شدند دو معامله را از طریق MyEtherWallet انجام دهند.

نتیجهDAO چیست؟
به عنوان یک مفهوم DAO از سال ۲۰۱۳ وجود داشت ، زمانی که Dan Larimer ، بنیانگذار EOS برای اولین بار این اصطلاح را مطرح کرد. از آن زمان ، DAO ها با گام های غلط زیادی روبرو شده اند که مهمترین آنها هک ۲۰۱۶ DAO است. با این حال به نظر می رسد که ما چندین پروژه هیجان انگیز داریم که روی نسخه خود DAO کار می کنند. آیا آنها قرار است سازمان هایی را که ما می شناسیم جایگزین و مختل کنند؟ خب نه اما آنها هنوز چندین مورد استفاده هیجان انگیز دارند که باید مورد بررسی و بررسی قرار گیرند.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.