white paper چیست ؟

white paper چیست ؟

white paper چیست ؟

هر یک از پیشنهادات اولیه سکه (ICO) در بازار برای تبدیل شدن به یک کمپین موفق به یک مقاله سفید نیاز دارد.

کاغذ سفید سندی است که شامل طرح کلی از مشکلی است که پروژه به دنبال حل آن است ، راه حل این مشکل و همچنین شرح مفصلی از محصول آنها ، معماری آن و تعامل آن با کاربران.

محتوای هر مقاله سفید باید شامل نکات گفتاری زیر می باشد (بدون ترتیب خاصی) ، اما نباید به آنها محدود شود:

  • مقدمه
  • سلب مسئولیت
  • فهرست مطالب
  • شرح بازار و مشکل
  • توضیحات محصول و نحوه حل این مشکل
  • نشانه ها: چند ، چرا ، چگونه ، چه زمانی و غیره
  • نحوه استفاده از وجوه جمع آوری شده
  • تیم
  • نقشه راه

خب بریم سراغ اینکه چگونه یک مقاله سفید بنویسیم ؟

ابتدای یک مقاله سفید نیز می تواند بخش خوبی برای قرار دادن اخطار قانونی یا سلب مسئولیت باشد ، که باید حاوی هرگونه محدودیت یا اعلان مهم باشد. این ممکن است در مورد معافیت ساکنان برخی از کشورها از خرید نشانه های پروژه به دلیل قوانین محلی باشد ، یا به راحتی به سرمایه گذاران آینده اطلاع دهید که سرمایه گذاری خود تضمین کننده سود نیست.

شاید یکی از مهمترین مراحل نوشتن تقریباً هر سندی نوشتن یک مقدمه جذاب باشد. یک اقدام خوب ارائه مقدمه در قالب نامه ای از یک مدیر عامل شرکت است که خطاب به دارندگان توکن آینده است.

این بخش جایی است که شما باید مشکلی را که پروژه شما قصد حل آن را دارد ارائه دهید ، و توضیحی در مورد مهم بودن این مشکل ارائه دهید ، و حتی ممکن است به عواقب عدم حل آن اشاره کنید.

اینجا جایی است که شما باید توجه خواننده را به خود جلب کنید ، مزایای خواندن سند را توضیح دهید و یک نمای کلی از آنچه آنها می توانند از آن انتظار داشته باشند ارائه دهید. برای این کار از هر ابزاری که در دسترس است استفاده کنید: نمودارها ، گرافیک ها و غیره.

کاغذ سفید بیشتر یک سند فنی است و به طور متوسط ​​می تواند حدود ۲۵ صفحه باشد. بنابراین بسیار مهم است که کاغذ سفید خود را در دسترس و برای پیمایش مناسب کنید. یک جدول مطالب آموزنده و خوش ساخت قطعاً در اینجا کمک زیادی خواهد کرد.

اگر کاغذ سفید شما حاوی اصطلاحاتی است که احساس می کنید باید تعریف شوند ، می توانید در همان بخش واژه نامه درست کنید.

درباره پروژه صحبت کنید

برای صحبت عمیق در مورد پروژه خود به همان اندازه فضای لازم اختصاص دهید و برای سرمایه گذاران بالقوه توضیح دهید که دقیقاً در کجای بازار فعلی مناسب است. از همه مهمتر ، اطمینان حاصل کنید که پروژه چیست و از چه قسمتهایی تشکیل شده است.

هیچ کس در واقع به هیچ یک از اعدادی که ممکن است بخواهید در مقاله سفید وارد کنید احتیاج ندارد ، مگر اینکه با تحقیق ، حقایق یا تجزیه و تحلیل پشتیبان تهیه شود.

وضعیت پروژه این بخش همچنین باید حاوی شرح مفصلی از وضعیت فعلی پروژه باشد: داده های نمونه اولیه ، در صورت وجود کاربران اول ، استراتژی توسعه و اهداف کلی.

اکثر سرمایه گذاران جدی فقط از پروژه هایی پشتیبانی می کنند که قبلاً چیزی برای نشان دادن دارند ، زیرا داشتن یک اکوسیستم و یک پایگاه کاربری ، شانس بقای رمز پروژه را در بازار افزایش می دهد. اگر هرکدام از این عناصر را دارید ، حتماً خوانندگان را در این باره روشن کنید.

امور مالی. اطمینان حاصل کنید که بخش بزرگی از مقاله سفید خود را به امور مالی پروژه اختصاص دهید. شما باید بتوانید به روشنی توضیح دهید که چرا پروژه شما به نشانه های خاص خود نیاز دارد ، نحوه و زمان دقیق توزیع آنها ، آیا مسئله توکن برای ICO محدود می شود ، چه زمانی فروش در بازار شروع می شود و غیره.

برنامه استفاده از وجوه. سرمایه گذاران باید بدانند که پولشان دقیقاً به کجا می رود و پروژه برای انجام بعضی از کارهای مهم به چه مقدار پول نیاز دارد.

مهمتر از همه ، در مقاله سفید نباید مواردی مانند “رویداد شبکه” ، “توسعه صنعت” ، “متفرقه” و غیره ذکر شود. در مقاله سفید شما باید به وضوح ذکر شود که تمام پول جمع آوری شده صرف توسعه می شود و نه چیز دیگری.

نقشه راه سرانجام ، مقاله سفید باید نه تنها شرح فنی دقیق پروژه ، بلکه نقشه راه توسعه را نیز شامل شود. در حالت ایده آل ، یک برنامه کاری عمیق برای ۱۲-۲۴ ماه آینده باید ارائه شود ، و حداقل شامل یک بتا راه اندازی باشد.

اگر برخی از وظایف مشخص شده در نقشه راه قبلاً به اتمام رسیده است ، اطمینان حاصل کنید که آن را به طور واضح در مقاله سفید بیان کنید ، زیرا سرمایه گذاران آن را یک مزیت بزرگ می دانند.

در مورد تیم صحبت کنید

تیم بخشی اساسی و اساسی از پروژه است و باید به همین ترتیب ارائه شود. به استثنای موارد نادر ، یک ICO با توسعه دهندگان ناشناس موفق نخواهد بود.

در حالی که بقیه مقاله سفید باید یک توصیف فنی باشد ، این بخش خاص جایی است که لمس انسان ضروری است. عکس ها و بیوگرافی های کوتاه تیم توسعه یک مزیت بزرگ در نظر سرمایه گذاران خواهد بود.

اطمینان حاصل کنید که نه تنها افرادی که پشت پروژه شما هستند چه کسانی هستند ، بلکه توضیح دهید که چرا آنها برای این پروژه خاص بسیار مهم هستند و چرا این افراد باعث اجرای آن می شوند.

اطمینان حاصل کنید که تجربه قبلی آنها به چه روشی برای این پروژه مفید خواهد بود. اگر هر یک از اعضای تیم تجربه پروژه های مرتبط با بلاکچین یا ارزهای رمزپایه را داشته اند ، اطمینان حاصل کنید که این موضوع را به روشنی بیان کنید.

همچنین ، می توانید در مورد مشاوران پروژه چند کلمه بگویید. با این حال ، اطمینان حاصل کنید که از کاهش نامفهوم نامگذاری خودداری کنید ، زیرا مشاورانی که ذکر شده اند باید کم و بیش در مورد اهداف پروژه ها متخصص باشند.

 

سبک ، زبان و چیدمان

هنگام تهیه یک مقاله سفید ، حتماً از نوشتن رسمی ، تقریباً به سبک آکادمیک استفاده کنید. سند باید بسیار توصیفی و از نظر لحنی حرفه ای باشد. تمرکز آن باید باریک باشد ، زیرا بهتر است یک موضوع را انتخاب کنید و بر روی آن تمرکز کنید.

اغلب اوقات ، نویسندگان مقاله های سفید تمایل دارند به جای تمرکز روی وظیفه ای که در دست دارند ، در مورد موارد استفاده بالقوه و پیاده سازی های احتمالی فناوری خود در آینده دست و پنجه نرم کنند.

اگر می خواهید از طریق Blockchain کلاه مهمانی بفروشید ، درمورد قصد خود برای معرفی خدمات شخصی سازی با همکاری یک شرکت تازه تأسیس دیگر تا سال ۲۰۲۵ ، یا درمورد اینکه می توانید “در آینده نزدیک” کلاه های کلاه بردار و مهمانی را تهیه کنید ، ننویسید. بر ادغام کلاه های مهمانی در Blockchain تمرکز کنید. روی نحوه استفاده از نشانه های شما برای به روزرسانی کلاههای مهمانی ، نحوه تهیه رشته جدید یا کار رنگ آمیزی تازه برای آنها تمرکز کنید.

علاوه بر این ، مقاله سفید همیشه باید واقعی باشد. از استفاده از فرضیات ، حدس ها و ادعاهای تأیید نشده خودداری کنید.

همچنین ، و ناگفته نماند ، اطمینان حاصل کنید که کاغذ سفید خود را برای نبود اشتباهات دستوری و املایی بررسی کنید ، و همچنین همه چیزهایی را که می توانید بررسی کنید. متن کل سند باید به درستی قالب بندی شود تا غیرحرفه ای به نظر نرسد.

علاوه بر این ، اگر می خواهید مقاله سفید خود را به چندین زبان ارائه دهید ، بهتر است از یک مترجم حرفه ای استفاده کنید که هزینه آن فقط برای یک سند ۲۵ صفحه ای حدود ۱۵۰-۲۰۰ دلار است.

 

 

کاغذ سفید را کجا پست کنید؟

چند سال پیش ، مواردی از مبارزات موفقیت آمیز ICO در انجمن های مختلف مرتبط با بیت کوین ارسال شده است که اولین پیام از این مقاله ، مقاله سفید است. با این حال ، این روزها ، به نظر می رسد که اشتیاق ICO در اوج باشد ، بیشتر پروژه ها ارسال مقاله سفید خود را در وب سایت خود انتخاب می کنند.

گزینه های دیگر مانند GitHub ، تالارهای گفتگو و موارد دیگر هنوز هم قابل استفاده هستند ، اما شما باید مطمئن شوید که یک نقطه مرکزی دسترسی به مقاله سفید شما وجود دارد. از کپی و جایگذاری آن در چندین سیستم عامل مختلف خودداری کنید ، در عوض می توانید هنگام تبلیغ پروژه خود در تالارها و وب سایت های مختلف ، پیوندی به آن ارسال کنید.

 

الگوهای کاغذ سفید ICO

همانند سایر اسناد نیمه پیچیده مربوط به تجارت ، تعداد زیادی الگوی کاغذ سفید به صورت آنلاین موجود است. عموماً ، استفاده از چنین الگوهایی توسط جامعه ارزهای رمزپایه و سرمایه گذاران ناخوشایند است. اگر محصولی با کیفیت و منحصر به فرد تهیه می کنید ، باید وقت خود را صرف یک کاغذ سفید بی نظیر کنید.

با محبوبیت روزافزون ICO ، تعداد فریلنسرهایی که برای نوشتن یک مقاله سفید برای استارت آپ های آینده و آینده ارائه می دهند ، به طور تصاعدی افزایش یافته است و ظاهراً هزینه آن به ۱۰۰ دلار هم نمی رسد. با این حال ، این حتی نباید توسط هیچ پروژه کم و بیش جدی به عنوان یک گزینه در نظر گرفته شود.

در پایان روز ، یک مقاله سفید نقطه اصلی فروش شما است. این دیدگاه منحصر به فرد تیم شما در مورد محصول است و باید با آن جدی برخورد شود. استخدام یک فریلنسر برای انجام این کار برای شما فقط می تواند منجر به نتیجه ای فرعی شود و در نتیجه عدم موفقیت در جمع آوری بودجه مورد نیاز شما باشد.

 

 

نمونه هایی از مقالات سفید موفق

برخی از نمونه های مقاله های خوب نوشته شده و ICO های موفق عبارتند از:

اتریوم – ۱۵.۵ میلیون دلار جمع آوری شده
کیوکوین – ۱۰۵ میلیون دلار جمع آوری شده است

دیجیکس دائو  -۵.۵  میلیون دلار جمع آوری شده است

DigixDao

 

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.